Reklaam sulgub sekundi pärast

Puukentsefaliiti haigestunud mees kaotas poole keha üle kontrolli: ma ei saa endiselt oma lapsega mängida

TV3 UUDISED

2022. aasta suvel tundis Henrik Salum tugevat peavalu. Kuna meest kimbutasid peavalud tihti, arvas ta alguses, et tegu on migreeniga. Tervis aga aina halvenes ning üks hetk tekkis mehel ka topeltnägemine. Selgus, et tegemist on puukentsefaliidiga.

"Sealt edasi läks siis nii, et kõige pealt kadus vasaku jala üle kontroll ära," sõnas Salumi. Mehel kadus ära kontroll kogu oma vasaku kehapoole üle. "Siis tekkiski see tunne, et kus see nagu lõppeb." Peale diagnoosi saamist pidi mees haiglaseinte vahel veetma 2 kuud.

Alguses sai Henrik veeta aega ainult pikali olles. "Järgmine etapp oli see, et ma suutsin 15 minutit ratastoolis istuda," jagas ta. Selle taga, et mees tänasel päeval suudab omal jalal kõndida, on suur töö. Lisaks kasutab ta igapäevaselt abivahendeid, mis aitaks tal paremini liikuda. 

Kuid kõik ei ole sugugi veel nii, kui aasta ja kaheksa kuud tagasi ehk enne diagnoosi saamist. "Jalg ja käsi mõlemad on ikkagi väga nõrgad. Joosta, hüpata, lapsega võrkpalli ja jalgpalli mängida ei saa. Tasakaal on paigast ära."

Mehe kehaline pool paraneb, kuid märksa raskem on Henrikul toime tulla vaimse poolega. Ta tõdeb, et vahel on raske küsida abi, sest on harjunud ise teisi aitama. 

Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus. Nakatumine toimub enamasti puugihammustuse kaudu. Henrik sõnas, et tegelikult ta teadis ja oli kuulnud, et tegemist on hirmsa haigusega. "Aga ikkagi kuidagi inimlikult loodad, et eks ta minust mööda läheb, aga ei läinud." Salum polnud vaktsineeritud, kuid tihti painab teda mõte, et mis küll takistas seda tegemast.

Vaata klippi "TV3 uudistest" päises olevast videost!

Kommentaarid puuduvad