Reklaam sulgub sekundi pärast

Eesti noormehed jooksevad ajateenistusse tormi: ühte üksusesse on tung eriti suur

TV3 uudised

Pärast Ukraina sõja puhkemist on noorte tahe Eesti kaitseväega liituda hüppeliselt kasvanud. See on tekitanud olukorra, kus kõik vabatahtlikult tulnud noored ei pruugi saada enda soovitud üksusesse. Millisesse üksusesse on aga lausa nii suur tung, et korraldatud on katsed?

Koroona algusaastatel poogiti erioperatsioonide väejuhatuse üksusele külge ajateenistus. Viimase nelja aastaga on tung sinna nii suureks paisunud, et tänavu korraldatakse sinna katsed ja sisse saab kõigest 30 ajateenijat.

"Oluline on enda vabatahtlik tahe tulla meie üksusesse, [nõutud on] keskharidus ja hea füüsiline vorm. Kõige olulisem on ennast kaitsevaeteenistus.ee lehel kirja pannes märkustesse panna, et soovitakse tulla erioperatsioonide vähejuhatuse ajateenistusse. Aega registreerimiseks on kuni 12. aprillini see aasta ja katsed ise toimuvad 25. mai," ütles erioperatsioonide väejuhatuse ülem kolonel Rivo Meimer.

Tegu on üksusega, mis pole just kergete killast. Sissesaamiseks tuleb olla väga heas füüsilises vormis ja aduda, mida ajateenijat ees ootab.

"Meie erioperatsioonide väejuhatuse liikmed peavad hakkama saama pikemat aega ilma välise toetuseta, väikestes üksustes, olema leidlikud ja kõik see tähendab seda, et vaimselt'füüsiliselt on see nõudlik. Me õpetame langevarjuhüppeid, kuidas veekeskkonnas toime tulla, laskeõpe, taktikaõpe. See kõik on suunatud selleks, et sõdur lõpuks oma ülesannet edukalt täidaks," lisas Meimer.

"Kui nüüd kutsealused tulevad ajateenistusse, siis füüsiline vorm on suhteliselt kehva. Ca 25% teevad ajateenistuse alguses testi ära. Kui me räägime erioperaatoritest, siis nemad pigem teevad füüsilise testi enamus maksimumpunktide lähedale," ütles kaitseväe spordijuht Mikk Sarik.

Mida tasub aga teada, kui on soov lihtsalt vabatahtlikuna ajateenistusse asuda? "Mida varem meile teada anda, kuhu täpselt minna tahetakse, siis me kindlasti proovime seda sooviavaldust ka teostada. Aga loomulikult on mõned üksused sellised, kus kandidaate on rohkem, siis kõik paraku ei jõua. Mida varem, seda parem. Kutsun ülesse kõiki noori võimalikult kiiresti meile teada andma, kuhu nad ajateenistusse minna tahaksid. Ja loomulikult siis ka nii, et nad ise tulevad meie juurde rääkima, et me ei pea neid otsima selleks," ütles Kaitseressursside Ameti peadirektor Anu Rannaveski.

Eriüksustele keskendudes tuleks Mikk Sariku sõnul olla aktiivne kogu elu, kuid lisatrennid enne katseid on rangelt soovituslikud. "Ma näiteks kutsun üles kõiki kutsealuseid uut spordiäppi kasutama, kus meil on olemas kolmekuulised programmid teenistuseks ettevalmistamisel. Seal on seitse programmi, kõvemad programmid puudutavad ka erioperaatorit, kus ikkagi iga päev toimuvad treeningud ja see äpp tuletab seda meelde."

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot "TV3 uudiste" kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad