Reklaam sulgub sekundi pärast

“Stuudio”: mis vanusest peaks lapsele rahatarkust õpetama? Kui rahatark on keskmine lapsevanem?

"Stuudio" uuris spetsialistilt, mis vanuses ja kuidas peaks lapsele rahaga ümber käimist õpetama.

Ühiskond on ajaga järjest targemaks ja targemaks muutunud ja tegelikult on ühiskonnas alati väga tähtsal kohal olnud raha. Meie president on öelnud ka, et raha meil on, aga seda ei ole veel piisavalt või siis seda võiks kulutada kuidagi targemalt. Kuidas on olukord tänapäeva noorte ja laste seas? Kui rahatargad nemad on?

„Kui meie olime väikesed, siis meil ei olnudki taskuraha. Täna ikkagi on see taskuraha andmine üsna levinud ja lapsed saavad ikkagi lubada oluliselt rohkem kui omal ajal ja samamoodi on ju poodides palju rohkem ahvatlusi. „On juba lasteaedasid, kus õpetatakse rahatarkust, tuuakse aina rohkem seda teemat sisse. Samamoodi on õppekavadesse juba rahatarkus sisse pandud. See on väga palju kinni õpetajates ja ka tegelikult lapsevanemates. Kui lapsevanemad ise on rahatarbad teevad selliseid paremaid otsuseid, siis seda antakse edasi lastele, aga tegelikult ju väga tihti me ise ka ei saa rahaasjadega hakkama ja teeme selliseid emotsioonioste,” ütles Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Mari-Liis Jääger.

Näiteks Tanel Padar on öelnud, et ta on teinud oma tütardele investeerimiskontod ja vaatamata sellele, et nad on ikka veel päris tillukesed, on nendele kontodele kogunenud juba kohati kordades suurem summa, kui mõnel täiskasvanud inimese elu jooksul. Reporter uuris, kas see teeb lapsevanemast halvea lapsevanema, kui ta oma lapsele investeerimskontot ei tee.

„Kindlasti ei tee halvemat, aga võib-olla mingid õppetunnid, mida sa saaksid lapsele anda, jäävad tegemata ja seda tihti põhjusel, et võib-olla lapsevanem ise ei ole investeerimisega kokku puutunud. Kui sa oled nii rikas, et näiteks lapse ülikooli minemise ajaks on see raha kohe võtta, siis võid sa seda lubada, aga kui ei ole, siis on küll mõistlik hakata igakuiselt juba raha kõrvale panema. Kõigepealt võib-olla kogudagi mingisugune puhver ja siis ikkagi proovida seda investeerimist, just väikeste summadega, sest ajapikku see kõik kasvab ja siis sul on juba selline mõnus puhver. Ma arvan, et ükski laps ei ole õnnetu, kuid astub ellu ja talle antakse raha kaasa. Ta kindlasti hindab seda,” ütles Jääger.

Kas ka pangad kuidagi tänapäeval juba ahvatlevalt noori või kaasavad noori kuidagi rahatarkuse omandamisse?

„Me oleme teinud küsitlusi noorte seas, mida nemad üldse pangast ootavad. Ja sealt on välja tulnud just see, et nad tahavad rohkem saada informatsiooni investeerimise kohta, aga nad ei taha loomulikult nii saada nagu täiskasvanud. Nad tahavad väikeste tükkidena võiksid koolitusi hästi lihtsad ja praktilised koolitused,” Lisas Jääger.

Vaata lähemalt päises olevast videost! “Stuudio” kohta saab lisainfot SIIT.