Teadlane selgitab: kuidas peaks mõtlema naisest, kellel on mehe suguorgan?

Sara Arumetsa
Sara Arumetsa — FOTO: kuvatõmmis

Selle nädala Laseris räägiti transsoolisusest ja muudest sooidentifitseerimisviisidest. Intervjuus Sara Arumetsaga selgus, et Eestis on vaja arstliku komisjoni ja psühiaatri diagnoosi, et inimene saaks oma soo andmeid juriidiliselt teisiti sõnastada.

“Miks me tahame normeerida seda, et mis on kellegi sugu? Kui on transnaine, kellel näiteks on peenis ja ta tunneb ennast hästi – ta tunneb, et peenis on oma, on osa tema naiseks olemisest. Miks peaks olema kellelgi õigus seda keelata?” vastas Arumetsa küsimusele, kuidas peaks inimene mõtlema naisest, kellel on mehe suguorgan.

Euroopas ei ole vaja soo muutmiseks vaimse tervise diagnoosi Taanis, Iirimaal, Portugalis, Hispaanias, Prantsusmaal, Belgias, Šveitsis, Islandil, Norras, Soomes ja Kreekas. Eestis on vaja selleks kohtuda Sotsiaalministeeriumi all tegutseva arstliku komisjoniga ja tunnistada end “transseksualismi” all kannatajaks, mis on endiselt Eestis kehtiv psühhiaatriline kategooria. Sara Arumetsa sõnul ei mõjuta selline diagnoos transsoolist hästi, kuna see kirjeldab neid haige ja häirega inimestena.

Vaata intervjuud Sara Arumetsaga ja teiste transinimeste lugusid selle nädala Laserist:

Näita 2 kommentaari

Vabandust, kui ikka naise üsas areneb peenisega loode, sünnib poisslaps, siis mis transnaisest te räägite? Mõelge uus sõna, sest nii palju kui oma fantaasiat ka ei arenda, siis kasutusel olev sõna naine on naine ja tähendab ühte asja, siis naisgenitaalidega sündinud isikut. . Mina isiklikult tunnen end mentaalselt ahistatuna, kuna sunnitakse peale omaks võtma sõnaühendeid, mis on loogikaga vastuolus. Läbisin nö Laseri koolituse ja enam ma ei taha kuulda sellisest kvalifitseeriumisest, kus enam ei tohi küsidagi sugu.

Vasta

Eesti teadus on ikka raha raiskamine olnud, kui teadlane ütleb, kuidas ma peaksin mõtlema m*nniga persoonist. Äkki vajaks see teadlane ise mingit teraapiat?

Vasta