Esivanemate väekad rituaalid: kuidas jaaniööl armuõnn majja tuua?

lõke

Jaanipäev on eestlaste jaoks aasta üks olulisemaid pühasid. Esivanemad uskusid, et sellel ajal tehtud väekad rituaalid nagu üle lõkke hüppamine või ristteel vilistamine võisid ellu tuua ka rohkelt armuõnne. Milliseid rituaale peaks aga tegema, et armastust leida?

 1. Üle lõkke hüppamine
  Üle lõkke hüppamine pole olnud niisama meelelahutuslik tegevus, vaid seda on peetud kasulikuks rituaaliks. Usuti, et kui tüdrukud hüppavad üle lõkke ja mõtlevad samal hetkel oma kallima peale, siis said nad temale mehele. 
 2. Lillepärja rituaal
  Esivanemad uskusid, et kui jaanitulelt tulles noored neiud korjasid üheksat sorti lilli, punusid pärja ja panid selle ristteel pähe ning kodus asetasid pärja padja alla, siis oli võimalik unenäos oma tulevast näha. Oluline oli rituaali juures, et pärga peas kandes ei tohtinud tagasi vaadata või kellegagi kõnelda. Järgmisel hommikul tuli pärg puu otsa visata. Kui see viskega sinna püsima jäi ja alla ei kukkunud, siis võis olla kindel, et unes nähtud kaaslasega tulevad pulmad. 
 3. Ohverdamine
  Ohverdamiskombele vastavalt pidid esivanemad jaanitule ääres käies midagi lõkkesse viskama. Noortel naistel oli näiteks kombeks visata tulle oma lillepärjad ning seejuures midagi soovida. Uskumuste kohaselt läksid need soovid siis täide.
 4. Sõnajala juurelt armsama nime lugemine
  Eestlased uskusid ka, et sõnajala juurelt on võimalus tulevase peigemehe nime välja lugeda. Nimelt tuleb täpselt südaööl sõnajalg üles kiskuda ning hea õnne korral saadki juurtelt oma noormehe nime välja lugeda. 
 5. Ristteel vilistamine
  Saarlaste kommete kohaselt tuleb noorel minna jaaniööl kell 12 kolme tee ristumispaika ja seal kolm üheksa korda üle õla vilistada. Nii oli võimalik näha oma tulevast. Kui aga eksisid vilistamiskordade või ristumiskohaga, siis võis välja ilmuda hoopis vanapagan, mistõttu tuli olla väga täpne!
 6. Paberilehtele mehenimede kirjutamine
  Pisut tänapäevasem Eesti komme näeb ette, et tuleb kirjutada erinevad mehenimed paberlehtedele. Need lehed tuleb asetada voodis enda alla ning sellel paberilehel, mis hommikuks öösärki või rinnahoidjasse kinni on jäänud, pidavat olema tulevase nimi.

Alllikad: folklore.ee

Kommentaarid puuduvad