Reklaam sulgub sekundi pärast

FOTOD | Islandi kauakardetud vulkaanipurse on alanud

Fotod kohaliku elaniku aknast
Fotod kohaliku elaniku aknast — FOTO: Erakogu

Islandi vulkaanipurse on juba pikemat aega ähvardanud kohalikke elanikke. Täna öösel saigi alguse katastroof, mis võib pühkida terve linna siit maamunalt. Kohalik elanik Petra jagas esimesi muljeid ning fotosid oma koduaknast.

"Ma ei ole vulkaanile väga lähedal, kuid minu kodust näeb asi välja nagu apokalüpsis," kirjeldas Petra oma esimesi muljeid. 

Petra kirjeldas ka, et hetkel ei oska keegi öelda, kui suure katastroofiga on tegu, kuid tundub, et vulkaanipurse on suurem, kui osati oodata.

"Tänane hoiatus oli väga lühike, umbes tund aega varem olid mõned maavärinaid. Praegusel hetkel tundub, et kõik on okei , kuid on võimalus, et purse avab rohkem maapinnas vulaanipragusid."

Fotod kohaliku elaniku aknast
Fotod kohaliku elaniku aknast — FOTO: Erakogu

Islandi linnast Grindavíkist on enam kui 3000 elanikku evakueeritud. Väikest rannikulinna, elektrijaama ning ühte kõige populaarsemat Islandi turismipunkti ohustab vulkaanipurse, mis võib kõik need paigad laava alla matta.

Fotod kohaliku elaniku aknast
Fotod kohaliku elaniku aknast — FOTO: Erakogu

Islandi vulkaan hakkas purskama esmaspäeval pärast nädalaid kestnud aktiivsust. Öist taevast valgustasid laava- ja suitsupursked, mis ajendasid lähedalasuva linna täielikku evakueerimist.

Purse Reykjanesi poolsaarel algas kella 22 paiku. kohaliku aja järgi umbes tund varem toimunud maavärina järel, teatas Islandi meteoroloogiaamet oma avalduses.

Island on nädalaid olnud kõrgendatud valmisolekus võimaliku purske suhtes, pärast edelapoolsaarel toimunud intensiivset seismilist aktiivsust.

Purskele eelnes terve seeria väiksemaid maavärinaid.

"Laava voolab lõhest maapinnale kiirusega umbes 100-200 kuupmeetrit sekundis, mis on kordades suurem kogus võrreldes poolsaarel viimastel aastatel toimunud pursetega," täpsustas meteoroloogiainstituut.

Keskööl kohaliku aja järgi hinnati vulkaanilise lõhe pikkuseks umbes neli kilomeetrit.

Soome meteoroloogiainstituudi seismoloog Kristin Jonsdottir ütles Islandi rahvusringhäälingu raadiojaamale RUV, et purske kestust on raske hinnata.

"Intensiivsuse ja suuruse põhjal on tõenäoline, et see kestab kauem, kui kolm nädalat," ütles teadlane.