Reklaam sulgub sekundi pärast

Eelarve oli liiga optimistlik! Valitsus asub otsima kärpekohti lisaraha leidmiseks

"TV3 uudised"

Rahandusminister Mart Võrklaev tunnistas, et läinud sügisel tehtud 2024. aasta riigieelarve oli liiga optimistlik ning valitsusel ei jää nüüd üle muud, kui võtta vastu mahukas negatiivne lisaeelarve.

Majanduse kevadprognoos näeb Eestile sisemajanduse koguproduktist 3,4- protsendilist eelarve miinust. See ületab juba Euroopa Liidu eelarve reeglitega ettenähtud lubatud miinimumi. Selleks, et klauslit täita, tuleb kohe kärpida 175 miljonit eurot, vahendavad "TV3 uudised".

Rahandusminister Mart Võrklaev päris kõiki võimalikke meetmeid välja ei too. "Olen pakkunud selleks erinevaid meetmeid. Enne neid liiga detailselt ja avalikult ei kommenteeriks, kui saame omavahel need läbi arutada. Praegu on kõik selles osas süvenemas ja kaasa mõtlemas," räägib ta.

Koalitsioonipartneritele on algset programmi juba tutvustatud ning nemad lubavad sellele omalt poolt vastata kolmapäeval (8. mail). Sotsiaaldemokraatliku erakonna juht seab aga enda erakonna poolt välja kindlad prioriteedid, mida puutuda ei tohi. "Õige suund riigi rahanduse korrastamisel, aga sotsiaaldemokraatide vaates peaks olema ambitsioon tunduvalt suurem," nendib siseminister ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Lauri Läänemets.

Läänemets lisab: "Me ei peaks tegelema praegusel hetkel ainult käesoleva aastaga, vaid kohe tuleks ära otsustada kärped, mis puudutavad seda ja järgmist aastat ning ka maksumuudatused, mis tooks järgnevatel aastatel tulu riigieelarvesse. Seda on vaja nii riigis asjade korraldamiseks kui ka inimesed ja ettevõtjad tahavad teada, et millal miski neid puudutab." 

Ühes on mõlemad koalitsioonipartnerid kindlad: kaitsekulutusi ei tohi puutuda. Ometi näeb Reformierakonna käes olev Rahandusministeerium kärpekavas ette sealt 10 miljoni euro lõikamist. 

"Nii mõnigi valdkond sai 2024. aastal märkimisväärselt hädavajalikku raha juurde, aga kui tulud ei tule kuludele vastu, siis ilmselt oleks tark seal mingil määral need üle vaadata. Me ei võta otseselt raha ära, aga see raha, mis me juurde andsime, siis sealt keerulisel ajal natuke ambitsiooni vähendada," märgib Mart Võrklaev.

Vaata artikli päises olevast videost, kuidas suhtub võimalikesse kaitsevaldkonna kärbetesse siseminister Lauri Läänemets!

Kommentaarid puuduvad