Reklaam sulgub sekundi pärast

Sääsehammustused sügelevad? 5 kodust vahendit, millega tülikaid punne leevendada

Healthline

Sääsk
Foto: 123rf

Suve ühed tüütuimad nuhtlused on kahtlemata sääsed ning nende hammustuse tagajärjel tekkivad sääsepunnid, mis sügelevad nii mis kole. Õnneks saab neid leevendada ka koduste vahenditega, vahendab Healthline.

Kaerahelbed

Kaerahelvestest saab valmistada maitsva hommikusöögi, aga need võivad ühtlasi leevendada sääsepunnide sügelust ja paistetust, kuna neis sisalduvad ärritust vähendavad ained.

Tee ise kaerahelbepasta, segades kokku võrdsetes kogustes kaerahelbeid ja vett, kuni moodustub kördilaadne segu. Tõsta lusikatäis segu marlile ja aseta pastaga kaetud pool vastu nahka. Hoia seda seal kümme minutit, siis pühi nahk pastast puhtaks.

Kui sul on aga palju sääsehammustusi, proovi hoopis kaerahelbevanni. Puista tassitäis kaerahelbeid sooja vannivette. Võiksid selles liguneda 20 minutit, aeg-ajalt sääsehammustustele vees heljuvaid kaerahelbeklompe hõõrudes.

Purustatud jää

Külmad temperatuurid ja jää võivad vähendada põletikulisi protsesse. Samuti muudab külm naha tuimaks, mis võib anda kohest, kuid siiski lühiajalist leevendust.

Aseta sääsehammustusetele kotike purustatud jää- või jääkuubikutega. Ära jäta jääd nahale kauemaks kui viieks minutiks, kuna pikem kokkupuude võib seda kahjustada. Võid panna naha ja jää vahele ka näiteks käteräti, nii saad külmakoti jätta sinna veidi kauemaks.

Mesi

Meel on antibakteriaalsed ja põletikuvastased omadused - seda on kasutatud sadu aastaid nii valusa kurgu kui katkiste kohtade ravitsemiseks.

Tilgake mett sääsehammustusele vähendab koha põletikulisust ja kiusatust seda sügada.

Aaloe

Aaloel on põletikuvastased omadused ja see aitab ravida väikseid haavu ja leevendada infektsioone. Sestap on see hea ka putukahammustuste raviks.

Söögisooda

Soodat leidub pea igas köögis ja sel on mitmeid kasutusvõimalusi.

Söögisooda pastat on väga kerge valmistada – võta teelusikatäis ainet ja sega see kokku umbes sama hulga veega. Kanna pasta sääsehammustusele ja jäta sinna kümneks minutiks, seejärel pese see nahalt maha. Kui söögisooda kutsub esile nahaärrituse, eemalda see koheselt.