Reklaam sulgub sekundi pärast

ÜRO: Venemaa sõjal Ukrainas on hirmuäratav inimhind 

BNS

Ukraina lipp. Pilt on illustratiivne.
Ukraina lipp. Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Venemaa sõda Ukrainas on nõudnud kohutava inimelude hinna ning põhjustanud kannatusi miljonitele tsiviilelanikele, ütles ÜRO inimõigusjuht Volker Türk neljapäeval.

Sõja põhjustatud kahjusid tuntakse veel mitu põlvkonda, ütles inimõiguste ülemvolinik ning kordas üleskutset Moskvale sõda lõpetada.

"Vene Föderatsiooni täiemahuline invasioon Ukrainasse on nõudnud tohtu inimhinna, põhjustanud kannatusi miljonitele tsiviilelanikele," ütles Türk enne sissetungi aastapäeva 24. veebruaril.

Ta nõudis kõigi konflikti inimõigusrikkumiste põhjalikku ja sõltumatut uurimist ning rõhutas, et kannatanutel on õigus hüvitisele.

"Venemaa täiemahuline relvarünnak Ukrainale, mis jõuab kolmandasse aastasse ja lõppu pole silmapiiril, põhjustab jätkuvalt tõsiseid ja laialdasi iniõigusrikkumisi, hävitades elusid ja elatist," ütles Türk.

Miljonid ukrainlased on pidanud ümber asuma, tuhanded on kodu kaotanud, sajad haiglad ja koolid hävinud või kannatada saanud.

"Selle Ukraina sõja pikaajalist mõju on tunda eel mitu põlvkonda," ütles ta.

ÜRO Ukraina inimõiguste vaatlusmissiooni viimastel andmetel on alates 24. veebruarist 2022 konfliktiga seotud tsiviilsurmade arv 10 582. Vigastada on saanud 19 875 inimest.

"Tegelikud arvud on tõenäoliselt oluliset suuremad," rõhutas vaatlusmissioon.

Kommentaarid puuduvad