5MIINUSE liikmed astusid olulise sammu: tahaks teada, et pikk ja viljakas elu on ees

Uuringud näitavad, et igal 10. mehel on risk eesnäärmevähiks ning tervelt 65% mehi ohustavad südame ja veresoonkonnahaigused. Eestis on meeste oodatav eluiga endiselt 10 aastat väiksem kui naistel. Selleks, et meeste tervist parandada, on novembris käima lükatud meeste tervise kuu, mille kampaanianägudeks on 5MIINUSE liikmed. “TV3 uudised” uuris, kas aktsioonist on ka kasu?

Eesti hiphopansambel 5MIINUST filmis Krulli kvartalis endale uut muusikavideot, kuid mitte ainult sellepärast ei olnud “TV3 uudised” seal ka ise kohal. November on meeste tervise kuu ja alanud on Pikema Sõpruse Päeva kampaania, mis tõi võtteplatsile kohale bussi, kus kõik soovijad said anda vereproovi, et uurida, milline on nende tervis ja kas oleks elustiilis vaja teha muudatusi.

“Tahaks ikkagi teada, et on pikk ja viljakas elu ees,” ütles Päevakoer ehk Mihkel Tamm. “Ma tahaks ikkagi meie neljases pundis võita ehk kõige parema tulemusega lennata platsi. Ma tahaks olla kõige tervem teist, viimane, kes lahkub,” ütles Kohver ehk Kristjan Jakobson.

Mida täpsemalt kohale tulnud rohelises bussis meestega tehakse? “TV3 uudiste” reporter Taigar läks ja andis ka ise vereproovi. “Vaatame üldverd, veresuhkrut, siis meeste hormoonid, PSA, testosterooni maksa näitajad ja kolesterool,” kommenteeris õde Anastassia Grudkina ja lisas, et tulemused saab tavaliselt juba järgmiseks päevaks.

Pikema Sõpruse Päevast on abi saanud palju inimesi. Rahvale vast enim tuntud on Tõnis Milling, kelle sama projekti raames avastati eesnäärme vähk. “Kunagi aastaid kolm-neli tagasi läksin Pikema Sõpruse Päeva raames tervisekontrolli. Antud juhul oli siis eesnäärme kontrolli kampaania, ma läksin kontrolli. Mul päris pikalt uuriti ja mul näit oli natukene kõrgem, kui oleks normaalne. Ja siis ikkagi mõni aeg hiljem avastati, et mul on esimese staadiumi eesnäärme vähk,” ütles Tõnis Milling.

Projekti eestvedaja Rain Vääna sõnul on Pikema Sõpruse Päev aidanud suurel hulgal meestel teha see esimene samm, mida muidu peljatakse. “Me oleme kokku lugenud, et üle 13 00 mehe on tervisekontrollis käinud tänu pikema sõpruse päevale, aga jälgijaskond, meediaeksperdid ütlevad, et me oleme jõudnud vähemalt paarisaja tuhande inimese n-ö ajusse,” ütles Vääna.

Vaata lähemalt päises olevast videost. Lisainfot TV3 uudiste kohta saab SIIT.

Kommentaarid puuduvad