Õpetlik! Teiste heakskiidu nimel elanud noor naine otsustas ellusuhtumist muuta: olen kaotanud aastaid

Laagri Elise

Sarjas “PIHITOOL: Laagri eri” osalenud Elise rääkis avameelselt, kuidas naine kaotanud aastaid oma elust, sest elas teiste soovituste järgi. Täna usub Elise, et kõige olulisem on eneseteadvus ja teiste heakskiidu otsimine ei peaks meie eludes esmatähtis olema.

Elise osales tõsielusaates “Laager”, kus elus tupikusse sattunud inimesed proovisid vaimsete praktikate abil oma probleemidele ja sõltuvustele abi leida. Elise soovis “Laagris” leida vastust küsimusele, kes ta ise tegelikult on ning kuhu naine elus edasi liikuma peaks. Elise tundis möödunud kevadel, et ta elu on täielikku tupikseisu jõudnud.

Naine tõdes, et kui inimene ei suuda ennast ja oma soove mõista, siis on kerge teiste mõjutustega kaasa minna. “Ma olen seda teinud põhimõtteliselt kuni “Laagri” saateni välja. Ma elasingi niimoodi, et kõik asjad, eriti karjääri alas, tulid tegelikult läbi kellegi soovituse või mingi juhuse,” mõtiskles ta.

Elise sõnul kippus ta nõustuma teiste ideedega ka siis, kui need talle endale ei meeldinud. “Ma arvan, et ma olen ideaalne näitleja. Ma panen alati mingi maski ette – nõustun ning ütlen, et mulle väga meeldib. Tegelikult juba see hetk ma tean, et mulle ei meeldi, aga ma ei julge seda öelda,” tunnistas ta.  

Naise hinnangul kriipis ta hinge tunne, et ta on käinud juba kümme aastat mingisugust rada, mis ei olegi tegelikult õige. “Kui käia niimoodi teiste soovituste järgi, siis see on ju aeg, mida sa kaotad. Mina ise võin tõesti käsi südamel öelda, et ma arvan, et ma olen kaotanud umbes kaheksa aastat,” tõdes Elise.

“Kui ma oleksin peale keskkooli läinud õppima midagi muud… või isegi mitte õppima, kohe näiteks tööle, siis ma oleksin võib-olla praegu kuskil sellises kohas, kus ma oleksin juba mingi eriala ekspert, muusik või mis iganes,“ rääkis Elise, et ülikooli minnes sai erialavalikul tugevasti määravaks ka vanemate arvamus. „Ma nüüd võin öelda, et see ala ei huvitanud mind üldse.“

Isegi, kui inimene mingil hetkel mõistab, et oleks pidanud valima teise tee, siis Elise arvates on muutvat sammu väga keeruline teha. „Käid valet teed ja mõtled, et ma enam ei oskagi kuhugi minna, sest ma olen nii kaua teinud midagi ja alles nüüd aru saanud, et see kõik on vale,” rääkis Elise „Laagri“ eelsele ajale tagasi vaadates. Naise meelest saab sellistel hetkedel julguse puudumine ja eneseteadmatus määravaks, mistōttu tupikseisu satutakse.

Peale „Laagri“ saadet leidis Elise endas julguse hakata tegema asju, mis teda päriselt huvitavad. Esimese sammuna tuli naine päevatöölt ära. Seda otsust kritiseerisid ka mõned kõrvalseisjad, kuid peale saadet teiste heakskiit Elise jaoks enam nii olulist tähendust ei omanud.

Vaata videost, kuidas lapsepõlves kogetu Elise eneseteadmatust mõjutas ning milline reaktsioon oli kõrvalseisjatel, kui Elise otsustas lõpuks endale elama hakata:

Kommentaarid puuduvad