Reklaam sulgub sekundi pärast

Seriaalisoovitus: “Downton Abbey” ei ole kuiv rikkurite igapäeva draama

Kaader seriaalist
Kaader seriaalist "Downton abbey" — FOTO: Scanpix/Capital Pictures

"Downton Abbey" on maailmakuulus auhinnatud teleseriaal, kus perekond Crawley ja nende isesugused teenijad elavad läbi nii õnne kui ka traagikat. "Downton Abbey" on saanud paljude auhindade hulgas ka Kuldgloobuse, BAFTA ja Emmy auhinna parima seriaali eest.

Mis on "Downton Abbey"?

Kui küsida asjatundmatutelt, mida "Downton Abbey" seriaal endast kujutab, saadakse tavaliselt vastus "snoobsed inglise rikkurid teevad asju". See lihtsustatud hinnang ei ole täiesti vale. "Downton Abbey" lugu ei pruugi küll alati olla täis tegevust ja põnevust, kuid see on kultuuri, klassismi, ühiskonna ning traditsioonide ja progressi vahelise pinge dramaatiline ja terav uurimine.

Sari algab sündmusega, mis peegeldab perekond Crawley saatust - Titanicu uppumine 1912. aastal. Laevahukk just kui näitab vaatajale ette Inglismaa aristokraatiliste asutuste, nagu Downton, saatust, mis sarja edenedes lihtsalt upuvad modernismi. Titanicu puhul kiirustati kõige uhkema, suurema ja uppumatu laeva ehitusega, jälgimata elupäästvaid turvameetmeid. Samal ajal seisid muutustele vastupidavad vanamoodsad aristokraatlikud hooned nagu Downton silmitsi probleemiga, kus 1910. ja 20. aastate kiiresti arenev maailm ohustas nende olemasolu. Titanicu õnnetusega loo alustamine tutvustab seriaali peamist teemat –  edasiminek on vältimatu, kuid minevikku ei saa eirata. Traditsioon on alati asjakohane.

Miks tasuks seda vaadata?

Kui seriaali "Downton abbey" ei veena vaatama kriitikute ja fännide ülevoolav tagasiside, siis filmihuvilise sõnul on seriaalil nii tehnilisi kui ka loomingulisi põhjuseid, miks peaks just "Downton abbey" jaoks oma ellu aega leidma:

"Downton abbey" ei ole lihtsalt rikkurite argipäeva draama. Seal on näidatud praktiliselt iga klassi raskusi ning kõigile neile astutakse käsikäes vastu. On näha ka omavahelisi konflikte ning puudu ei jää ka traagilistest surmadest. Seriaalis on tõesti kõike igale vaatajale. Selles on ka palju ajaloolist tausta, mis osaliselt põhineb ka tõele. "Downton abbey" on ju paljude murranguliste sündmuste kõrval tunnistajaks ka aristokraatia hääbumisele, klassibarjääride lõhkumisele ja naiste õiguste muutumisele. 

Vaadates "Downton abbey'it" tunnen ma igakord end nende keskel. Kaamera- ja valgustustöö on tõesti hea. Rääkimata näitlemistööst. Seriaal peegeldab küll vana aega, aga oma tehnoloogilisest küljest, on seriaal ikkagi väga modernne. Kaadrivahetused ja kaameranurgad on hästi läbi mõeldud ning ei ole alati tüüpilised "briti krimiseriaali standard".

Downton Abbey
Downton Abbey — FOTO: Capital Pictures/Scanpix

"DOWNTON ABBEY" (2010-2015), 6 hooaega

Režissöör: Julian Fellowes

Žanr: Ajalooline draama

Sisu: Lord Robert Crawley, Granthami krahv (Hugh Bonneville) peab elutööks oma perekonnapärandit, eriti suurejoonelist maakodu Downton Abbeyt. Tema pärija surm Titanic laevahukus tähendab kauge nõbu Matthew Crawley (Dan Stevens), Manchesteri advokaat, kes tõusis ootamatult pärimisringkonnas järgmiseks. Noormees nõustub kolima tohutule kinnistule koos oma veelgi modernistlikuma, sotsiaalselt kaasatud emaga, kes põrkub Lord Granthami konservatiivse ema, lesestunud krahvinnaga. Teine mure on kolme tütre abiellumine. Samal ajal juhib ülemteener töötajaid, kes teenindavad perekonda. Abilised veedavad suurema osa oma ajast teenistujate ruumides, elades omakorda intriigides.

"Downtown abbey" seriaal on vaadatav Go3 teleteenuse vahendusel! 

Kommentaarid puuduvad