Reklaam sulgub sekundi pärast

Surnud kuulsused ja automaks: Google avaldas aasta otsitumad sõnad Eestis

Valimised, automaks ja tehisintellekt: Google’i aasta otsitumad sõnad Eestis
Valimised, automaks ja tehisintellekt: Google’i aasta otsitumad sõnad Eestis — FOTO: 123rf

Tänavu on kõige populaarsemad otsingusõnad Eestis 2023. aasta valimised, automaksu kalkulaator ja tehisintellekt, selgub täna avaldatud Google’i aasta otsitumate sõnade edetabelist.

Google kogub igal aastal kokku kõige otsitumad sõnad ja avaldab tulemused detsembris aasta sõnade (Year in Search) kokkuvõttes. Sel aastal täitus ühtlasi 25. aastat laialdaselt kasutatud Google’i otsingumootori loomisest.

Google’i Eesti äriarendusjuhi Kristina Randveri sõnul aitab Google’i otsingumootori tulemuste analüüsimine paremini mõista nii globaalseid trende kui ka olulisemaid sündmusi ja teemasid riigiti. „Google’i otsingumootori andmete analüüsimine annab meile olulist teavet selle kohta, mis inimesi enim mõjutab ja huvitab, alustades poliitikast ja tehnoloogiast lõpetades kuulsate inimeste ja spordisündmustega. Selle pinnalt saab teha erinevaid järeldusi inimeste tarbimisharjumuste osas, aga ka välja töötada uusi tehnoloogialahendusi,” rääkis Randver.

Sel aastal on eestlaste enim otsitud sõnad ootuspäraselt tänavused valimised ja uuest aastast jõustuva maksumuudatusega seotud automaksu kalkulaator, samuti on populaarsed tehisintellektiga seotud teemad.

Google’i otsingutulemuste kokkuvõte näitab, millised olid tänavu kõige olulisemad kultuurisündmused. Eestlased otsisid enim infot Eurovisiooni, Eesti laulu ja The Weekendi kohta. Spordisündmustest otsiti enim Rally Estoniat, Wimbledoni ja Tartu maratoni. Filmidest populaarseimad olid „Oppenheimer” ja „Barbie” ning kolmas populaarsem film oli Eesti filmitootjate linateos „Vigased pruudid”.

Paraku kajastuvad igal aastal Google’i otsingumootori järjestuses ka meie seast lahkunud inimeste otsingutulemused. Kõige rohkem teavet otsisid eestlased tele- ja raadioajakirjanik Olaf Suuderi, Ameerika staarnäitleja Matthew Perry ja armastatud näitleja Ita Everi kohta.

Google’i otsingumootorit kasutatakse aktiivselt ka sõnastikuna ja sõnade tähenduse leidmiseks. Tänavu otsisid eestlased kõige rohkem sõnade „melomaan”, „liiderlik” ja „tüüne” tähendust.

Lisaks on Google’i otsingumootor lihtne abiline nõuannete ja kiirete soovituste saamiseks. Sel aastal otsisid eestlased kõige enam nippe, kuidas arvutada tulumaksutagastust, kuidas püüda äädikakärbseid ja kuidas õpetada last lugema.

Tehnoloogia alajaotuses osutusid kõige otsitumateks sõnadeks AI-juturobotid Chat GPT ja Character AI ning Apple’i nutitelefon iPhone 15.

Selle aasta Google’i üle maailma enim otsitud tulemus uudiste kategoorias on sõda Iisraelis ja Gazas, kõige otsitum sportlane on Ameerika jalgpallur Damar Hamlin, kõige populaarsem muuseum on Louvre ja otsitum film on „Barbie” ning retseptidest otsiti enim Korea riisitoidu bibimbapi tegemise õpetust.

Eesti aasta otsitumad sõnad

Valimised 2023
Automaksu kalkulaator
Olaf Suuder
Matthew Perry
Värska kampaania
Oppenheimer
Ita Ever
Ken Block
Craig Breen
Barbie 

Aasta sündmused

Eurovisioon
Rally Estonia
Wimbledon
Eesti laul
The Weeknd
Depeche Mode
Laulupidu
Black Friday
Beach Grind
Tartu maraton  

Filmid ja seriaalid

„Oppenheimer“
„Barbie“
„Vigased pruudid“
„Avatar“
„The Last Of Us“
„Taevatrepp“
„Suvitajad“
„Kuulsuse narrid“
„Everything Everywhere All At Once“
„Apteeker Melchior“ 

Sõnade tähendus

Melomaan
Liiderlik
Tüüne
Nõbu
Katarsis
Kaamos
Mkm
Nime tähendus
Obstruktsioon
Introvert 

Tehnoloogia ja tehnika

Chat GPT
Character AI
iPhone 15
Chandrayaan-3
Gürokopter
Open AI
Proxifier
iPhone 15 Pro
Midjourney
AI 

Kuidas?

Kuidas arvutada tulumaksu tagastust?
Kuidas püüda äädikakärbseid?
Kuidas õpetada last lugema?
Kuidas teha Smart-IDd lapsele?
Kuidas esitada tuludeklaratsiooni?
Kuidas peatada ninaverejooks?
Kuidas nina lahti saada?
Kuidas leida protsenti?
Kuidas võidelda kedriklestaga?
Kuidas alustada investeerimisega? 

Google’i 25 aasta otsitumad sõnad üle maailma:

Solist: Freddie Mercury
Teadlane: Albert Einstein
Lelu: Barbie
Linn: New York
Pianist: Chopin
Kangelane: Ämblikmees
Moeikoon: Rihanna
Naiskunstnik: Frida Kahlo
Kontsert: Beyoncé
Avastus: DNA