Reklaam sulgub sekundi pärast

Kaja Kallas: meie ja kogu maailma mured saab võtta kokku ühe sõnaga – sõda!

BNS

Kaja Kallas
Kaja Kallas — FOTO: Kiur Kaasik/Delfi Meedia

Peaminister Kaja Kallas märkis Eesti vabariigi 106. aastapäevale pühendatud kõnes neljapäeva õhtul Tartus Eesti Rahva Muuseumis, et Eesti ja kogu maailma mured saab kokku võtta ühe sõnaga – sõda.

Kaja Kallas nentis, et paraku ei koosne maailm kaugeltki mitte ainult helgetest hetkedest ning probleeme on palju, nii meil kui kogu maailmas.

"Suures plaanis võib nii meie kui kogu maailma mured kokku võtta ühe sõnaga – sõda. Suure sõja algusest saab ülehomme kaks aastat. Juba kaks aastat tõrjub Ukraina rahvas oma agressiivse naabri – Venemaa – rünnakuid ja kaitseb ennast erakordse vaprusega kõigil rinnetel. Kaitseb end, kuna on näinud, mis juhtub siis, kui venelased võidavad," ütles ta.

Kallase sõnul on selge see, et sõja venimine teenib Venemaa huve ning Ukraina toetajate hulgas levib sõjaväsimus ja seda on tunda-näha nii poliitikute kui erinevate riikide elanike seas.

"On pisut veider rääkida, et oleme sellest sõjast väsinud, kui me pole need, kes võitlevad. Ometi on igas Euroopa riigis olemas arvestatav hulk neid inimesi, kes leiavad, et ega see Venemaa tegelikult polegi nii hull. Isegi Eestis on poliitikuid, kes eriti ei varjagi, et neile tegelikult ei lähe korda see, mis saab Ukrainast ja ukrainlastest," nentis Kallas.

"Iga kord, kui kuulete juttu sellest, et oma rahvas on püksata, aga ukrainlastele antakse viimanegi ära, võite kindlad olla, et jutt ei käi tegelikult ei pükstest ega viimasest sendist. Jutt käib ükskõiksuse ja võõraviha õhutamisest, jutt käib sellest, et mis see meie asi on, mis sellest Ukrainast saab. Mulle ei ole see ükskõik, praegusele valitsusele ei ole ükskõik, see ei tohiks olla ükskõik ühelegi eestimaalasele, kes hindab meie iseseisvust," ütles Kallas.

Kallase sõnul on Ukraina president sõja algusest palunud lääneriikidelt – sealhulgas ka Eestilt – abi, toetust ja solidaarsust. "Ta ei ole meilt palunud, et me valaksime verd või riskiksime oma eludega. Ta on palunud meilt, et me oleksime valmis loobuma mõnest oma mugavusest selleks, et anda abi Ukrainale ja ukrainlastele. Nendelesamadele ukrainlastele, kes juba kaks aastat valavad verd, higi ja pisaraid ka meie vabaduse eest võideldes," ütles ta.

"Meil on ebameeldiv naaber, aga me tegutseme sihikindlalt selle nimel, et ta meid kunagi ei julgeks tülitada. Me teame täpselt, mida me tegema peame, ja me teeme seda. Ka siis, kui mõni maksutõus teile eriti vastumeelne tundub, lohutagu teid teadmine, et suure osa maksutuludest investeerime me oma riigi julgeolekusse. Olgu see siis investeeringutena otsestesse kaitsekulutustesse, energiajulgeolekusse või kasvõi eestikeelsele haridusele üleminekusse. Me teeme ära palju asju, mida oleks tulnud ammu teha ja mida praegu edasi lükata oleks lihtsalt vastutustundetu," rääkis Kallas.

Kallas keskendus on kõnes lisaks sõjale Ukrainas veel maksutõusudele, riigikogu töökultuurile ning iseendast peaministrina ja naiste rollist Eesti ühiskonnas.

Kommentaarid puuduvad