Reklaam sulgub sekundi pärast

Noormehe kogemuslugu: maski kandmine rikkus mu näonaha jäädavalt!

Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. — FOTO: 123rf

TV3 portaali poole pöördus 23-aastane meesterahvas, kes soovis jagada oma kogemust pärast maskikandmise perioodi. Ühtlasi uurisime esteetilise meditsiini õelt, mida peaks sellises olukorras tegema ja kas koduste vahendtidega saab näonahka turgutada.

Maskikandmise kohustusest on omajagu aega möödas, kuid sellega seotud mured kimbutavad teda paraku siiani. "Koroona tulekuga ja pideva maski kandmisega tekkisid silmade alla punetavad ja ketendavad laigud. Apteegist soovitati niisutavaid kreeme, kuid neist ei olnud siiski suurt kasu,'' alustab ta olukorra kirjeldamist. Kosmeetiku juurde ei ole ta läinud ja on siiamaani proovinud koduste vahenditega hakkama saada.

''Apteeker kinnitas, et sümptomite põhjuseks võiski olla maski kandmine, mistõttu muutus nahk liiga kuivaks. Viimaks leidsin sobiva vahendi vaevuste leevendamiseks - tugevatoimelise hüaloroonfilleri, mida pean iga päev kasutama, muidu tulevad vaevused mõne päevaga tagasi," selgitas ta.

Esteetilise meditsiini õde Agve Kask rõhutab, et ilma patsienti nägemata on tal keeruline olukorda hinnata, kuid nendib, et seos võib olla maski kandmisega võib eksisteerida. ''Üle selle on tekkinud nahaprobleemid, eriti kuiva ja tundliku nahaga inimestele. Maski all kogunenud niiskus, higi ja rasu võivad nahka ärritada, põhjustades punetust ning ketendust,'' selgitab ta.

Oma töös on Kask kokku puutunud väga palju erinevate nahaprobleemidega. ''Covid -19 pandeemia ajal tõusis ka nahaprobleemide patsientide hulk. Maski kandmine on oluline viiruse leviku tõkestamiseks, kuid pikaajaline maski kandmine tekitas just probleeme patsientidele, kellel juba eksisteerisid olemasolevad nahahaigused,'' sõnab ta.

Ta toob näiteks mõned enam levinumad probleemid. ''Maskne - see on akne tüüp, mis tekib maski kandmise tõttu. See avaldub siis, kui mask hõõrub näo vastu, põhjustades nahaärritust. Lisaks võib maski all koguneda higi, naharasu ja baktereid, mis võivad ummistada poorid ja põhjustada aknet,'' toob ta esimese näite.

Samuti on olemas ka kontaktdermatiit. ''See on nahapõletik, mis tekib siis, kui nahk reageerib ärritavale või allergiat põhjustavale ainele. Maski materjal või selle puhastusvahendid võivad põhjustada sellist reaktsiooni, eriti tundliku nahaga inimestel,'' lausub ta.

Rosacea, ekseem ja psoriaas - need kroonilised nahahaigused võivad maski kandmise tõttu süveneda. Hõõrdumine, soojus ja niiskus võivad ärritada nahka ja halvendada nende haiguste sümptomeid. ''Maski kandmisega võib tekkida ka naha kuivus. Ehk mask võib imada niiskuse nahast, põhjustades kuivust ja ketendust. See on eriti probleem kuiva nahaga inimestel,'' toob ta näite.

Kogenud kosmeetik lausub, et kui nahaprobleemid püsivad vaatamata erinevatele koduhooldustoodetele, on soovitatav pöörduda dermatoloogi poole. ''Dermatoloog saab põhjalikult hinnata naha seisundit, tuvastada probleemi põhjuse ja määrata sobiva ravi. Siin võib olla mitu põhjust, miks nahk ei ole normaliseerunud. Näiteks, kui noormehe nahaprobleemid on seotud põletikuga (mis võib olla juhul, kui on olemas punetus), võib ta vajada põletikuvastaseid või rahustavaid tooteid,'' soovitab Kask.

Tema sõnul kui punetus ja ketendus on põhjustatud mõnest dermatoloogilisest seisundist nagu rosacea, ekseem või psoriaas, võib noormehele vaja minna retseptiravimeid. ''Seega võiks noormees kindlasti pöörduda siiski nahaarsti poole,'' ütleb Kask.

Näita 2 kommentaari

Oeh, TV3

Vasta

See ei tohiks olla kunagi kohustuslik väljas pool haiglat ja kasu väga marginaalne.

Vasta