Milline on tervislikuim valik? Vaata, kui palju suhkrut sisaldavad poelettidel leiduvad jäätised

jäätised

Ühe kuuma suvepäeva juurde kuulub ikka ja alati üks mõnus külm vahepala ning mis sobiks selleks paremini kui jäätis. Jaanipäeva puhul rurisime, kui palju suhkrut eestlaste seas kõige populaarsemad jäätised sisaldavad ning tulemused olid üllatavad.

Toitumine.ee kohaselt ei tohiks lisatud suhkrud ei tohiks anda üle 10% soovituslikust energiast. Ideaalis võiks see olla isegi vähem kuni 5%. Kui näiteks inimese päevane energiavajadus on 2000 kcal, siis lisatud suhkrute arv peaks kõikides toitudes kokku jääma alla 50 grammi päevas.

Suhkruvõrdlusesse valiti topsijäätis Regatt, Limpa limonaadijäätis, Premia mangosorbett, Vanilja Ninja vanillijäätis glasuuris, Väikse Tomi Koolijäätis, Raks, La Muu vanilli-koorejäätis ja Balbiino šokolaadijäätise, mis on ühtlasi ka vegan. 

Jäätiste suhkrusisaldust mõõdeti suhkrutükkides. Üks suhkrutükk kaalub 2 grammi ning selle järgi arvutati, kui palju suhkrutükke üks jäätis sisaldab.

regatt
Foto: Silver Siilak

Eestlaste poolt palavalt armastatud Premia jäätis Regatt sisaldab üllataval kombel valitud jäätiste hulgast kõige vähem suhkrut. 100 grami kohta on tootes 17 grammi suhkrut.

Topsijäätise kaal on ca 60-65 grammi ning seega sisaldab see jäätis pisut üle 5 suhkrutüki ehk umbes 10-11 grammi.

limpa

Limpa limonaadijäätis on kindlasti üks laste lemmikuid. Selles jäätises on 100 grammi kohta 21 grammi puhast suhkrut. 70-grammine jäätis sisaldab ligikaudu 15 grammi suhkrut ehk 7,5 suhkrutükki.

mangosorbett
Foto: Silver Siilak

Oled kuulnud ütlust, et kui tahad midagi kergemat, siis haara sorbett? Vaatamata sellele, et sorbett sisaldab vähem rasvu kui koorejäätised, on Premia mangosorbett valikus olevate jäätiste seast kõige suhkrurikkam. 100 grammis tootes on tervelt 26 grammi suhkrut.

Üks mangosorbeti jäätis peidab endas pea 19 grammi suhkrut ehk 9,5 suhkrutükki. (Seega näiteks sorbetti süües moodustab see umbes 40% soovitatud päevase lisatud suhkru kogusest!)

vanila

Nii laste kui ka täiskasvanute suur lemmik Vanilja Ninja vanilli-koorejäätis glasuuris sisaldab 100 grammi kohta 22 grammi puhast suhkrut. Seega haarates selle pulgajäätise poest, sööb inimene ära pea 9 suhkrutükki ehk umbes 18 grammi suhkrut.

koolijäätis

Legendaarne Väikse Tomi Koolijäätis on kindlasti paljude jaoks nostalgiline maius. Selles jäätises on 100 grammi kohta 20 grammi suhkrut ehk ühes 60-grammises pulgajäätises on 6 suhkrutükki.

raks

Koorejäätis Raks küpsistega sisaldab 100 grammi kohta 24,3 grammi suhkrut. 58-grammine jäätis sisaldab umbes 14 grammi suhkrut ehk 7 suhkrutükki.

jäätis

Valikusse sai võetud ka palavalt armastatud kodumaine käsitööjäätis La Muu. Valisime vanilli-koorejäätise koonuses ning selgub, et selles tootes on 100 grammi kohta 22 grammi suhkrut. Kuna tegemist on 80-grammise jäätisega, sisaldab see jäätis umbes 17,6 grammi suhkrut ehk pea 9 suhkrutüki jagu.

vegan jäätis

Balbiino šokolaadijäätis, mis on paljudele üllatuseks ka vegan, on jäätiste valikust samuti üks suhkrurikkamaid. 100 grammis tootes on 24 grammi suhkrut. See tähendab, et pulgajäätis sisaldab pisut üle 9 suhkrutüki (18,2 grammi suhkrut).

Suhkruvõrdlusest selgub, et kõige suhkrurikkamad jäätised on:

  1. Premia mangosorbett
  2. Balbiino vegan šokolaadijäätis
  3. LA MUU vanilli-koorejäätis koonuses

Kõige vähem suhkrut on Premia topsijäätises Regatt.

Lugu pärineb tv3.ee arhiivist.

Kommentaarid puuduvad