Reklaam sulgub sekundi pärast

Kurb statistika! Möödunud aastal registreeriti just nii palju perevägivallakuritegusid

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Politsei- ja Piirivalveamet jagas oma sotsiaalmeedias südantlõhestavat statistikat ja graafikut perevägivalla juhtumite kohta Eestis. Möödunud aastal registreeriti 3186 perevägivallakuritegu.

"Kas sina helistad 112, kui kahtlustad naabri kodus vägivalda? Palun tee seda alati, sa võid päästa kellegi elu," toonitab Politsei- ja Piirivalveamet postituse alguses.

Suurima osa eelmisel aastal registreeritud juhtumitest moodustas paarisuhtevägivald. Vähemalt kolmandikul juhtudest olid kannatanud või pealtnägijad ka lapsed. Enim registreeriti lähisuhtevägivalda Eesti äärealadel.

"Lähisuhtevägivald võib avalduda mistahes vaimse, füüsilise või seksuaalse vägivallana inimeste vahel, kes on praegu või olnud varem üksteisega lähisuhtes. Need võivad olla praegused või endised abikaasad, elukaaslased, pereliikmed, sugulased, hõimlased või muus lähedases suhtes olevad inimesed hoolimata sellest, kas toimepanija elab praegu või elas varem ohvriga samades ruumides," seisab postituses. 

Politsei tõdeb, et ehkki teadlikkus lähisuhtevägivallast on aastatega pidevalt suurenenud, on see jätkuvalt väga peidetud probleem. "Registreeritud kuriteod on selle koletu jäämäe veepealne osa."

Vägivalla märkamisel on naabritel ja pereliikmetel suur roll. "Selleks, et kõik abi vajajad saaksid päriselt abi, teavita igast juhtumist, mida koged ise või kuuled pealt. Mida rohkem juhtumitest teavitatakse, seda parem on ülevaade probleemist ja saame olla kindlad, et kannatanu saab abi."

Ka Justiitsministeeriumi lähiaja üks fookustest on suurendada teadlikkust vaimsest vägivallast. "Psühholoogiline vägivald, mida nimetatakse ka emotsionaalseks väärkohtlemiseks, võib esineda näiteks sundimise, laimamise, sõnalise solvamise või ahistamise vormis. Selle tulemuseks võib olla psühholoogiline trauma, ärevus, krooniline depressioon või traumajärgne stressihäire muude psühholoogiliste probleemide hulgas," on kirjas postituses. 

Statistika
Statistika — FOTO: Politsei- ja Piirivalveamet/erakogu

Kust saavad lähisuhtevägivalla ohvrid abi?

  • Kui sinu elu on ohus, helista kohe 112. Politseile saab avalduse esitada internetis.
  • Ohvriabi veebilehelt https://www.palunabi.ee/ saab nõu muu hulgas tekstivestluses.
  • Sotsiaalkindlustusameti emotsionaalse toe ja hingehoiu telefonilt 116 123 saab emotsionaalset tuge iga päev vahemikus kella 10st 24ni. Hingehoidjad on samal liinil kättesaadavad kella 16st 24ni.
  • Sotsiaalkindlustusameti lasteabi 116 111 pakub laste ja perede toetamiseks ööpäevaringset tasuta nõustamist telefoni ja interneti teel. Pöördujatele antakse nõu ja teavet ning neid juhendatakse ja aidatakse abivajava ja hädaohus lapsega juhtumites. Lasteabi veebilehel https://lasteabi.ee saab nõu muu hulgas tekstivestluses.
  • Ohvri teekond selgitab, mis saab siis, kui annad kuriteost politseile teada. See tutvustab abi saamise võimalusi ka juhuks, kui sa ei soovi kohe avaldust esitada. Enesehindamise küsimustik aitab vastajal selgitada välja tema vajadusi ja annab vastuste põhjal individuaalset nõu koos asjakohaste juhistega.
  • Abi on olemas ka vägivalla toimepanijale. Vägivallast loobumise tugiliini 660 6077 nõustajad toetavad, pakuvad turvalist ja hinnanguvaba ärakuulamist ning õpetavad oskusi vägivaldse käitumise ennetamiseks.
  • Vajadusel pöördu naiste tugikeskuste poole, mille kontaktid leiad siit.

Kommentaarid puuduvad