Reklaam sulgub sekundi pärast

Urmas Alendri tütar Yoko pisarsilmi: mul on kahju, et isa minu peret ega lapsi ei näinud

Muusik ja laulukirjutaja Urmas Alender oleks saanud eile 70-aastaseks. Tema juubeli puhul on ilmumas oluline kogumik, mille peal on 101 laulu. "Stuudio" saates rääkis sellest lähemalt tema tütar Yoko Alender.

Yoko sõnul teavad paljud inimesed tema isa peamiselt Ruja kaudu, ent Urmas kirjutas oma eluea jooksul ligi 300 laulu, mida ta on ise ka jõudumööda avaldanud. "Kui ma reisisin mööda Eestit ringi ja tutvustasin tema raamatut, küsiti ikka, et kust neid lugusid kuulata saaks. Otsustasime, et anname välja Urmase seniilmumata lugusid," sõnab Yoko.

Ruja kitarristi Jaanus Nõgisto sõnul loodigi Ruja ansambel just selle eesmärgiga, et luua eesti rokkmuusikat. "See, et Ruja laulud ja Urmase looming kõnetavad tänapäevalgi inimesi, on üllatav. Kui teda poleks sinna koosseisu poleks tekkinud, oleks üks igav bänd olnud!"

"Ma arvan, et see oli ainus elamise viis tema jaoks. See aeg, kus ta elas - tihke, nagu ta ise ütles, ilma välisukseta nõukaaeg, kus oli surutis ja piiratus ning kus tuli vabadust iseendale luua. Ma arvan, et tema lõigi seda vabadust nende laulude ja luuletuste kaudu," usub Yoko.

Mis on Yoko enda puhul suurimad mõjutused, mis ta oma isalt on saanud? "Radikaalne ausus ja tundlikkus, sa ei saa elada kinniste silmade ja kinnise südamega. Sa pead tahestahtmata asjadele reageerima," sõnab ta.

Luulekogu kokku pannes leidis Urmase tütar tema sünniaastal luuletuse, mis mõjus, nagu see olekski olnud talle kirjutatud. "Isa vist ikkagi aimas oma saatust mingil moel ette. Ta oli täiesti hullumeelne arhiveerija, salvestaja, üleskirjutaja," tõdeb Yoko.

Kui kumbki saaks täna Urmasele midagi öelda, siis mis see oleks? "Ma ütleks, et tule tagasi. Töö jäi pooleli," sõnab Nõgisto. "Õnneks me saime suht palju aega koos veeta, me olime suht sukk ja saabas. Isa laps ma olin ja tema sabas jõlkusin. Kõige enam kahju on mul sellest, et ta mu peret ja lapsi ei näinud. Ma arvan, et nende üle tal oleks hea meel olnud," ütleb Yoko pisarsilmi.

Vaata lähemalt "Stuudio" videoloost!

Kommentaarid puuduvad