Reklaam sulgub sekundi pärast

20 aastat alkoholisõltuvusega maadelnud mees: ühel hetkel oli pael laual…

Kui osade jaoks on „Septembris ei joo“ vahva kampaania enda testimiseks, siis mõnele inimesele on alkoholist loobumine elu ja surma küsimus. "Seitsmestele uudistele" rääkis oma loo 20 aastat alkoholisõltuvusega maadelnud Kristo, kes tuli Lootuse külla oma elu uuesti rajale saama.

„Mingi mõte koguaeg ütles, et joo edasi ja ühel hetkel ma istusin lihtsalt üksinda kodus, pael laua peal ja muud mõtet ei olnudki kui ainult enesetapp,“ ütleb Kristo, kes on alkoholisõltuvusega võidelnud juba 20 aastat ning ligi neli viimast aastat oma elust on ta mööda saatnud Lootuse külas. Lootuse külla sattus ta lõpuks tänu oma õele, kes talle sellest kohast rääkis. "Selleks hetkeks olin juba kaotanud kõik, olin jäämas tänavale ja peresuhted olid läbi. Alguses ma ei nõustunud siia tulemisega ja mul ei olnud usku, aga mingi hetk tegin otsuse ja tulin siia.“

Milline oli Kristo elu alkoholisõltlasena enne abi otsimist? Kristo ütles, et ta suutsin käia tööl ning avaldab ise imestust, kuidas see üldse võimalik oli, et tal töökohad alles jäid. "Jäin korduvalt töökohal joomisega vahele. Mingi hetk suutsin ennast kontrollida, et 8.00-16.30 ei joo. Päev otsa on halb olla ja mõtted uue joogi peal. Kui tööpäev lõppes, võtsin poest koju minnes tee peale paar jooki kaasa ja õhtu jooksul suutsin juua ühe või kaks kuuspakki, kuidas kunagi. Lõpuks läks asi nii hulluks, et hommikul jõin kohvi asemel alkoholi. Vahel jõin töö juures päev otsa ja kui õhtul koju jõudsin, siis põhimõtteliselt kukkusin magama."

Joomise tõttu kannatasid ilmselgelt ka suhted perega ja probleemist sai Kristo aru siis, kui oli pere ehk enda kõige lähedasemad inimesed kaotanud. "Ema ei tahtnud minuga rääkida. Õed ka ei tahtnud väga minuga kokku saada, sest nad teadsid, et iga kord kui nad mind näevad, olen ma juua täis," kirjeldab Kristo ja lisab, et nüüd on tal ema ja õdedega suhted taastunud. "Ema on mind tänu sellele usaldama hakanud, enne seda ei olnud mitte mingit usaldust. Mul on kuus õde ja üks vend. Taastan õdedega samuti suhteid ja õde, kes mind siia tõi, temaga on suhted päris heaks läinud."

Kristo ütles, et ta leidis enda joomisele igasuguseid vabandusi ning üksnes mingitel hetkedel käsitles seda nagu probleemi. "Siis ma mõtlesin, et kui paar jooki veel teen, pole hullu midagi ja suudan kontrollida. Tegelikult jõin ennast päris tihti mäluaukudesse. Ma endale ei teadvustanud üldse, et mul on sõltuvusprobleem. Kõik teised minu ümber rääkisid."

Vaata Kristo intervjuud päises olevast videost!

TAI: "Septembris ei joo" üleskutse sobib kõigile!

Tudengite üleskutsest alguse saanud aktsioon on taas tulemas. Tervise Arengu Instituudi (TAI) hinnangul on tegu hea kampaaniaga, mis aitab lasta kehal puhata. „Septembris ei joo“ üleskutsest võivad osa võtta absoluutselt kõik inimesed, kes tarvitavad alkoholi ükskõik millisel tasemel ja ka need, kes arvavad, et nad joovad vähesel tasemel, sest see on kõigile kasulik,“ ütles TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel. Tema sõnul on üks peamisi alkoholivaba elustiiliga kaasnevaid muudatusi parem uni, sest kuigi alkohol on oma toimelt uinutav, siis unekvaliteeti see siiski oluliselt vähendab.

Aastas võtab „Septembris ei joo“ aktsioonist osa kümneid tuhandeid inimesi, mis peegeldab arusaama, et Eestis on alkoholiga probleeme. „Me teame, et viimastel aastatel on alkoholi tarvitavate inimeste osakaal tõusnud. Selles kampaanias on oodatud proovima kõik, ka need, kes vähesel määral tarvitavad.“

Kommentaarid puuduvad