Reklaam sulgub sekundi pärast

Martin Helme põrutab: me teeksime Kaja Kallase valitsusega võrreldes kõike täpselt vastupidi!

TV3 uudised

Eesti majandus on langenud juba kaheksandat kvartalit järjest ning ökonomistid näevad võimalust, et langus jätkub. Põhjuseid languseks on mitmed ja kindlasti saab otsa vaadata ka Eesti riigi valitsusele. EKRE esimees Martin Helme pakkus lahendusi ja ütles, et nemad teeksid võrreldes Kaja Kallase valitsusega kõike täpselt vastupidi.

Eesti suured ekspordipartnerid ei ole tänaseni jätkuvalt taastunud. Samal ajal, kui Eesti ja teised Põhja-Euroopa riigid vaevlevad kriisis, toimub mujal muutus.

"Võrreldes Euroopa Liiduga, Euroalaga keskmiselt läheb Eestil halvemini, aga Euroopas on ka väga erinevaid piirkondi. Me räägime sellest, et Põhja-Euroopal läheb halvemini kui Lõuna-Euroopal. Me oleme harjunud sellega, et Lõuna ei kasva ja Põhi kasvab, siis nüüd on vastupidi. Nüüd on Lõuna-Euroopa taastumas COVIDi-kriisist, turism on tõusuteel. Samal ajal kui Saksa investeerimiskaubad enam ei lähe Hiina samamoodi nagu varem. Me kardame seda, et Hiina elektriautod vastupidi jõuavad Euroopa turule ja see mõjutab Saksa majandust väga tugevalt," ütles Luminori ökonomist Lenno Uusküla.

Uusküla sõnul langeb tänavu majandus aasta võrdluses 1% võrra. Aasta teises pooles on aga viimaks oodata kasvu. Üheks negatiivseks näitajaks on aga langus elaniku kohta ja seda mõjutab sõjapõgenike juurdetulek. "See ei ole suur langus aastases võrdluses. Me peame rääkima sellest, et võrreldes eelmisest tipust ühe elaniku kohta on langus olnud 8%. Sinna tuleb veel võib-olla natukene otsa, enne kui me uuesti kasvama hakkame. Tegemist on varsti peaaegu kümnendiku langusega. See on märkimisväärne," lisas Uusküla.

"Väga palju räägitakse, et immigrandid või immigratsiooni tööjõud toob Eestile majanduskasvu. Mida juurde ei öelda, on see, et see majanduskasv jagatakse ära suurema hulga inimeste peale ja see keskmine, mis sealt tuleb, on väiksem kui oleks ilma immigrantideta. Et kui meil ei oleks immigrante, siis see majanduskasv jääks meie enda peale, aga nüüd me jagame seda suure hulga juurde tulnud inimestega ja tulemuseks on palju lahjem supp," ütles EKRE esimees Martin Helme.

Uusküla sõnul on Eestis käimas kobarkriis ja lahendust ei paista. Martin Helme aga seda pakkus. "Põhjuseid, miks Eesti majandusel halvasti läheb, on väga palju. Siin on väga oluline vaadata ka peeglisse. Suur hinnatõus oli meil kohalik, see oli palju suurem, kui Euroopas keskmiselt ja ei ole ainult põhjendatud sellega, et energiahinnad on meile olulisemad. Seal oli meie kohalik komponent, mis jäi sellel hetkel kontrollimata. Räägime sellest, et valitsuse tugi on tegelikult vähenenud majanduses sellel ajal, kui majanduslangus on järjest suurem ja suurem. Sellel hetkel tegelikult ootaks järjest suuremat tuge vastavalt sellele. Pigem on sõnumid olnud teistsugused," lisas Uusküla.

"Kui küsida, mida me täna teeks teisiti kui Kaja Kallase valitsus, siis peaaegu kõike teeksime täpselt vastupidi. Maksutõusude asemel mõtleks maksulangetuste peale, et majandust elavdada, Eesti inimeste ostujõudu parandada, hinnatõusu ohjeldada. Tuletan meelde, et kui me olime valitsuses, oli Eestis periood, kus meil oli hinnalangus, mitte hinnatõus. Nii et see on kõige kindlam viis. Igal juhul tuleks hoiduda igasugusest roheterrorist, mida meil siin rakendatakse. See toob tohutu suure riigieelarve kulu," kommenteeris Helme.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad