Reklaam sulgub sekundi pärast

Väikelapsi kimbutab potentsiaalselt eluohtlik viirus. Lastearst: loodus tühja kohta ei salli

Viiruste hooaeg on täies hoos ning pärast ajutist langust on gripp taas lõivu nõudmas. Lisaks sellele on aga pead tõstmas ka RS viirus, mis on eriti ohtlik just väikelastele, kuna võib tekitada lämbumist.

Grippi haigestumuse intensiivsus hakkas kasvama novembris, kui võrreldes eelmise perioodiga registreeriti gripijuhtumeid 189% võrra rohkem. Terviseamet andmetel haigestus möödunud nädalal grippi 671 inimest ja koroonaviirusesse 863 inimest.

"Rohkem kui eelmisel aastal on hospitaliseerimisi. Viimased kolm-neli nädalat on hospitaliseerimiste arv umbes 100 inimest nädalas. Tegelikult väga suur arv. Ja kui esimesena sattusid haiglasse väikesed lapsed, siis nüüd neid peaaegu ei ole, aga vanemaelamiste inimeste arv vanuses 65 ja vanemad, hakkas kasvama," ütles Terviseameti juhtivspetsialist Olga Sadikova.

Eelmisel nädalal registreeritud 671 gripijuhtumist kinnitati laboratoorselt 327. Peale mõningast langust on gripiviirusega seotud haigusjuhtude arv taas kasvanud 25% võrra. Gripiviirus levib kõikides vanuserühmades. Kuna ringlusesse on jõudnud ka B-gripiviirus, võib haigestumine püsida veel mõnel nädalal kõrvel tasemel.

"Gripijuhtumid...mida noorem on laps, seda raskem on ka tema haigus. Teisalt meil oli ka hospitaliseeritud üle 16-aastaseid noorukeid, kes olid ka tõsiselt haiged, lihtsalt väga halva enesetundega. Nad tahtsid saada mõne päeva jooksul kõik palaviku alandamise rohtusid, veenikaudseid vedelikke ja tänavu õnneks on meil olemas gripiravi, spetsiifiline, mis tapab gripiviirust ja mille puudust ei ole. Nii et me paaripäevase haiglaraviga saime lasta patsiendid koju," ütles Tallinna Lastehaigla pediaatriakliiniku juhataja Reet Raukas.

Viimase kahe nädala jooksul vajas gripi tõttu haiglaravi 102 inimest. Hooaja algusest on kokku gripi tõttu haiglatesse toimetatud 628 inimest. Esialgsetel andmetel on sel viirushooajal grippi surnud aga 35 inimest, enamasti eakad.

Sagenenud on ka RS viiruste juhtumid, mis oli aastaid tagaplaanil, kuid on nüüd tagasi. "Tõesti meil domineerivaks viiruseks on meil RS viirusega seotud haigestumisi ja loomulikult laste seas. RS viirus on viirus, mis ohustab lapsi, eriti vanuses kuni 2 aastat ja vanemaealisi, kelle immuunsüsteem on natukene nõrgestatud. Haigus kulgeb, kui me räägime täiskasvanud inimestest, siis köha, nohu ja palavik. Lastel võib olla astmaatiline köha, väga pikaaegne köha. Võib tekkida lämbumisoht," lisas Sadikova.

RS viirusnakkus on imikueas ja varajases lapseeas väga sageli esinev viirus. See on kergesti nakkav ja kiiresti leviv viirus, mida on maailmas nimetatud ka juhtivaks imikute tapjaks. Põhjuseks just lämbumisoht, kuna haigus ründab alumisi hingamisteid ehk kopse.

"Loodus tühja kohta ei salli: COVIDiga läks paremaks, tuli gripp asemele. Gripiga läheb paremaks, tuleb asemele praegu RS viirus, mis küll selles mõttes on raske viirus, et see põhjustab just imikute ja väikelaste väga tõsise köhaga haigestumist ja nende laste haiglaravi on pikem. RS viirus annab hingamisteede sulgust, lapsed köhivad, nende köha on väga raske, nad vajavad hapnikku tihti just sellepärast, et hingamisteed on suletud ja neil ei jätku hapnikku kogu keha varustamiseks," lisas Raukas.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad