Reklaam sulgub sekundi pärast

Kas inimene vajab deodoranti? Eksperdid: terve keha ei tohiks halvasti lõhnata

CNN

Deodorant
Deodorant — FOTO: 123rf

Nagu hammaste harjamine või näo pesemine, võib deodorandi iga päev peale kandmine tunduda üks neist rituaalidest, mis on elementaarse hügieeni jaoks üliolulised. Kuid inimese otsus kanda deodoranti põhineb tõenäoliselt rohkem isiklikel ja kultuurilistel eelistustel kui võimalikel meditsiinilistel vajadustel, ütlevad dermatoloogiaeksperdid.

"Inimestel on lõhna suhtes tugevad eelistused ja tundlikkus. Inimesed on aegade algusest peale kasutanud lõhnade varjamiseks parfüüme (või odekolonni),“ ütles San Francisco California ülikooli dermatoloogia dotsent dr Nina Botto. "Kuid see pole nagu hambaniidi kasutamine, kus on andmeid, et elate kauem, kui kasutate hambaniiti regulaarselt."

"Me elame ühiskonnas, kus kehalõhn pole üldiselt aktsepteeritud, mistõttu on deodorant teie igapäevase hügieeni osaks," ütles New Yorgi Mount Sinai haigla dermatoloogia dotsent dr Joshua Zeichner. "Samuti on häbimärgistatud riiete märg olemine higi tõttu, mis on tümmanud higistamisvastased ained igapäevasesse nahahooldusrutiini."

"Deodorandid neutraliseerivad kehalõhna, samas kui higistamisvastased ained vähendavad naha märgumist," lisas Zeichner. Mõlemat pakutakse sageli ühes tootes.

Vaatamata üldtunnustatud põhjustele, miks inimesed deodoranti kannavad, ei pea kõik loomulikku kehalõhna tingimata ebameeldivaks. Väidetavalt kirjutas Napoleon enne sõjaretkelt naasmist oma naisele Joséphine Bonaparte'ile, et ta jõuab kolme päeva pärast koju ja naine ei tohiks end enne seda pesta, ütles USA vanemteadur Tristram Wyatt. "Nagu paljud tänapäeval," lisas Wyatt, "oli Napoleon lõhnade "entusiast" - nii odekolonni kui ka looduslike lõhnade või vähemalt tema naise lõhnade "entusiast"."

Deodorant - jah või ei?

Higil on oma eesmärk. "Me higistame, et aidata oma kehatemperatuuri kontrollida," ütles Zeichner. “Mõnel juhul higistame siiski liiga palju. Seda nimetatakse patoloogiliseks higistamiseks või hüperhidroosiks. Higi ise on lõhnatu. Naha bakterid aga lagundavad higi, tekitades ebameeldiva lõhna."

"Kui otsustate sel põhjusel kasutada higistamisvastaseid tooteid, kandke neid peale õhtul," ütles Zeichner. "Kuna me higistame öösel vähem, võivad need enne magamaminekut higinääret tõhusamalt ummistada."

"Mõned inimesed eelistavad deodoranti, et meeldivamat lõhna eritada või teatud nahaprobleemidega võidelda, nagu ärritus rindade all või kõhu nahavoltide vahel," ütles Russak.

Zeichner ütles, et higi lõhna võib mõjutada ka toitumine. Suures koguses ristõielisi köögivilju – näiteks spargelkapsast, lehtkapsast ja lillkapsast – söövate inimeste higil võib olla selge väävlilõhn. "Soolestiku tervis, naha tervis ja naha mikrobioomi tervis võivad kõik mõjutada meie kehalõhna," ütles Russak. "Mõned ainevahetushäired tekitavad üldiselt väga spetsiifilist lõhna. Tervel nahal ja tervel kehal ei tohiks olla halba lõhna."

"Kui kaalute deodorantidest või higistamisvastastest ainetest loobumist, kuna olete mures potentsiaalselt kahjulike koostisosade pärast või kuulujuttude tõttu, et selliste toodete kandmine põhjustab vähki, siis teadke, et need väited ei ole teaduslikult tõestatud," ütlesid eksperdid CNN-ile. Uuringud selle kohta, kas vähi ja asbesti mittesisaldavate talkipulbrite kasutamise vahel on põhjuslik seos, on samuti ebaselge.