Sügistormid jätkuvad? Metsavana: üldjoontes on selge, milline ilm edaspidi tuleb

Joonatan Pärn

Metsavana sõnul on sügisel tulemas veel üks torm.
Metsavana sõnul on sügisel tulemas veel üks torm. — FOTO: TV3

Metsavanana tuntud ilmatark Arvo Saidla sõnul on tal selge, milline ilm Eestit edaspidi ees ootab. Tema sõnul võib sel sügisel oodata veel üht korralikku tormi. Siiski saabub oktoobri keskpaigas ka oodatud vananaistesuvi.

Nädalavahetusel raputas kogu Eestit tugev sügistorm. Metsavana rääägib TV3.ee portaalile, et loodusemärkide abil on võimalik torme küllaltki täpselt ette ennustada: "Kui natuke loodusemärke vaadata, siis saab ka ise peaaegu täppi ennustada, millal torm võib tulla."

"Praegune seaduspärasus on see, et tuul keerab loodesse ja hakkab pendeldama loode ja lääne vahel ning võib korraks keerata ka põhja, kirdesse või itta. Kui tuul niimoodi paar-kolm päeva keerutab, võib olla 99,9 protsenti kindel, et tuleb torm järgi. Tuul määrab väga palju. Sel aastal on tuul väga palju määranud, kuhu lähevad äikese- ja vihmapilved ning samamoodi on ka tormiga," räägib Metsavana.

Enne talveilmade saabumist on oodata veel üht tormi

"Enne, kui läheb tõeliselt külmaks, tuleb veel üks tormike. Ma kahtlen, kas ta nii ränk tuleb nagu see, mis oli, aga üks tuleb kindlasti veel. Mul õnnestus saada tänavu küllaltki varakult esimene seapõrn ja mul on üldjoontes selge, milline ilm edaspidi tuleb," sõnab ta.

Metsavana sõnul on sügisilmad küllaltki muutlikud ning oodata on nii tugevat tuult, päikesepaistet kui ka vihma. Ta lisab, et oktoobris saabub ka vananaistesuvi: "Minu prognooside järgi 14. ja 15. oktoobri paiku. Peaks tulema mõned nädalapäevad soojemat ilma: öösel on temperatuur nulli või miinuste peal ja päeval ilus soe."

Nädalavahetusel registreeriti Lätis esimene lumi, kuid Eestis siiski lähiajal suurt lumesadu oodata ei ole

"Lumekruupe või lumelärtsakaid võib lähiajal tulla. Ühe või kaks päeva, aga mitte rohkem. Seda, et lumi päriselt maha tuleb, ei näita küll ükski ilmamärk," selgitab ta. 

Metsavana lisab: "Kui seapõrna järgi vaadata, siis põhimõtteliselt hakkab talv kevade poole. Siin sügisel sellist tõsist talvemeeleolu ei teki." Tema sõnul on ka tulevaste jõulude paiku maa valge, kuid suurt lumesadu ei tasu siiski oodata ka pühade ajal. 

Kommentaarid puuduvad