Reklaam sulgub sekundi pärast

Riigireetmises süüdistatav Aivo Peterson end süüdi ei tunnista 

BNS

Aivo Peterson
Aivo Peterson — FOTO: Ilmad Saabas / Delfi Meedia

Harju maakohtus algas esmaspäeval kohtupidamine riigireetmises süüdistatava Aivo Petersoni ja tema kaaslaste üle, keegi süüdistatavatest oma süüd ei tunnista, kirjutab Postimehes.

Riigiprokurör Triinu Olev ütles esmaspäeval Harju maakohtus riigireetmises süüdistatava Aivo Petersoni kohtuistungil süüdistuskõnes, et Peterson tegeles liikumise "Koos" tegevuste kõrval niinimetatud tsiviilkaitseüksuse loomisega, kuhu ta otsis Eesti riigi suhtes umbusklikke ja relvaluba omavaid isikuid.

Olevi sõnul oli Petersoni eesmärk luua samasugune üksus, nagu neid tegutses ka Ukrainas Donbassis, mis näiliselt on loodud justkui humanitaareesmärkidel, kuid tegelikult tegeleks Venemaa huvides.

Süüdistus on jagatud kolme ossa. Esimene osa puudutab Venemaa kodanikku Andrei Andronovit, kes aitas korraldada Aivo Petersoni sõitu Venemaa poolt okupeeritud Ukraina aladele. Samuti organiseeris Andronov süüdistuse järgi Petersoni esinemisi Vene telesaadetes, et Peterson esitleks seal Venemaale soodsaid seisukohti.

Süüdistuse teine osa puudutab Dmitri Rootsi tegevust. Prokuratuur süüdistab Eesti kodanikku Rootsit selles, et juulis 2022 liikumisega Koos ühinenud Rootsi lõi sama aasta septembris Venemaal suhte sealsete võimude ja eriteenistuste heaks tegutsenud Ruslan Krõlovi ja Vladimir Mihhailoviga. Süüdistuse järgi leppisid Peterson ja Rootsi kokku, et hakkavad koos Krõlovi ja Mihhailoviga viima läbi Eesti-vastast mõjutustegevust.

Rootsi roll oli Petersoni ja Venemaal asuvate isikute suhtluse vahendamine. Muu hulgas kavatseb prokurör esitada kohtuprotsessil tõendeid selle kohta, et Rootsi palus Krõlovilt liikumise Koos rahastamist, et tagada ühendusele hea tulemus 2023. aasta märtsis toimunud riigikogu valimistel.

Ükski kohtualustest ennast süüdi ei tunnistanud. Aivo Petersoni kaitsja Mati Senkel, Andrei Andronovi kaitsja Urmas Simon ja Dmitri Rootsi kaitsja Vladimir Sadekov ütlesid, et süüdistus on üldsõnaline ja laialivalguv ning sellest ei nähtu nende kaitsealuste süü.

Kaitsepolitsei pidas Aivo Petersoni kinni mullu 10. märtsil ning kaks päeva hiljem võttis kohus ta vahi alla. Ida-Virumaal Vasakpartei ridades kandideerinud Peterson kogus 2023. aasta 5. märtsil toimunud riigikogu valimistel 3968 häält.

Riigikogusse pääsemiseks sellest ei piisanud, samas oli Peterson Ida-Virumaa üks suuremaid häältemagneteid.

Kommentaarid puuduvad