Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Printsess Elsa kujuta jäänud tort rikkus lapse sünnipäeva: terve maailm teeb seda. Miks siis mina ei või? 

Elis Vaiksaar

Pilt on illustratiivne
Pilt on illustratiivne — FOTO: 123rf

Internetis leidub miljoneid pilte tortidest, mida kaunistavad erinevad Disney tegelased või ka näiteks meie oma koeratüdruk Lotte. Mida paljud inimesed ei tea, on tõsiasi, et kaunite tortide näol on suure tõenäosusega tegemist autoriõiguste rikkumisega, mis on karistatav.

Viimastel kuudel on palju juttu olnud Miki-Hiire esimese kujutise ja Eduard Viiralti teoste autoriõiguste lõppemisest. Autoriõigused lõppevad üldjuhul 70 aastat pärast autori surma ning aasta hiljem võib teost kasutada ilma pahandusi kartmata. Disney on teinud oma tegelaste puhul aga väga kavala lükke. Nimelt kaitsevad lisaks autoriõigustele nende kujutisi erinevad õigusaktid, mis kehtivad ka peale autoriõiguste lõppemist.

Teine lugu on Eduard Viiralti teostega, mille edasine saatus on hetkel veel teadmata. Seega ei ole välistatud, et aasta pärast võivad kõik kaunistada oma torte, t-särke ja muid meelepäraseid asju just tema teostega.

Seoses autoriõigustega on maailmas laialt levinud suur probleem. Nimelt leidub palju lapsevanemaid, kes oma võsukeste sünnipäevalauale just Käpapatrulli, printsess Elsa või mõne teise multifilmi tegelase pildi või kujukesega torti soovivad. 

“See ei ole minu asi kui tema oma litsentse maksta ei jõua!!” 

Selliseid torte eelistab oma lastele osta ka kolme lapse ema Katerina, kelle meelest on autoriõigustega seotud probleem kohati vastuvõetamatu. “Terve maailm teeb seda. Ma ei leia ühtegi põhjust, miks siis mina ei või oma lastele selliseid torte lubada!” tõdes Katerina meeleheitlikult.  

Kuni eelmise suveni polnud Katerinal probleeme oma lastele tortide valmistaja leidmisega. Siis aga tuli tagasilöök ja seda lausa kolme kondiitri näol. “Soovisin tütrele sünnipäevaks tellida Lotte kujukesega torti. Esitasin päringu kolmele kondiitrile, kellest kaks keeldusid koheselt. Kolmas neist selgitas vähemalt põhjuseid, miks ta pole nõus torti valmistama. Viimases hädas läksin poodi ja ostsin suvalise tordi. Olin väga vihane, sest minu jaoks oli lapse pidu juba eoses rikutud,” meenutas ta.

Katerinal tekkis kogu juhtunu peale küsimus, et kas nüüd lõpuks tõesti elame maailmas, kus klienti ei peetagi enam kuningaks. “Kui mina tellin tordi siis peaksid saama ju minu soovid täidetud. Kondiitril on valida, kas ta tahab raha ja võtab töö vastu või keeldub ja tekitab sellest vaid suurt pahameelt. See ei ole minu asi kui tema oma litsentse maksta ei jõua!”

Autoriõiguste rikkujast leidlikumaks vanemaks

Veel mõned aastad tagasi tellis oma lastele sünnipäevadeks multifilmi tegelastega torte ka kahe poja ema Miina. Kui noorema poja teine sünnipäev lähenemas oli tuli naisel sõbrannaga juhuslikult jutuks see, et tegelikult selliseid pilte tortidel kasutada üldse ei tohigi. “Olin alguses veidi ehmunud, aga seda pigem enda teadmatuse tõttu. Hakkasin pärast jutuajamist teemasse veidi rohkem süvenema ning siis tundus keeld täiesti loogiline. Ma ei toeta näiteks muusika piraatlust ja praeguseks leian, et tortide puhul ei peakski lood autoriõigustega teistsugused olema,” tõdes Miina.

