Vandenõuteooria või koletu tõde? Netflixi hittseriaali “Stranger Things” inspireeris eriti salapärane labor

Stranger Things
Foto: Netflix

Netflixi üks kuumemaid ja edukamaid inglisekeelseid seriaale on vaieldamatult “Stranger Things”, mille keskmes on linnake nimega Hawkins ja seal toimuvad paranormaalsed nähtused. Kui paljud aga teavad, millest seriaali loojad päriselt inspiratsiooni said?

Väidetavalt põhineb Netflixi hittseriaal päriselt kunagi eksisteerinud USA laboril Camp Hero, mis asus New Yorgis Montaukis. 

Mis asi on Montauki projekt?

Montauki projekt on vandenõuteooria, mille kohaselt viidi New Yorgi osariigis Camp Heros ehk Montauki õhujõudude jaamas läbi mitmeid USA valitsuse projekte, mille eesmärk oli arendada psühholoogilise sõja strateegiaid ja uurida erinevaid tehnoloogiaid, nagu näiteks ajas reisimist.

Kas Montauki projekti vandenõuteooria on tõeline?

Alates 1980. aastate algusest on erinevad Montauki projektiga seotud kuulujutud ringi käinud ning nende allikaks näib olevat Preston Nicholsi äärmiselt kahtlane ütlus – Nichols väitis, et tal on mahasurutud mälestusi, mille kohaselt ta seal osales. Väidetavalt meest rööviti perioodiliselt ja sunniti projektis osalema.

Nichols sündis 1946. aastal New Yorgis Long Islandil ja mees väidab, et tal on kraad parapsühholoogias, psühholoogias ja elektrotehnikas. Nichols kirjutas ühtlasi sellel teemal raamatute kogumiku Montauk Project.

Need raamatud ajendasid ka teiste vandenõuteooriate levitamist ning keskenduvad peamiselt USA valitsuse sõjalistele eksperimentidele nagu ajarännak, teleportatsioon, meelekontroll, maavälised kontaktid ja Kuu maandumiste lavastamine.

Kuidas inspireeris Montauki projekt Netflixi hittseriaali?

“Stranger Things” seriaali aluseks oligi väidetavalt kõnealune kahtlane Montauki projekt ja esialgu oleks isegi selle nimeks saanud samuti “Montauk”.

Režissöör Charlie Kessler väitis, et seriaali loojad Matt ja Ross Duffer varastasid selle idee tema 2012. aasta lühifilmist “Montauk” ja pätsasid stsenaariumi filmist “The Montauk Project”. Dufferi vennad lükkasid need väited ümber. 

Režissöör väitis, et esitles oma projekti vendadele 2014. aastal Tribeca filmifestivali ja et seal arutati ühiselt stsenaariumi ning ideid, millest hiljem kujunes välja “Stranger Things”. 

Dufferi vennad on jäänud napisõnaliseks seoses saate võimaliku seotusega “päris” Montauki projektiga (või mõne muu potentsiaalse USA valitsuse eksperimendiga).

Küll aga on nad maininud, kui valus oli neil algsest Montauki nimest loobuda.

Kas tegemist on pelgalt vandenõuteooriaga või toimus New Yorgis asuvas laboris tõepoolest midagi kahtlast? See jääb veel saladuseks.

Loe salapärase projekti kohta lähemalt SIIT ja SIIT!

Kommentaarid puuduvad