Reklaam sulgub sekundi pärast

Üllatav! Vendade Grimmide muinasjutt pani väidetavalt aluse laialt levinud jõulutraditsioonile

Piparkook
Foto: 123rf.com

Väidetavalt oli vendade Grimmide poolt kahe sajandi eest kirjutatud muinasjutus "Hans ja Grete" olev nõiamaja aluseks piparkoogimajade valmistamise traditsioonile.

Kaunistatud piparkoogimajade traditsioon sai alguse Saksamaal 1800. aastate alguses. Piparkoogimajade tegemine muutus laialdasemalt populaarseks väidetavalt 1812. aastal, mil ilmus vendade Grimmide muinasjutt "Hans ja Grete".

Grimmide originaalmuinasjutt sisaldab lauset: "Kui nad lähemale tulid, nägid nad, et maja oli ehitatud leivast, katus valmistatud kookidest ning aken oli läbipaistvast suhkrust." Muinasjutu hilisemates versioonides on sõna "leib" asendunud "piparkookidega". Sellest loost inspireerituna hakkasid Saksa pagarid valmistama  vürtsitatud meeküpsistest väikeseid kaunistatud maju.

Piparkookide päritolu ei ole täpne. Ingverijuurt kasvatati esimest korda Hiinas umbes 5000 aastat tagasi ning arvati, et sel on meditsiinilised ja maagilised omadused. Mõned toiduajaloolased väidavad, et esimene teadaolev piparkoogiretsept pärineb umbes 2400. aastast eKr Kreekast.

Teised ajaloolased peavad piparkookide sünniks 992. aastat pKr, mil Armeenia munk Gregorius Nikopolise õpetas Prantsusmaal kristlastest pagaritele piparkookide valmistamist. Hilisemad viited hõlmavad piparkookide gildi Saksamaal, mis loodi tõenäoliselt 15. sajandil, et kaitsta teatavate pagarite õigusi. Umbes samal ajal küpsetasid Rootsi nunnad piparkooke seedehäirete leevendamiseks.

Allikas: theguardian.com. Loe täpsemalt siit!