Reklaam sulgub sekundi pärast

Estonia katastroofist eluga pääsenud naine: keegi haaras vee all mu kannast, aga ma raputasin jala vabaks

Parvlaev Estonia katastroofist on tänaseks möödas pea 30 aastat, ent laeva hukkumise täpne põhjus on endiselt teadmata. Tänavu juulikuus toodi pinnale ka vööriramp. Meenutame 2019. aasta saadet, kus oma loo rääkisid need, kellel õnnestus katastroofist eluga pääseda.

2019. aastal TV3 eetris olnud saade "Ma pääsesin Estonia katastroofist" avas nelja inimese lood, kes sel saatuslikul õhtul Estonia pardal olid ja imekombel eluga pääsesid. 

Saates rääkis oma loo Marge, kes Estoniale koos oma tantsutrupiga sattus. Pärnust pärit väike tantsutrupp sai elu pakkumise, kui nad Estoniale esinema kutsuti ja esimene esinemine leidiski aset 27. septembri õhtul. Saatuslikust ööst on siiani teadmata kadunud kaks trupi liiget ning ellu jäi kaheksast trupi liikmest vaid kolm.

Marge meenutab, kuidas etenduste ajal möllas merel juba korralik torm ja kajutites valitses totaalne kaos: asjad lendasid põrandale ja valitses hirm. 

“Mul tuli meelde “Titanicu” film, hakkasin tantsukaaslasele siis seletama, kuidas seal oli ja kuidas see laev põhja läks. Kuidas kenasti viiuldajad mängisid, kuigi laev kogu aeg vajus. Sel hetkel, kui olin seda ümber jutustamas, vajus Estonia laev kreeni. Mingit pauku minu aju ei fikseerinud," rääkis ta.

Seepeale tormas ta seitsmenda teki poole, kust sai laevast välja. Marge lülitas mõtlemise välja ja lasi ellujäämisinstiktil end juhtida. Teekonnal nägi ta infoletis töötanud vanemat naist, kes lamas põrandal, silmad kinni ja verenire suust väljas.

“Ta oli ainukene inimene keda ma nägin, ta oli seal vaikselt pikali. Ma ütlen ausalt, et minus ei liikunud mitte midagi, ma läksin temast lihtsalt mööda ja jooksin järjest trepi poole. See oli täiesti teine dimensioon, kui tavaliselt ma tahan kõiki vanainimesi ja vankritega naisi aidata, siis temast ma lihtsalt astusin mööda, ükski närv ei liikunud,” tunnistas ta.

Marge jõudiski tekile, kuid ei osanud midagi teha. Üks noormees hüüdis talle, et ta päästevesti selga paneks. Sel hetkel sai ta aru, et laev lähebki päriselt põhja. Laev oli selleks hetkeks end juba külili keeranud. “Mina kõndisin laeva külje peal ja jälgisin, mida mehed teevad. Mõtlesin, et küllap nemad teavad mida teha,” rääkis Marge.

Välisteki peal oli avanenud päästeparv, kuid see oli tagurpidi. Marge hüppas samuti ühte päästeparve sisse, kuid mehed üritasid päästeparve vette sikutada. Marge mõistis, et ka tema peaks laevalt vette hüppama.

“Tulin vees pinnale hästi aeglaselt ja sain aru, et mul on hapnik otsas. Ma ei saa öelda, et mul käis lapsepõlv silme eest läbi, aga tunne oli, et kohe hakkan vett sisse hingama. Noh, nagu heas filmis, sain viimasel hetkel ikka pea vee peale. Silmade ees oli trobikond inimesi, siis tundsin, kuidas keegi kobab veel alt ja võtab mu kannast kinni. Selle asemel, et aidata, ma liigutasin end siiski nii, et saaksin jala vabaks…,” tunneb Marge süütunnet, et kedagi aidata ei üritanud. “Inimene on ettearvamatu, me oleme kõik viisakad ja toredad, aga mõndades olukordades seda ei ole,” tõdes ta.

Vaata Marge lugu artikli päises olevast videost!

Kõik "Ma pääsesin Estonia katastroofist" lood leiad TV3Playst!