Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

MTA selgitab: miks müüakse toidupoodides endiselt Venemaa tooteid?

Venemaa tooted A1000 kaupluses
Venemaa tooted A1000 kaupluses — FOTO: Priit Simson/Delfi Meedia

Raadio Star FM hommikuprogrammis käisid külas Maksu- ja Tolliameti esindajad Külli Kurvits ja Albina Saar, kes rääkisid lähemalt, miks ikkagi Eesti poodidest jätkuvalt mõningaid vene tooteid leiab.

Kõik sai alguse sellest, kui saatejuht Pille Minev mõnda aega tagasi Peipsi ääres poes käis ja poelettidelt ohtralt vene tooteid leidis. Ilmselt ei vaja kellelegi selgitamist, miks see praegusel ajahetkel kummastust tekitab. Kuidas see siis aga ikkagi võimalik on? "Kõik kaubad ei ole hetkel keelatud. Olenemata sellest, et Venemaale on kehtestatud palju sanktsioone ja neid kaupu, mis on keelatud, on tuhandeid, siis toiduainetele selliseid sanktsioone kehtestatud ei ole. Tegemist on maailma toidujulgeoleku tagamisega, et toidukaubad peavad olema kättesaadavad kõigile inimestele. Ma rõhutaksin siin seda, et kui me räägime toidukaupadest, siis Venemaa puhul on mingid asjad siiski keelatud, nagu näiteks vähid ja kaaviar ning alkohol," selgitab Külli.

MTA sõnul on sanktsioneeritud sellised kaubad, mis toovad Venemaale märkimisväärset tulu ehk näiteks küpsised selle alla ei kuulu. Seega on keelatud hoopis nafta, puit, metall jms.

Pille märkis seepeale, et tema arvas, et poed ei võta Venemaa kaupa enam vastu, sest inimesed ei osta ja ei taha Venemaad toetada - kas on märgata, et kauplused on oma sortimendis vene tooteid vähendanud? "Tõepoolest, poeketid ise väidavad, et nad ei too enam Venemaal toodetud kaupu. Oleme märganud, et osad kaubad, mis on sanktsioneeritud, on enne keelu kehtestamist sissetoodud ja need müüakse lõpuni. See on üks võimalus, miks neid leidub," selgitab Külli. 

Novembri alguses oli "Laseri" saade, kus käsitleti täpselt sama teemat, kuidas jätkuvalt ostavad paljud eestlased pahaaimamatult tooteid, millega toetavad kaudselt Venemaa sõjamasinat. "See, et tootemärk on seotud Venemaaga, ei tähenda, et see kaup poes on toodetud Venemaal. Suurkontsern on ülemaailmne ja muuhulgas tegutseb jätkuvalt ka Venemaal, aga tõenäoliselt need pole enam seal toodetud," kommenteerib Külli.

Mida siis inimesed teha saavad, et vältida Venemaa toetamist? "Hääletatakse jalgadega ehk hääletame ostukorviga - kas me ostame või ei osta. Kui on nõudlus, siis on pakkumine," sõnab Külli.

Saates tuli juttu ka musta reede pakkumistest ja jõulukingituste soetamisest, millega tasub tänasel päeval eriti ettevaatlik olla, sest internetis poodlemisel on äärmiselt kerge petturite lõksu sattuda. Albina sõnul tuleb internetist kaupa tellides jälgida mitmeid aspekte, nagu näiteks võimalikke makse, mis lisanduvad siis, kui tellida kaupa väljaspoolt Euroopa liitu.

Kuula raadio Star FM hommikuprogrammi järgi siit!

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen