Arvustus! I Land Sound – festival, mis taastab usu paremasse tulevikku

I Land Sound
Foto: TV3

Kerli Kivistu

Põlise linnatüdrukuna tunnen, et kui mandrilt praami peale astun, siis tekib alati tunne nagu läheks välismaale. Paras ports elevust kõhus, näen merepiirilt terendamas Orissaare Illiku laidu, kus toimub suve maagilisem festival I Land Sound. Sellel aastal tõestas kogu korraldus taas, et oleme astunud suure sammu kultuuriruumis edasi.

Olgu alustuseks öeldud, et kogu festival toimus viiendat korda ja taaskord loodi loodusega ühes rütmis täielik muinasjutu mängumaa. I Land Sound kestis 14.-17. juulini, mis annab kõikidele külastajatele hea võimaluse ennast argielust välja lülitada ja lihtsalt kulgeda kunsti, meelerahu ning hea muusika taktis. Mina jõudsin festivalile teisel päeval ja tajusin, kuidas osa seltskonda on enda meeleolu õigele nivoole sättinud ja mul ei jäänud muud midagi üle, kui neile kiiresti järgi sukelduda.

Oma näoga ja rohkelt väärtusi pakkuv festival

I Land Soundi puhul on märkimisväärne see, et festival ei soovi ennast kunagi korrata. Isegi, kui lava ehitatakse samasse kohta, kus eelnevatel aastatel, siis kogu korraldustiim näeb vaeva, et seal ikkagi midagi muuta. Ka tänavu oli lavadega palju tööd tehtud ja just eesmärgiga, et need oleks teises asukohas või dekoreeritud võimsamalt. Kui näiteks Kai lava oli neli aastat asetsenud samal kohal, siis sellel aastal tõstetigi see rahva soovil Kai otsa, et külastajad saaksid meretuulte embuses veel paremini ja ennastunustavalt varajaste hommikutundideni tantsida.

I Land Sound
Carolin Ligi jooga ja meditatsiooni töötuba

Festivali programm pakub rikkalikult erinevaid aktiviteete. Kui tunned, et pead oma sisemaailma häälestama, siis on võimalik minna näiteks hommikusele keharännaku sessioonile, et end tunda end paremini läbi jooga ning meditatsiooni. Samuti oli naistele varuks saunarituaal, mille käigus sai õppida tegema rinnamassaaži Marii Joala juhendamisel. Kes soovis merelainetes loksuda, sai sõita SUP-iga, kayaki või liuelda veesuuskadega maalilisel Illiku laiul. Kui üldse viriseda, siis ainult ilma üle ja mis seal salata, sellel aastal ilmataat festivalikülastajatega väga lahke ei olnud. Kuid kui külm puges kontidesse, siis sai end kosutada saunaalal ja hiljem täita kõhtu hea ning paremaga, sest kohal olid ka parimad food truck’id.

Keskkonnasõbralikkus on samuti oluline märksõna. Ühtlasi nuputab korraldustiim välja igal aastal uusi tegevusi, kuidas jätta suve oodatumast sündmusest maha võimalikult väike jalajälg. Festivali roheteema ja jäätmetiimi vastutaja Kadri Kalle rääkis, et see on festival Eestis, kus tekib kõige vähem segaprügi, mis läheb põletamisse ja prügimäele. Kogu prügi, mis festivali alal tekib, saadetakse tagasi ringlusesse. Seega süüa ja juua pakutakse festivalil just pärisnõudelt ning ühekordsed plasttopsid võid julgelt siin territooriumil unustada. Austust looduse ja kogu Illiku vastu märkab ka festivalikülastajate seas, kes hoolikalt selle süsteemiga kaasa tulevad ja austades oma pisikese jalajälje eest hoolitsevad.

Kuid hoolimata heitlikust ja tuulisest ilmast, oli festivalil tunda soojust, mis kiirgas just inimeste sisemusest. Käies ürituse alal ringi, tekkis mul taas see ‘’välismaal olemise tunne’’ ja just sellepärast, et ma nägin inimesi, kes üksteisele naeratasid, lihtsalt viisakusest teretasid või tulid juttu rääkima. Kohtusin ühe härraga järjekorras, kes kirjeldas elavalt oma hommikust shopingutuuri. Nimelt, ta oli külma ja tuulise ilma tõttu vajanud samuti soojemaid rõivaid ja nii võttis ta teekonna ette Orissaare taaskasutuskeskusesse, kust ta sai endale 2 euro eest suisa moelavade väärilise kasuka. Tundub, et härra oli teinud head turundust, sest nii mõnedki olid tee leidnud just taaskasutuskeskusesse, et sealt endale kasukad selge osta. Peab paika – ei ole kehva ilma, vaid ainult kehv riietus!

I Land Sound
I Land Sound

Suur välisartistide osakaal

Julgen kõva häälega hõisata, et ma armastan house-muusikat ja olen tänulik neile, kes toovad Eestisse häid välismaiseid artiste. Ikka selleks, et avastada kuulajana uut ja põnevat muusikamaailmas. Sellel aastal oli I Land Soundil esmakordselt suur välisartistide osakaal. Illiku laiul toimuva festivali üks asutajaid ja rajajaid Paap Uspenski sõnul unistasid nad sellest pikalt. ‘’Tahtsime seda tegelikult teostada eelmisel aastal, aga siis saime alles jaanipäeva paiku rohelise tule, et võib kogu festivali korraldada, kuid selle ajaga me ei jõudnud rohkem artiste kutsuda,’’ selgitas ta ja märkis, et toona oli üks suurimaid artiste just Monolink.

