Kuidas vältida hasartmänguprobleemide tekkimist?

hasartmäng
Pixabay.com

Kuigi hasartmängud on loodud meelelahutuse jaoks ning võivad pakkuda lõbusaid hetki vihmasel pühapäeval, ei saa salata, et paraku on hasartmängud paljudele inimestele tekitanud rahalisi probleeme. Hasardijanus ja suures mänguhoos võib vahel enesepiiramine ununeda ning enne, kui mängija arugi saab, on ta kulutanud kasiinos mängimisele liialt palju raha, tekitades tõsiseid probleeme oma igapäevastes rahaasjades.

Siin on 5 olulist põhimõtet, mida igaüks peaks ilmtingimata järgima kasiinos mängides – need põhitõed aitavad olulisel määral vähendada probleemide tekkimise võimalust. 

Kasuta kasiinos olevaid piiranguid

Esimene ja kõige olulisem asi, mida teha hasartmänguharjumuse kontrollimiseks, on kasutada kasiinos olevaid enesepiirangu tööriistu. Iga Eesti online kasiino seadetes saad määrata erinevaid piiranguid oma harjumuse kontrollimiseks: näiteks saad määrata kulutamispiiri või ajalimiidi, takistamaks liialt kaua mängimist.

Need tööriistad on sinu suurimad abimehed, mis muudavad enesepiirangu sisuliselt automaatseks. Sa ei pea ise jälgima kella või muud taolist – saad automaatselt kontrollida oma tegevust. Seetõttu on ka ülimalt oluline endale määrata mängupiirangud, isegi, kui sa konkreetselt ei karda probleemi tekkimist.

Ära mängi iga päev

hasartmäng
Pixabay.com

Online kasiinod on lõbusad, kuid iga asja tuleb nautida tasakaalukalt – kasiinolehte ei tohiks külastada iga päev, olgugi, et võid saada boonuseid või kasiinos võib toimuda kampaaniaid. Oma harjumuse kontrollimiseks ning probleemide vältimiseks on oluline vahepeal tekitada kasiino ja enda vahele pisut distantsi.

Pane oma harjumust tähele ning väldi teadlikult kasiinosse sisselogimist igapäevaselt – vajadusel sea endale kasvõi kalendriplaan või pane märkmikusse kirja, millal viimati mängisid. Oluline on see, et kasiinos mängimine ei muutuks igapäevaseks meelelahutuseks Kui aga tunned, et ei suuda eemale hoida ning sõrmed kibelevad sisse logima, võib see olla varane probleemmängurluse märk. Sellisel juhul on mõistlik koheselt kontakteeruda Eestis tegutseva Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskusega, kus pakutakse tasuta abi hasartmänguprobleemide suhtes.

Naudi muid hobisid

Vahel võid kibeleda hasartmängude järgi lihtsalt seepärast, et tahaksid õhtul pärast tööd lõõgastuda ning mängimine tundub kuidagi loogilise lükkena. See viitab aga sellele, et sul pole parasjagu muid hobisid, millega oma meelt lahutada ja stressi leevendada.

Hasartmängude mängimine ei tohiks olla sinu ainus meelelahutus. Selle asemel hakka tegutsema mõne uue hobiga – alusta uut trenni, loe raamatuid, käi jalutamas, mine mõnda huviringi või tee midagi muud, mida oled alati soovinud proovida.

Kui su elus on piisavalt muid tegevusi ja hobisid, siis märkad ka seda, kuidas sa isegi ei mõtle hasartmängudele ning oled suisa unustanud mängimise. Selline näebki välja tasakaalukas mängimine – sa keerutad slotikaid või ruletimänge aeg-ajalt, kuid sellest ei saa sinu elu põhisündmus. Tegelikkuses ei tohiks hasartmängud elus moodustada üldse sellist rolli, kus peame pidevalt mõtlema mängimisele: tasakaalukas mängurlus tähendab aeg-ajalt mängude nautimist, kuid seda vaid piiril, mil see ei hakka segama teiste hobidega tegelemist.

Ära mängi alkoholijoobes

See on küll punkt, mis peaks olema iseenesest mõistetav, kuid paraku ei kipu see alati nii olema. Eriti võib see kehtida online kasiinos mängides: kodus lõõgastudes ei pane tähelegi, kuidas õllepurk või veiniklaas on tühjenenud ning mõtted liiguvad hasartmängude katsetamise suunas.

Kasiinos ei tohiks mitte kunagi mängida alkoholi mõju all olles, ükskõik, millisest kogusest ka jutt ei käi ning ükskõik, kas mängid kodus olles või spordibaaris viibides. Alkohol ja hasartmängud ei kuulu kokku – sul on vaja absoluutselt parimat ratsionaalset mõtlemist, et takistada üleliigset kulutamist.

Järgi kindlat eelarvet

Lõpetuseks, sul peaks kasiinos tegutsemiseks olema kindel eelarve. See tähendab ühtlasi kindla koduse eelarve loomist ja järgimist – kui sul on selge eelarve, tead ka täpselt, kui palju võid meelelahutusele kulutada. Õigupoolest ei tohiks kasiinos enne üldse mängida, kui sa pole selgeks teinud oma väljaminekuid ja sissetulekuid kuni viimse euroni.

See võib kõlada radikaalselt, kuid taolise planeerimisega saad sa selgeks, kui palju võiksid üldse kasiinos kulutada. Kui sul pole eelarvet, võid sa kogemata kulutada kasiinos mängimisele liialt palju raha ning sattuda sedasi probleemidesse. Nagu näed, siis eelarve on kõige alus ning kui oled mängueelarve paika saanud, ei tohi seda summat kunagi ületada – niimoodi saad kasiinos rahumeeli tegutseda ilma probleeme tekitamata.

Kommentaarid puuduvad