Meditsiiniõde kummutab levinud müüdi iluprotseduuri kohta: see ei tekita sügavamaid kortse

Esteetilise meditsiini õde Agve Kask
Esteetilise meditsiini õde Agve Kask — FOTO: Esteetilise meditsiini õde Agve Kask / Illustreeriv pilt: 123rf

Botuliintoksiini, mis on rahvakeeles tuntud kui botox, kasutatakse mitmesugustel eesmärkidel. Esteetilise meditsiini õde Agve Kask selgitab lahti mõned levinumad müüdid, mis on hakanud selle protseduuri kohta levima.

‘’Botuliintoksiini süstimsit kaalutakse esteetilistel eesmärkidel sageli siis, kui ilmnevad näolihaste liikumisest tingitud kortsud, näiteks kulmudevahelised kortsud “kurjusekorts”, silma ümbruse naerukurrud “kanavarbad” või lauba horisontaalsed kortsud,’’ kirjeldab esteetilise meditsiini õde põhjust, miks protseduur on populaarseks muutunud.

Tema sõnul võib botuliintoksiini tegemist kaaluda eelkõige siis, kui esinevad näiteks dünaamilised kortsud. ‘’Need on kortsud, mis tekivad näoilmete ja liigutustega. Kui märkate, et näoilmet tehes tekivad teie näole jooned,’’ selgitab ta. Samuti püsivate kortsude puhul. ‘’Kui dünaamilised kortsud muutuvad püsivaks, ehk nad jäävad paika ka siis, kui teie nägu on lõdvestunud,’’ lisab ta.

Kuid ta sõnab, et botox ei pruugi olla nii tõhus sügavate ja püsivate kortsude korral, mis ei ole seotud lihasaktiivsusega. ‘’Kuid kui korts on piisavalt sügav, et see teile muret valmistab ja on seotud lihasaktiivsusega, siis botuliintoksiin kindlasti silub antud kortsu. Kuigi botox on populaarne kortsude raviks, on oluline meeles pidada, et mitte kõik kortsud ei ole sobivad just botoxi raviks. Samuti tuleb märkida, et botuliintoksiini tulemused on ajutised ja selle toime kestab tavaliselt 3–6 kuud,’’ lausub ta.

Kuigi inimene võib märgata kodus peegli ees kortsusid ja häirivaid piirkondi, teeb lõpliku otsuse kvalifitseeritud professionaal, kellel on teadmised näolihaste anatoomiast.

Kortsude ja joonte tuvastamiseks soovitab meditsiiniõde liigutada oma näolihaseid:

  • Kortsutage kulmu, et näha, kas kulmudevahelisel alal on vertikaalsed jooned. 
  • Tõstke kulme, et näha, kas laubal on horisontaalsed kriimud. 
  • Naeratage laialt, et näha silmade ümbruses naerukortse.

‘’Kindlasti üks levinumaid müüte on see, et botox muudab näo ilmetuks. Kui botuliintoksiini süstimist tehakse õigesti ja mõõdukas koguses, säilitab inimene loomuliku välimuse ja suudab teha kõiki näoilmeid. Probleemid ilmnevad tavaliselt liigse või valesti paigutatud botuliintoksiini korral,’’ selgitab Agve Kask.

Üheks müüdiks on kujunenud ka see, et kui lõpetada botoxi süstimine, tekivad veelgi sügavamad kortsud. ‘’Tegelikult, kui botuliintoksiini mõju kaob, naaseb teie nahk lihtsalt algse välimuse juurde. Kortsud ei muutu sügavamaks kui enne botoxi kasutamist,’’ märgib Kask.

Nii mõnigi arvab, et botox on ainult vanematele inimestele. ‘’Kuigi paljud inimesed alustavad botoxi kasutamist vanemaealisena, kasutavad nooremad inimesed seda ennetava meetmena, et vältida kortsude teket,’’ sõnab Kask. Ta lisab, et botox on kõige tõhusam dünaamilistele kortsudele, mis tekivad lihaste liikumise tõttu (nt otsmikul või silmade ümber).

Enne süstimist on soovitatav vältida verevedeldajaid ja alkoholi. ‘’See võib suurendada verejooksu riski, seega on hea vältida alkoholi tarbimist vähemalt 24 tundi enne süstimist. Samuti mõned toidulisandid, nagu E-vitamiin, kalaõli ja teised, võivad mõjutada vere hüübimist. Vältige paar päeva enne süstimist solaariumi ja intensiivset päikese käes viibimist,’’ sõnab Kask neile, kes kaaluvad oma välimuse turgutamist.

Pärast süstimist on soovitatav vältida intensiivset treeningut, aeroobikat ja samal päeval alkoholi. Samuti tasub olla kuuma eest varjus. ‘’Vältige kuumade vannide, saunade, kuuma duši ja intensiivset päikese käes viibimist vähemalt 72 tunni jooksul. Hoiduge ka teistest näohooldustest, mina soovitan reeglina hoia 2 nädalast pausi,” märgib Kask. Botuliintoksiini toime kestab tavaliselt 3–6 kuud. ”Osad inimesed teevad korra aastas teised jällegi kaks korda aastas, kõik on individuaalne ja sõltub nii mitmest erinevast tegurist,’’ märgib meditsiiniõde.

Kuid ta paneb südamele, et botox on valik, mitte kohustus. ‘’See on üks vahenditest meie iluarsenalis, mis aitab esile tõsta ja säilitada loomulikku ilu, kuid see pole ainus tee enesekindluse ja värskuse saavutamiseks. Nagu kõigi valikute puhul, on oluline teha informeeritud otsuseid. Kui olete kunagi kaalunud teha botoxi, veenduge, et teete seda enda jaoks, ja valige spetsialist, kes aitab teil saavutada teie soovitud tulemuse. Me kõik väärime tunda end oma parimas versioonis, olgu see siis botoxi abil või ilma.’’

Kommentaarid puuduvad