Reklaam sulgub sekundi pärast

Prantsuse kohus kärpis Sarkozy vanglakaristust

Kohus kärpis Nicolas Sarkozy karistust
Kohus kärpis Nicolas Sarkozy karistust — FOTO: AFP/Scanpix

Prantsuse apellatsioonikohus kärpis kolmapäeval endisele presidendile Nicolas Sarkozy 2012. aasta valimiskampaania ebaseadusliku rahastamise eest määratud vanglakaristust.

Alama astme kohus oli Sarkozy aastaks vangi mõistnud, kuid Pariisi apellatsioonikohus lühendas karistuse kuuele kuule trellide taga. Ülejäänud kuus kuud on tingimisi.

Karistus on siiski karmim kui aastane tigimisi vangistus, mida taotlesid prokrörid.

Apellatsioonikohus jättis jõusse otsuse, et Sarkozy on süüdi 2012. aasta tagasivalimiskampaania ebaseaduslike ülekulude varjamises.

Süüdistajate väitel kulutas ta 2012. aasta valimiskampaaniale ligi 43 miljonit eurot, kuigi lubatud oli vaid 22,5 miljonit.

Praegu 69-aastane Sarkozy oli Prantsuse president aastail 2007–2012 ning õigusprobleemid tekkisid tal kohe ametiaja lõppedes. Talle on esitatud süüdistusi korruptsoonis, altkäemaksuvõtmises, mõjuvõimuga kauplemises ja kampaania rahastusreeglite rikkumises.

Pariisi kohus mõistis Sarkozy 2021. aasta märtsis esimese sõjajärgse presidendina süüdi korruptsioonis ja määras talle aastase vangistuse, kuid otsustas, et tal tuleb kanda karistust koduarestis elektroonilise jälgimise all.

Sarkozy kaebas otsuse edasi ja apellatsiooniprotsess algas eelmise aasta novembris.

Seni ei ole Sarkozy veel karistuse kandmiseni jõudnud.

2025. aastal tuleb Sarkozyl astuda kohtu ette süüdistatuna Liibüa eksdiktaatorilt Muammar Gaddafilt 2007. aasta edukaks valimiskampaaniaks miljonite eurode saamises.