Reklaam sulgub sekundi pärast

TV3 uudised: eesti sportlased astuvad valgete sokkidega alandamise ja vägivalla vastu

Marie Metsur

Sildarude peretüli ümber lahvatanud helisalvestused on käivitanud Eesti spordimaailmas valgete sokkide kampaania, millega juhitakse tähelepanu alandamisele ja vägivallale spordis. Sportlaste ja treenerite sõnul ei tohi karm tööeetika muutuda õigustuseks inimeste alandamisele.

Spordirahvas tõmbas jalga valged sokid: protest vaimse vägivalla vastu

Sildarude pere pikalt kestnud konflikt on saanud ootamatu jätku. Sel nädalavahetusel käivitus Eesti spordiringkondades kampaania „valged sokid“, mis on ajendatud avalikuks tulnud helisalvestistest ja Tõnis Sildaru käitumisest.

Kampaania tõukejõuks sai jurist Kärt Pormeistri YouTube’i kanalil avaldatud heliklipp, kus valgete sokkide pärast tõstetud häält peetakse paljude hinnangul alandavaks. Reaktsioon spordiringkondades oli kiire: sportlased ja treenerid hakkasid kandma ning sotsiaalmeedias jagama valgeid sokke kui sümbolit hoolivusest, lugupidamisest ja vägivallatust spordist.

Vehklemistreener Juhan Salmi sõnul ei ole küsimus üksikutes nimedes, vaid laiemates väärtustes. „See ei puuduta ainult sporti – see on universaalne probleem. Oluline on eristada nõudlikkust alandamisest,“ rõhutas ta.

Valgete sokkide kampaania on inspireeritud Eesti Olümpiakomitee valge kaardi päevast ning selle eesmärk on tuua tähelepanu vaimsele ja verbaalsele vägivallale spordis. Kurlingutreener Harri Lill rõhutas, et vägivallal ei ole spordis kohta – olenemata sellest, kelle poolt see tuleb.

Sildarud ise kommentaare ei andnud, ent Henry Sildaru pöördus teema osas sotsiaalmeedias avalikkuse poole, viidates kallutatud käsitlusele.

Üks on aga selge: valged sokid on saanud märgiks, et spordis tahetakse rohkem lugupidamist – ja vähem hirmu.