Pärast põhjalikumat uurimist hakkas naine laste tortide puhul kasutama erinevaid alternatiivseid meetodeid. Nüüdseks tundub tema jaoks isegi uskumatu lapsevanemate arvamus, et nende võsukesed soovivad kindlasti sünnipäeval oma lemmik joonisfilmi tegelasi ära süüa. “Mida väiksem on laps, seda vähem tõenäoline on see, et ta teeb vahet, kas tordil on Põrsas Peppa või lihtsalt armas notsuke. Me küll küsime lastelt, et keda või mida oma tordil näha soovivad, aga kui vastuseks tuleb näiteks Karupoeg Puhh, siis laseme lihtsalt mõne armsa mõmmiku teha. Siiani on nad sellega leppinud ja ei saa öelda, et lapsed selle võrra õnnetumad oleksid,” jagab Miina head nippi.

Tema sõnul aitaks probleemi lahendamisel kaasa üksteisega probleemist rääkimine ning pideva teavitustöö tegemine. See paneks ühelt poolt lapsevanemaid rohkem mõtlema ja kergendaks kondiitrite tööd. “Kui näed sõbranna lapse sünnipäeval torti, kuhu on järjekordne Elsa peale trükitud, siis räägi sellest peo korraldajaga. Võib-olla ka tema ei tea, et nii ei tohi,” soovitas Miina.

“Olen kunagi laimurahe alla sattunud, sest keeldusin tellimuse täitmisest”

Linda on tänaseks koduse kondiitrina tegutsenud üle viieteistkümne aasta. Ta on üks neist, kes kunagi oma tortidel Lotte pilte kasutas ning selle tegevuse tõttu ka postkasti ametliku hoiatuse sai. Alguses tundus silmi avav kiri nagu ämbritäis külma vett krae vahele. “Ma ei saanud alguses aru, et olin aastaid valesti käitunud. Polnud kunagi lihtsalt pähe tulnud, et rikun oma tegevusega seadust. Teine üllatus oli see, et keegi võttis südame rindu ja läks kaebama,” meenutas Linda ja lisas, et pärast kirja saamist hakkas ta autoriõiguseid rikkuvate tortide tegemisest järjepidevalt keelduma ja teeb seda siiani. “See juhtus üle viie aasta tagasi ning olen pidanud nüüdseks vahepeal väga palju töid ära ütlema. Kindlasti ei pea kaebaja peale kuidagi vimma, sest mina käitusin valesti. Lisaks püüan teistele tegijatele ka südamele panna, et selline tegevus ei ole okei.”

Linda ütles, et probleem on suuresti tordi tellijate mitteteadlikuses ja vaid tulu ootavatest tegijatest. Kuigi püüab ka ise oma kliente teema suhtes rohkem informeerida, leidub endiselt palju neid, kes jäävad oma soovide juurde ka peale teavitustööd. “Kliente on väga erinevaid. Osad saavad aru, teised mitte. Olen kunagi isegi laimurahe alla sattunud, sest keeldusin tellimuse täitmisest.” 

Staažikas kondiiter selgitab, et on püüdnud ka erinevate kujutiste litsentsi hankida, et tellimustest keeldumist vältida. Sellest koorus välja teine probleem - litsentse lihtsalt ei anta. “Mul oli pikk ja põhjalik kirjavahetus Disney-ga. Nad selgitasid, et ei soovi eriti üksikuid litsentse jagada, kuna nende kujutised on tuntud üle maailma ning nad ei suudaks kõiki soove mingil hetkel tõenäoliselt enam hallata. See on arusaadav, aga kohati tekitab nõutu tunde, sest kondiitrina kliendi soove muuta on samuti raske,” lisas Linda ohates.

Tema sõnul on ülioluline, et autoriõiguste suhtes jätkuvalt pidevalt infot jagataks. “Ma ei oska paremat lahendust välja pakkuda, sest see teema on nii lai. Võiks ju öelda, et internet on saatanast, sest sealt saavad lapsevanemad inspiratsiooni, aga see ei tee midagi paremaks.”

