Jõekalda uhiuus lauamäng paneb ajusid ragistama: kui neid küsimusi lugesin, tuli kananahk peale!

Joonatan Pärn

Kristjan Jõekalda on taaskord välja tulnud ühe põneva lauamänguga!
Kristjan Jõekalda on taaskord välja tulnud ühe põneva lauamänguga! — FOTO: Kollaaž / TV3 / Kuvatõmmis Instagramist / @kristjanjoekalda

Mõned päevad tagasi andis Kristjan Jõekalda sotsiaalmeedia vahendusel teada, et on taaskord välja tulnud uue lauamänguga, mida käis inimestele tuvustamas ka Kirjandustänava festivalil. "Mul oli ruupor kaasas ja hüüdlaused pähe õpitud: "Osta midagi mõttetut, aga kallist! Osta Jõekalda lauamäng,"" räägib ta.

Jõekalda selgitab, et kui tema esimene lauamäng oli nalja- ja naerumäng siis nüüd on ta tulnud välja mälumänguga. "See on selline küsimuste küsimise mäng. Mulle kirjutasid küsimused Eesti Mälumänguliidu president Indrek Salis ja tema hea sõber Jevgeni Nurmla," räägib ta.

"Kui inimesed kõrvalt kuulsid, et annan välja sellise mälumängu või viktoriini tüüpi mängu, siis kõigil tekkis alati küsimus silmadesse, et on need faktid ikka kontrollitud, mida sa seal inimeste käest küsid. Vabandan end alati välja, et mina ei teinud küsimusi. Küsimused tegid targad inimesed," lisab Jõekalda muheledes.

Jõekalda sõnul tuleb seltskondades sageli ette olukordi, kus püütakse üksteise teadmised proovile panna. Ta lisab, et mitmed mälumänguhuvilised vihjasid talle, et kõik Eestis kättesaadavad mälumängud on juba läbi mängitud ja tahaks midagi uut. "Kellele selline naljamäng ei meeldi, siis saab ka midagi tõsisemat teha. Kui kunagi tuleb kolmas mäng, siis see on jälle lõbusam," kinnitab ta. 

Raskeid küsimusi ei tasu karta

Jõekalda selgitab: "Ei maksa ära ehmuda sellest, et on väga rasked küsimused. Seal on küsimus ja kolm erineva raskusastmega vihjet. Kui ikkagi esimesega pihta saad, pead olema tark ja palju kuulnud ning lugenud. Teine vihje on juba kergem, et midagi oled kuskilt lugenud, aga päris kindel ei pruugi olla. Viimane vihje on selline, et kui oled ajalehti lugenud ja uudiseid vaadanud, siis tead, mis see vastus peaks olema."

Jõekalda kinnitab, et on rahul ka Indrek Salise ja Jevgeni Nurmla koostatud küsimustega: "Need ei olnud mitte lihtsalt kuivad faktid, millega pole pärast mitte midagi peale hakata, vaid on väga äge, et saad ise ka targemaks." 

Ta lisab, et küsimuste teemad varieeruvad alates kunstnike elust ja lõpetades autofirmadega ning iga vastus annab inimesele ka tõeliselt põneva uue infokillu. "Kui algul neid küsimusi lugesin, tuli kananahk peale. Küsimuste küsimise mängus ongi oluline, kuidas on tehtud küsimused ja mida need sulle annavad. Seda mängu ei pruugi saata küll üldrahvalik huvi, aga eestlased on piisavalt mälumängurahvas, kellele meeldib vaadata mälumängusaateid ja miks mitte ka ise mängida."

Jõekalda oli uut lauamängu müümas Kirjandustänava festivalil

"Ammu mõtlesime koos abikaasaga, et tegelikult võiks ju kuhugi minna, no miks mitte, teeks pulli," räägib Jõekalda, lisades, et varem pole ta ise müüjana sattunud ühelegi turule või laadale. 

"Vaimusilmas mõtlesin juba kõik välja, mul oli ruupor kaasas ja hüüdlaused pähe õpitud: "Osta midagi mõttetut, aga kallist! Osta Jõekalda lauamäng!" Välja kukkus nii, et kirjutasin inimestele mängude peale pühendusi ja olin laua taga vait kui sukk. Kolm korda suutsin ruuporisse midagi kisada ja rahvast vooris kogu aeg. Möll, mis seal teha tahtsin, jäi tegemata, aga järgmine kord olen natuke targem," lisab ta.

Müüt eestlase häbelikkusest sai murtud ning Jõekaldaga tulid festivalil juttu vestma ja pilti küsima nii suured kui ka väikesed fännid

"Ma olen ise ekslikult kogu aeg väitnud, et pilti tulevad küsima kas väikesed lapsed või purjus inimesed. Seal oli igasugust seltskonda ja mina ei näinud ühtegi napsust inimest," meenutab Jõekalda.

"Tuli peale tunne, nagu oleks olnud "Rooside sõjas", kus pered tulevad kohale. Lahedad pered käisid ringi, tulid rääkisid juttu, pistsid käe pihku, soovisid õnne ja läksid edasi. Hästi lahe ja vaba õhkkond," lisab ta.

Miks ei leia Jõekalda lauamänge poelettidelt?

Jõekalda sõnul on erinevad poeketid temaga ühendust võtnud ja uurinud, kas nad saaksid mehe loodud lauamängud lisada ka oma tootevalikusse. Jõekalda kinnitab, et on sooviavaldustele vastanud eitavalt: "See on siis umbisikuline ja kaob ära kontakt. Ma tahan ikka ise sinna mängule peale kirjutada. Olen selle mängu ise pakkinud oma väikeste roosade kätega ja teele pannud ning parimad soovid peale kirjutanud ja siis tuleb juurde isiklik tunne. Ei ole nii, et lähed poodi ja ostad mängu ning vahet pole, kes on selle teinud."

Jõekalda esimese lauamängu sündimise kohta loe täpsemalt siit! Uue Jõekalda mälumänguga saad lähemalt tutvuda siin!

Kommentaarid puuduvad