Sellel aastal võis pealaval kuulata Eesti artistidest näiteks Lexsoul Dancemachine, Gram-Of-Funi, jonas.f.k. ja muusikat mängis Heidy Purga, Muudu, Käärkäsi ja paljud teised. Kuid publiku rõõmuks oli kohal ka väga arvestatav välismaiste artistide paraad. Teiste seas astusid üles näiteks Prantsuse produtsent Traumer, kes armastab techno’t igatepidi käänata-väänata, tükkideks löigata ja uuesti kokku panna ning heas möttes pahupidi keerata.

Samuti Hispaania produtsent Tibi Dabo, kes on omamoodi kaleidoskoopne muusikaline rännak, kus on värve ja dünaamikat, sügavat armastust muusika vastu ja julgust katsetada. Vabalt võib Tibi Dabo võrrelda sellist tipptegijatega nagu DJ Seinfeld, Ross From Friends või Bonobo. Kahtlemata viis reede öösel Nobelaval oma helilisele rännakule Saksamaa produtsent Nico Stojan, kes kiirgab rikkalikku detailsust ja läbikomponeeritust. Ta sulatab kokku hoogsa nu-soul’i, minimal house’i ja isegi hip-hop biidid, millest moodustub visuaalne ja köitev autorielekroonika. Muusik tõdes ka hiljem ise, et saalis oli hea energia ja sellise publiku ees on ainult lust muusikat mängida. Välisartiste oli tänavu festivalil üle 20.

Nico Stojan
Nico Stojan

Paap Uspenski sõnul soovitakse just välisartistide toomisega kasvatada festivali veel kvaliteetsemaks. ‘’Meie Eesti oma väikene kultuuritiik ei liigu sellise kiirusega ja tempoga. Kui me ainult Eesti artistidega festivali korraldaks, siis see ei oleks külalisele uus ja huvitav. See on meie tänavune suurim muudatus,’’ rääkis Uspenski.

Igaüks saab tagasi midagi, mida ta hing ihkab

Illiku laiul toimuva ürituse I Land Sound üks asutajaid ja rajajaid Paap Uspenski on teinud ära suure töö, et kogu masinavärk sellel laiul käima tõmmata ja kogu kogukonda seal edendada. Ta ütleb, et teeb seda festivali just selleks, et see toimuks ka järgmised 50 aastat.

‘’See suvi on hea näide, ehk hakkame defineerima ja mõistma seda festivali läbi uute inimeste, kes on siia jõudnud. Oleme hakanud regulaarsemalt tegema koosolekuid ja mõtestama, miks inimene siin on ja mida ta siit saab,’’ arutleb Paap, kelle sõnul on kogu toimimise taga suur meeskond, kes on tänaseks üks kokkuhoidev perekond.

Tema sõnul pakub see koht ja seltskond tasakaaluks suurt rahu. ‘’Lihtne on võtta siin korra aeg maha, vaadata merd, minna ujuma, visata murul pikali ja oled jälle tasakaalus, seda on lihtne ja kerge saavutada,’’ mõtiskleb Paap festivali olemuse üle.

I Land Soundi peakorraldajad. Vasakult Paap Uspenski ja Taavet Bristol
I Land Soundi peakorraldajad. Vasakult Paap Uspenski ja Taavet Bristol

Jõuame ka oma arutlses selleni, et tegelikkuses on 2022 olnud keeruline aasta ja sellele eelnenud koroonakriis kontserdikorraldajatele täielikult demotiveeriv. Paabu hinnangul peitub just kultuuris see jõud, mille najalt suudavad inimesed edasi panna. ‘’Kultuurist saame oma positiivse jõu, mis on vajalik, et keerulisel ajal süstida usku ja mitte alla anda olla. Olla tugev ja paremini enda jaoks defineerida vabadust ja vabaduse olulisust,’’ avaldab ta.

‘’I Land Soundile tulles ei ole keegi kunagi üksi ja see mängulisus ning kunst, mida iga nurga peal pakume, see häälestabki sind teisele lainele, sa unustad ära, mis seal teiselpool praami ja kontoris oli või mis seal telekast näidati.’’

Ta arutleb, et see maailm võib väga kiiresti muutuda veel koledamaks ja minna käest ära. ‘’Kuid muretsedes oleme ka ise negatiivsemad ja haigemad. Meie kultuurikorraldajate töö ongi see, et seda positiivsust edasi anda. Need inimesed, kes seda usku kaotavad, siis neil on, kelle seljataha tulla või kelle tuules sõita,’’ lausub Paap Uspenski.

Sellise teadmisega on elus hea edasi liikuda. Ma olen kindel, et sellesarnast festivali Eestis pole varem tehtud, mis kingib hoolimata vihmasest ilmast inimestele pikaks ajaks päikese südamesse. Järgmise aastani!

Vaata kogu pildigaleriid festivalist lähemalt siit.

Kommentaarid puuduvad