Patendiamet: autori nõusolekuta on lubatud teose reprodutseerimine vaid isiklikul eesmärgil

Patendiameti intellektuaalomandiõiguse osakonna õigusnõuniku Kadri Kroodo sõnul võib erinevaid tegelasi küll tortidele lisada, aga tulu neilt toodetelt saada ei tohi. Ta toonitas, et ainuõigus oma teostest mistahes viisil ja vormis koopiaid teha ja selle kaudu tulu teenida, kuulub vaid autorile. Autoriõiguse rikkumise eest vastutab see, kes valmistab ilma autoriõigusi omaja nõusolekuta müügiks tordi, millele lisab autoriõigusega kaitstud kujutise, näiteks printsess Elsa pildi.

"Autoriõiguse rikkumine seisneb Elsa kujutise kopeerimises ärilisel eesmärgil. Juhul, kui kujutis on kaitstud kaubamärgina, võib tordi müüja vastutada ka kaubamärgiõiguse rikkumise alusel, olenevalt sellest, mis kaupade ja teenuste suhtes on kaubamärk kaitstud,” lisas Kroodo. Tordi tellija mingit vastutust tema sõnul ei kanna, sest tema pole kujutist kopeerinud ega ärieesmärgil kasutanud.

Kuigi sotsiaalmeedia gruppides jäävad jätkuvalt silma erinevate autoriõigustega kaitstud elementidega tortide tellimiste päringud, kinnitas Patendiamet, et viimastel aastatel pole nendeni ühtegi rikkumist jõudnud ehk neilt ei ole konkreetse teema kohta küsitud. Patendiameti pädevuses on jagada kodanikele üldist teavet autoriõiguste kohta, vastates päringutele intellektuaalomandi valdkonnas ja selgitada seadusesätteid. Amet ei anna hinnangut, kas rikkumine on toimunud või mitte. Autoriõiguste rikkumiste ja kaebuste menetlemisega tegeleb 2021. aastast Patendiameti juures asuv autoriõiguste komisjon.

Ulatuslikumatel juhtudel võib autoriõiguste rikkumine täita ka väärteo koosseisu

Komisjoni poole võib pöörduda näiteks teose autor juhtudel, mil leiab, et tema õigusi on rikutud. “Ta võib autoriõiguse seaduse kohaselt nõuda teose õigusvastase kasutamisega tekitatud varalise või mittevaralise kahju hüvitamist, teose kasutamise lõpetamist ja edasisest rikkumisest hoidumist, samuti teose kasutamise teel saadud väljaandmist,” põhjendas õigusnõunik. Teose autoril on võimalik nõue esitada kohtusse või, kui mõlemad pooled on sellega nõus, siis lahendada vaidlus lepitusmenetluse kaudu autoriõiguste komisjonis.

Sel juhul saab tordivalmistaja põhistada oma väidet isikliku otstarbe kohta selgituste ja tõendite esitamise kaudu, mis muudavad tema väite usutavaks. “Tõendiks võib olla igasugune tsiviilkohtumenetluse seadustikus sätestatud protsessivormis teave. Tõenditel pole ettemääratud jõudu, mistõttu ei ole võimalik öelda, millised tõendid on konkreetses vaidluses piisavad,” täpsustas Kroodo ja lisas, et autoriõiguste rikkumine võib ulatuslikumatel juhtudel täita ka väärteo koosseisu.

Kadri Kroodo tõdeb, et olukorda aitaks kindlasti parandada autoriõiguse alase teadlikkuse suurendamine inimeste seas. Patendiamet on antud teemat käsitlenud oma tasuta seminaridel ja ajaveebis. Lisaks on Patendiametis avatud postkast [email protected], kuhu saab saata autoriõiguse teemalisi küsimusi. Korra nädalas on avatud ka autoriõiguse konsultatsioonitelefon. Seminaride, ajaveebi ja konsultatsioonitelefoni kohta leiab täpsemat infot Patendiameti koduleheküljelt. 

Kommentaarid puuduvad

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen