Reklaam sulgub sekundi pärast

Ukraina armeed abistavat eestlast kahtlustatakse surmavas avariis

BNS

Ukraina armeed abistavat meest süüdistatakse õnnetuses
Ukraina armeed abistavat meest süüdistatakse õnnetuses — FOTO: REUTERS/Scanpix

Venemaa agressiooni vastu võitlevat Ukraina armeed varustusega abistav eestlane Martin Tanning on ligi kuu aega Dnipros vahi all, sest teda kahtlustatakse liiklusõnnetuses põhjustamises, milles hukkus inimene, kirjutab Postimees. 

Traagiline avarii juhtus Dnepropetrovski oblastis 29. detsembri õhtul, kui Tanning viis järjekordset abisaadetist ühele Ukraina üksusele. Tanning oli sõduritele mõeldud Volvo veoauto roolis, mis sõitis halbades ilmastikuoludes ja pimedas tagant osta Nissan maasturile, mis paiskus saadud löögist omakorda otsa ees sõitnud traktorile. Õnnetuses hukkus sõiduautos juhi kõrval istunud mees.

"See oli paljude halbade asjaolud kokkulangemine," võttis surmaga lõppenud avarii kokku üks Tanningu sõber.

Õnnetuse hetkel oli lisaks pimedusele ka lumesadu ja udu. Tanningu sõbra sõnul sõitis Martin alla lubatud kiirusega – vana Volvo veoauto ei sõitnud kiiremini – koos teda saatnud sõjaväelaste autoga. "Martini sõnade järgi nägi ta Nissanit ainult viis meetrit enne ning lihtsalt ei jõudnud reageerida," rääkis sõber.

Võimalik, et Nissan oli eessõitnud traktoril trossi otsas ja seetõttu ei põlenud maasturil tagatuled. See võis olla põhjuseks, miks Tanning oma auto roolis Nissanit nii hilja märkas. Politsei uurib praegu õnnetuse kõiki asjaolusid.

Ukraina politsei fikseeris Martin Tanningul peale avariid kerge joobe. Tanning ise väidab, et ta hakkas peale avariid kohe andma esmaabi, oli šokis ning temaga kaasas olnud Ukraina sõjaväelane andis talle šoki leevenduseks likööri, rääkis Tanningu sõber. Alkoholijoove tuvastati ka Nissanis olnud meestel ja traktoristil.

Kohtu otsusega võeti Tanning esialgu kaheks kuuks vahi alla. Talle süüks pandava Ukraina kriminaalkoodeksi paragrahvi järgi võib teda Ukrainas maksimaalselt oodata viieaastane vanglakaristus. Tanningu advokaat võitleb praegu selle nimel, et eestlasele saaks määrata Dnipros koduaresti.

Tanningut aitavad praegu tema sõbrad Ukraina sõjaväelased, keda ta on sõja jooksul aidanud. Nemad üürisid ka Dnipros korteri, mis on eelduseks, et kohus üldse arutaks Tanningule koduaresti määramist uurimise ajaks vahi all hoidmise asemel. Tanningut aitavad sõjaväelased on endised kuulsa Azovi pataljoni võitlejad, kes sõdivad praegu ühes Ukraina ründebrigaadis. Volvo, mille roolis oli Tanning, oligi mõeldud nende üksusele.

Lääne-Virumaal elav Martin Tanning on MTÜ Pariisi Moto üks asutajaid. See MTÜ on aidanud Ukraina armee üksusi alates sõja algusest. Tanning on oma raha eest ja MTÜ-le annetatud raha eest viinud Ukraina brigaadidele kõike alates soomusvestidest, droonidest kuni masinateni. Abi viis ta alati isiklikult kohale.

Detsembri lõpus sõitis ta järjekordselt Ukrainasse viima vajalikku varustust ja Volvo veoautot ühele Ukraina brigaadile, mis võitleb idarindel. Seda veoautot oli ta koos sõpradega rinde vajadusteks ette valmistanud ligi paar kuud. Nüüd on Volvo kui asitõend Ukraina politseis hoiul.

Pimedas sõitmine on Ukraina maanteedel väga ohtlik. Postimehe ajakirjanikud on ise mitu korda pimedas sattunud ohtlikkku olukorda, kus on napilt õnnestunud vältida otsasõitu helkurit mitte kandvatele jalakäijatele või jalgratturitele. Ka maanteede äärde pargitud autodel on Ukrainas väga harva ohutuled sisse lülitatud.

Välisministeeriumist öeldi Postimehele, et Ukraina ametivõimud on neid Tanningu kinnipidamisest teavitanud ja ta ise pole välisministeeriumi ega saatkonnaga ühendust võtnud.

Kommentaarid puuduvad