Reklaam sulgub sekundi pärast

Õiglus seatakse jalule! Kohtupidamine Martin Repinski üle algab märtsi lõpus

BNS

Protsess Martin Repinski üle algab 25. märtsil.
Protsess Martin Repinski üle algab 25. märtsil. — FOTO: Rauno Volmar / Delfi Meedia

Harju maakohtus pandi esmaspäeval eelistungil paika, et protsess kelmuses, omastamises ja usalduse kuritarvitamises süüdistatava endise riigikogu liikme Martin Repinski üle algab 25. märtsil, vahendab BNS.

Repinski astub kohtu ette riigikogu liikme kuluhüvitiste väärkasutamise, samuti usalduse kuritarvitamise pärast Jõhvi vallavanemana.

Usalduse kuritarvitamise etteheide seisneb selles, et töötades Jõhvi vallavanemana määras Repinski 2019. aasta märtsis kolmele omal soovil teenistusest lahkunud ametnikule süüdistuse kohaselt põhjendamatult lahkumishüvitised. Seda Postimehe andmetel selleks, et endale mittesobivatest alluvatest lahti saada.

Jõhvi valla ametiasutuste palgajuhendis ei olnud omal soovil teenistusest lahkuvatele ametnikele täiendavat hüvitist ette nähtud, kuid süüdistuse järgi määras ta kolmele ametnikule täiendava hüvitise kuue kuupalga ulatuses. Sellega põhjustas ta süüdistuse järgi vallale 52 984 eurot kahju.

Kriminaalasjas on Jõhvi vallavalitsus esitanud süüdistatava suhtes 93 458 euro suuruse tsiviilhagi, riigikogu kantselei on esitanud 12 701 euro suuruse tsiviilhagi.

Süüdistus kelmuses seisneb selles, et töötades riigikogu liikmena esitas Martin Repinski taotluse hüvitada tema elukoha üürikulu, kuid süüdistuse kohaselt ta tegelikult kuluhüvitise taotlusesse märgitud aadressil ei elanud ega tasunud selle aadressiga seotud üüri. Nii tekitas ta süüdistuse kohaselt 2021. aasta jaanuarist kuni 2022. aasta märtsini riigikogu kantseleile 12 119 eurot kahju.

Samuti oli Martin Repinski kasutuses riigikogu liikme tööga seotud kütusekulude hüvitamiseks kütusekaart. Süüdistuse kohaselt ostis ta ise ja võimaldas ka teistel osta 2021. aasta novembrist kuni 2022. aasta aprillini kütusekaardiga kokku 459 liitrit diislit, mis ei olnud riigikogu liikme tööga seotud.

Skandaalidesse sattunud Repinski teatas 2022. aasta märtsis, et astub Keskerakonnast välja ja rohkem valimistel ei kandideeri.

Eelistungi alguses selgus, et kannatanuna Jõhvi valda esindav õigusnõunik Silver Peetmaa on kavas kohtuprotsessil tunnistajana üle kuulata. Kuna seadus ei võimalda ühel ja samal isikul olla kohtuprotsessil korraga nii tunnistaja, kui ka kannatanu esindaja, saatis kohtunik Sandra-Kristin Kärner õigusnõunik Peetmaa eelistungilt minema.

Jõhvi valla tsiviilhagi arutamiseks tuleb Harju maakohtus täiendav eelistung. Selleks ajaks kavatseb Jõhvi vallavalitsus leida endale palgalise esindaja.

Martin Repinski kaitsja, vandeadvokaat Kristjan Tuul esitas taotluse jätta Jõhvi vallavalitsuse tsiviilhagi kohtuasjas läbi vaatamata, kuna segaduse tekitas vallavalitsuse jurist. Riigiprokurör Alan Rüütel seda taotlust ei toetanud, märkides, et valla õigusnõunik sattus korraga tunnistaja ja kannatanu esindaja rolli inimliku eksituse tõttu.

Osapooled panid kuni maikuuni paika 11 kohtuistungit kohtulikuks uurimiseks ning ühe päeva kohtuvaidluseks. Istungil on kavas üle kuulata üle kümne tunnistaja, kusjuures prokuröri ja kaitsja tunnistajad suures osas kattuvad. Istungil selgus, et tõlki on vaja vaid eesti keelt mitte valdavale kojamehele, kes astub tunnistajana kohtu ette Repinski üürikulu puudutavas episoodis.

Kommentaarid puuduvad