Stress vaevab? Need 6 efektiivset soovitust aitavad enesetunnet kiiresti parandada

Järjestasime kasulikud nipid, mille abil saab efektiivselt stressi maandada!
Järjestasime kasulikud nipid, mille abil saab efektiivselt stressi maandada! — FOTO: Yurii Seleznyov / 123RF.COM

Mõni stressirohke töönädal või tuline vaidlus on normaalsed osad elust. Aga kui stress on krooniline, korduv ja mõjutab teie elu negatiivselt, on oluline leida kiiret leevendust. Järjestasime 7 nippi, mille abil saab kiirelt stressi maandada!

1. Hingamise aeglustamine

Aeglaselt hingates saab aidata oma kehal kiiresti lõõgastuda. Stressirohkes olukorras muutub hingamine pinnapealsemaks ja koondub rinnakorvi ülaosasse. Sel juhul võib tekkida paaniline, ebameeldiv, hingetuks muutuv tunne. Hingamise nihutamine diafragma suunas (hingamisel tasub keskenduda kõhule, mitte rindkerele), võib vähendada keha stressireaktsiooni ja aidata reguleerida närvisüsteemi.

2. Progresseeruv lihaste lõdvestamine

Mitmed lihaste lõdvestamise strateegiad võivad aidata stressi maandada. Nende hulka kuuluvad näiteks jooga, põhilised venitusharjutused või progressiivne lõdvestamine, mis tähendab ühe lihasrühma kaupa lihaste pingutamist ja seejärel lõdvestamist.

Ühe kehaosa lihaseid tasub pingutada korraga viie sekundi jooksul, seejärel pinge vabastada, korrates sama tegevust uuesti. Võite alustada varvaste, jalgade, säärte, tuharate, kõhu, rinna, sõrmede, käte, õlgade, kaela ning näoga ja lõpetada otsmikuga.

3. Meditatsioon ja mõtlemisharjutused 

Stressirohkes olukorras tasub võtta hetkeks aeg maha ja jälgida oma mõtteid ilma hinnanguteta. Mõndade inimeste jaoks on kasulik kujutleda, et mõtted liiguvad justkui mööda oja. Iga kord, kui mõte tekib, võib visualiseerida, kuidas see mõte lihtsalt õrnalt allavoolu minema voolab. See harjutus võib anda kiirelt kontrolli oma mõtete üle ja aitab harjutada stressi tekitavatest mõtetest lahti laskmist.

4. Regulaarne liikumine

Üks parimaid viise, kuidas kiiresti stressi maandada, on liikumine. Olgu see siis näiteks kõndimine, jooksmine või raskuste tõstmine. Peaaegu kõik füüsilise tegevuse vormid on stressi maandamiseks tõhusad. 

5. Emotsioonide üleskirjutamine

Kui oled täis ebameeldivaid emotsioone, mis on stressi poolt esile kutsutud või stressi põhjustanud, tasub kätte haarata paber ja pliiats ning kirjutada lahti stressirohke olukorra kirjeldus. Lisaks tasub kirjalikult mainida ka oma emotsioone. Ekspressiivne kirjutamine ehk päeviku pidamine võib aidata vähendada ärevust ja stressi.

6. Naer ravib stressi

Naermine võib stressirohkes olukorras enesetunnet kiiresti parandada. Eksperdid on juba ammu uurinud naeru teraapilist toimet vaimse tervise vaevuste puhul, avastades, et see vähendab kortisooli (stressikemikaal) taset organismis ning muudab serotoniini ja dopamiini taset, mis mõlemad reguleerivad meeleolu ja õnnetunnet.

Allikas: Real Simple. Loe täpsemalt siit!

Kommentaarid puuduvad