Reklaam sulgub sekundi pärast

VIDEO | Sobilik või mitte? Lasteaialapsed laulavad rõõmsalt mõnuainetest ja prügikastist leitud kleitidest

"TV3 uudised"

Eestit sõidab Eurovisioonile esindama 5MIINUSE ja Puuluubi laul “nendest (narkootikumidest) ei tea me (küll) midagi”. Kuivõrd lugu on eestlaste seas populaarne ning seda lastakse väga palju ka erinevatest raadiojaamadest, siis on sõnad ja viisi selgeks saanud ka lasteaialapsed. Kuid kas see on neile ka sobiv?

Näiteks saab Ilmatsalu Lepatriinu lasteaias näha ja kuulda, kuidas mudilased laulavad, et nad ei ole narkomaanid ja kleidid nende seljas on prügikasti leid. Kas sellised sõnad sobivad koolieelikute suhu ja teadvusesse ning kas lapsed saavad ise aru, millest raadiohitt kõneleb, uuris TV3 reporter Kadri Pikhof. Kuidas kommenteerib olukorda 5MIINUSE liige räppar Põhja-Korea?

5MIINUSe ja Puuluubi eurolaul "(nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi" on lasteaialaste seas äärmiselt popp hoolimata sellest, et paljud õpetajad ja lapsevanemad sellistel teemadel laulmist heaks ei kiida.

"On erinevaid arvamusi jah. Osad lubavad meil seda muusikat lasta ja osad lapsed ütlevad, et nad ei või kodus seda kuulata. Me oleme arvestanud soove ja need, kes ei soovi ja ei taha, need ei pea. Kui need lapsed on lasteaias, siis me ka üldiselt ei kuula seda laulu," kommenteeris Lepatriinu lasteaia õpetaja Karmen Küngas vanemate reaktsioone.

Kui palju tunnevad artistid ise vastutust selle eest, et lapsed nende laule laulavad? 5MIINUST liige Põhja-Korea ütles, et selle peale nad ei mõtle. "Samas, ega me korralikult ei ropenda enam ammu. Me oleme raadiosõbralik bänd ammu juba. Lapsi ikka kasvatavad nende vanemad ja lasteaiakasvatajad."

Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi kognitiiv- ja koolipsühholoogia lektor Triin Liin ütles, et häiritud vanemana võibki lapsele öelda, et ta seda laulu ei laulaks. "Ja kindlasti selgitada, et miks ma ei taha, et sa seda laulu laulad. Muidu on lihtsalt, et sama hästi võiks keelata ära "Tibutantsu" või "Kes aias?" laulmise ja öelda, et ära laula, mille ei meeldi."

Lasteaialapse jaoks, kes tõenäoliselt laulusõnu ei tea, on Liini sõnul tegu justkui võõrkeelse lauluga. "Õppinud ära laulu ja kui nad ei tea, mida sõnad tähendavad, siis nad laulavad seda nagu põhimõtteliselt võõrkeelset laulu. Teine laul, mis praegu ka meedias väga popp oli, on ju see Käärija lugu, mis on isegi hullem kui Puuluubi sõnum, ma ütleksin," kommenteeris Liin ja lisas, et tõenäoliselt ei tea lapsed väga palju ka seda, mida meie eurolaul tähendab.

Niipea, kui lugu Lepatriinu lasteaias popiks muutus, hakati kohe ka kohapeal arutama, millest eurolaul räägib ning milliseid sõnu on sobiv kasutada. "Üks poiss ütles, et võib-olla midagi seotud alkoholiga, täpselt ei tea. Me oleme ikkagi rääkinud, et need ei ole viisakad sõnad. Nad teavad seda, aga kuna see on laul, siis nad kuidagi nagu mõtlevad, et nad võivad ikka. See jääb neile meelde ja nad tahavad ikka laulda."

Kuna lastel on täna juurdepääs erinevatele sotsiaalmeedia kanalitele, ei ole Triin Liini sõnul mõistlik neid esimese asjana kohe keelata, vaid pigem olla teadlik sellest, mida lapsed vaatavad ja kuulavad. "Kui ma muretsen, et äkki ta kuulab mingisuguseid roppusi, rumalusi või mingeid sõnu, mida ma ei taha, siis tuleb sellest rääkida. Youtube'ist nad niikuinii vaatavad ja kuulevad. Kui mina ei lase, siis tuleb sõber ja laseb seda laulu."

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Näita 2 kommentaari

Keda kotib millest need lapsed laulavad. Kui meie rahvana olime laulu üle nii uhked et see eurovisioonile saata siis ei saa me nuriseda et ka lapsed sellele kaasa laulavad

Vasta

35 aastat tagasi laulisd lapsed lasteaias ikka viin viin jumal milline trauma eluks ajaks

Vasta