Reklaam sulgub sekundi pärast

Rõõmusõnum! Aprillist tõuseb keskmine pension: vaata, kui palju

BNS

Aprillist tõuseb keskmine pension
Aprillist tõuseb keskmine pension — FOTO: 123rf

Sotsiaalministeerium saatis esmaspäeval kooskõlastamiseks eelnõu, mille kohaselt tõuseb keskmine vanaduspension tänavu 1. aprillil 700 eurolt 774 euroni.

Riikliku pensioni indeksi väärtuseks kinnitatakse 1,106, seega suurenevad pensionid ja töövõimetoetuse päevamäär keskmiselt 10,6 protsenti. Rahvapension on pärast indekseerimist 372,05 eurot. Pensioni baasosa suuruseks saab 354,98 eurot ja aastahindeks 9,152 eurot. 

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul oli eelmise aasta pensionitõus viimase 15 aasta suurim ning ka seekordne indekseerimisjärgne keskmise pensioni tõus 700 eurolt 774 eurole toetab meie vanemaealisi muutuvate oludega hakkamasaamisel. “Indekseerimisel suureneb ka pensioni baasosa, mille tulemusel paraneb väikese pensioni saajate toimetulek, kelle soovime edaspidi ühtlasi laiemalt fookusesse võtta," ütles Riisalo.

2024. aasta indeksi järgi ümberarvutatud pensionid makstakse välja alates aprillist. Pensionide indekseerimine maksab riigile tänavu 212,3 miljonit eurot. Pensione indekseeritakse 325 000 pensionäril. 

Pensionite tasakaalus hoidmiseks palkade ja hindade muutusega arvutatakse pensionid igal kevadel ümber. Pärast indeksi kinnitamist arvutab sotsiaalkindlustusamet uute väärtustega ümber kõik riiklikud pensionid. Oma uut pensioni suurust saab inimene alates 1. aprillist vaadata riigiportaalist eesti.ee. Lisainfot saab ka sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduse telefonil 612 1360.

Vanaduspension koosneb baasosast, staažiosast ja kindlustusosast ning ühendosast, mille suurus võrdub poole kindlustusosakute ja poole solidaarosakute summa ning aastahinde korrutisega.

Lisaks pensionile arvutatakse ümber ka töövõimetoetuse päevamäär. 1. aprillist on see 20,57 eurot ning puuduva töövõime korral on toetuse suuruseks keskmiselt 617,15 eurot kuus. Osalise töövõime korral arvestatakse töövõimetoetust 57 protsenti päevamäärast ning keskmiseks töövõimetoetuse suuruseks osalise töövõime korral on keskmiselt 351,77 eurot. Töövõimetoetuste indekseerimine maksab riigile ligi 36,2 miljonit eurot ja indekseeritakse ligikaudu 91 358 vähenenud töövõimega inimese töövõimetoetust. Töövõimetoetuse suuruse arvutab töötukassa iga kalendrikuu kohta.

Samuti kasutatakse indeksit kahjuhüvitise indekseerimiseks tööõnnetuse ja kutsehaiguste korral.

Näita 3 kommentaari

Maksud ületavad tõusu.

Vasta

Eks proovigu minister ise selliste väikeste summadega toime tulla!!!!!!!!!!!!!
Mis tal viga oma 8000€ palga juures seda hõisata,et penskarid saavad nii– ja niipalju raha juurde!!!!!!!!!
Tegelikult on see ainult näpuotsaga,aga ise saavad sadades palgalisa!!!!!!!!!!

Vasta

…..kui terve elu rasket tööd rabanud inimestele antakse pensioni juurde näpuotsatäis!!!!!!!!!!!!!
Mõni aasta tagasi olin sunnitud tervise tõttu jääma eelpensionile ja siis kadusid minu pikast 40 –aastasest tööstaaži st aastad nagu niuhti ning sellega seoses saan nüüd palju väiksemat pensioni kui teised,kes õiges vanuses pensionile said jääda!!!!!!!
Ning minu arvestuse kohaselt saan ma pensionile juurde ainult 20€,mitte niipalju kui teised
Kas mina olen siis süüdi selles,et mu tervis alt vedas ja sattusin opile????
Miks sedasi karistatakse inimesi ,kes ei ole võimelised enam edasi töötama ainult tervislikel põhjustel??????
See pole ju õiglane ,et need inimesed,kes on pika aja töötanud ,ei saa teistega võrdselt pensioni !!!!!!!!Miks siis ei arvestata nende pikka tööstaaži pensioni arvestamise juures ja lõpuks saavad ainult väikest eelpensioni?????????
RIIGIKOGULASED on paljud noored inimesed ja teenivad mitmeid tuhandeid ,aga tegelikult on hoopis pensionärid väärt ,et nad saaksid tuhande € ringis pensioni oma raske töö eest !!!!!!
Pensionärid pole ju milleski süüdi ,et nõukaajal vähe palka maksti ,miks siis ei võiks siis nüüd vähemalt riik neile väärilist suuremat pensioni maksta!!!!!???????
Ise teenivad tuhandeid ,aga pensionärid peavad leppima sellega,kui neile raatsitakse näpuotsahäis juurde poetada!!!!!!!!!
Ja puuetega inimeste toetused ei kõlba ammugi enam!!!!!!!
See toetus on sümboolne ainult,sellega ei ela ega sure!!!!!!!!!!!!!
Praegune sotsiaalKAITSEminister ei ole oma ametikohustuste kõrgusel,ta ei tee selleks mitte midagi,et ka puuetega inimeste toetusi tõsta !!!!!!Ammu oleks juba aeg!!!!!!!!!!!
Need toetused on muutmata sellest ajast saati,kui need kehtestati,aga keegi ei arvesta sellega ,et ka puuetega inimesed vajavad materiaalset tuge —toitu,riideid,jalanõusid .
Aga nende viletsate summadega EI OLE VÕIMALIK OSTA SEDA !!!!!!!!!!!!!
KUIDAS teie tulekdite toime,kui saaksite keskmise puude eest toetust ainult 12€sentidega ja pension on vähem kui 600€,????????
Sellest tuleb tasuda komm.maksed ,telefoni kuumaks ,retseptirohud (mis pole ka odavad)ja igas kuus kulub vähemalt 50€nende ostmiseks ,teleka vaatamise eest peaaegu 20€(mis on kõige odavam pakett),küttepuud aastaks ja lisaks igapäevane toit.
Ei ole just väga roosiline ja lõbus see olukord?????
Aga vahest rahaks ka kinos ja kontserdil käia,et meelt lahutada.
Kuidas siis toime tulla selle väikese pensioniga?????
Lähen minister Riisalolt laenu küsima või???????

Vasta