“Parim enne” ja “kõlblik kuni” – kas tead, mis mida tähendab ning kui kaua tohib toitu tarbida?

TV3 uudised vahendab, et regionaal- ja põllumajandusamet korraldab iga nelja aasta tagant uuringu, kus muuseas küsitakse inimestelt, mida tähendavad toidupakenditelt tuntud sõnapaarid “kõlblik kuni” ja “parem enne”. Kui “parim enne” tundmisega võib rahule jääda, siis “kõlblik kuni” tekitab küsimusi.

Värskelt avaldatud uuringust selgus, et inimesed saavad pigem aru märkest pakendil „parim enne“ kui tekstist „kõlblik kuni“ ja seetõttu lähevad käiku ka neid toiduained, mille kõlblikkus on juba ületatud.

„Kui vaadata „parim enne“ mõistest arusaamist, siis siin väga olulist muutust ei ole. Üldiselt teavad üsna hästi, mida see mõiste tähendab. Aga kui vaadata, kuidas inimesed saavad aru „kõlblik künist“, siis siin on ikkagi aja jooksul olnud muutusi ja näiteks, kui me võrdleme nüüd eelmise uuringuga, siis tegelikult neid inimesi, kes mõistavad seda valesti, neid on rohkem,“ ütles Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi toiduohutuse osakonna nõunik Hellika Kallaste.

Mida need mõisted siis täpselt tähendavad?

„Parim enne tähendab seda, et toit ongi parim kindla kuupäevani, milles tootja pakendile märgib. Ja pärast seda võib seda toitu veel mõnda aega ohutult tarbida. Kindlasti tasub appi võtta oma meeled – vaadata, nuusutada, maitsta ja siis teha see otsus, aga „kõlblik kuni“ näitab juba konkreetselt toiduohutust ja pärast selle kuupäeva möödumist toitu süüa ei tohi, sest et me ei saa öelda, et see on ohutu. Kindlasti tarbijatena me peaksime usaldama seda infot, mis on pakendil. Aga jällegi, kui me ikkagi märkame, et toiduga on midagi valesti, siis tasub usaldada seda sisetunnet ja mitte süüa,“ lisas Kallaste.

Jaeketid teevad aeg-ajalt ka omalt poolt katse inimesi pakendiinfo koha pealt harida, kuid see tarkus on ikkagi visa külge jääma.

„Eelkõige on see ikkagi tarbija vastutus, et ta ise vaatab sealt paki pealt, millal see säilivusaeg läbi saab ja selge on ju see, et kui ta kuskil seal riiulis seisab, et siis ta ei vaja külma ei poes ega kodus. Selles mõttes natuke sellist talupojamõistust ootaks ka. Näiteks näeme annetades üsna palju, et see arusaam „kõlblik kuni“ ja „parim enne“ vahest on puudulik ja toidupangaga väga pikalt koostööd tehes tean, et eriti on see venekeelse elanikkonna hulgas. Nii et ma arvan, et tööd on siin võimalik teha ja teavitust muidugi ka,“ ütles Rimi vastutustundliku ettevõtluse juht Katrin Bats.

„See, mis on külmas ja klaasi taga, on „kõlblik kuni“ aga see, mis on siin minu vasakul käel: jahud, kuivained, need on parim enne,“ ütles reporter.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad