Kas krediidikonto on uus kiirlaen?

kiirlaen
Foto: ClassicStock/Getty Images

Sisuturundus

Kiirlaen oli vanasti üks populaarseim eestlaste laenuvalik, kuid tänapäeval kuuleme sellest aina vähem. Kuhu kiirlaenud järsku kadusid, miks neid enam ei võeta ning mis on tulnud nende asemele?

Tänapäeval pole kiirlaen enam selline, nagu see oli varem

Kiirlaen on kaua aega olnud eestlaste seas üsna populaarne variant rahastada kiireid või erakorralisi väljaminekuid. Kahjuks on kiirlaen saanud endale aga halva maine, kuna selle taotlemine varasemalt oli lihtne ja kiire, kuid intressid kõrged. See viis aga selleni, et laenu võeti liiga kergekäeliselt ning sageli isegi lihtsalt emotsioon-ostude tegemiseks. Kõrge intress jättis aga paljud inimesed makseraskustesse ning just seetõttu ongi kiirlaen saanud endale halva maine. 

Tänapäeval on laenupakkujad hakanud kiirlaenude asemel väljastama hoopis krediidikontosid, mis oma olemuselt tähendavad seda, et sulle võimaldatakse raha limiit, mille hulgast saad vajadusel raha kasutusele võtta.

Esimesena alustas Credit24 krediidikonto pakkumisega, kuid nüüdseks on enamik laenupakkujaid teinud sama.

Lisaks kontrollib tänapäeval Finantsinspektsioon rangelt krediidi kulukuse maksimummäära ja laenupakkujate tegevust. Konkreetne KKM info ja tingimused peavad olema selgelt nähtavad ning pakkumised koostatud laenamise head tava silmas pidades. Seega laenamine väiksematelt laenupakkujatelt on samuti tänapäeval üsna turvaline.

Niisiis on tänapäeval kiirlaen muutunud lihtsalt mugavaks võimaluseks kiire ja ootamatu rahavajaduse katmiseks.

Lisaks ei anta laene enam nii kergekäeliselt kui vanasti, et ei tekiks samasuguseid massilisi makseraskusi. Kiir- ja väikelaenu võtmiseks ei ole küll jätkuvalt tarvis tagatist, ent laene ei anta siiski kergekäeliselt igaühele kätte. Laenuavalduse järel käib süsteem läbi laenaja finantskäitumise ja krediidihäired ning jälgides eetilise laenamise põhimõtteid, saab laenuraha oma kontole siiski vaid klient, kes laenukoormusega kenasti toime tulema peaks.

Kiirlaenud ei ole enam nii levinud kui varem

Nagu eelnevalt mainitud, siis tänaseks on kiirlaenud asendunud krediidikontoga, mis on kaasaegsem versioon kiirlaenust. 

Mis on krediidikonto?

Krediidikonto on uutmoodi laen, mis sarnaneb krediitkaardile ja kiirlaenule. Laenuvõtjale luuakse virtuaalne krediitkaart, millelt saab teha väljamakseid oma kontole just siis kui seda vaja. Öeldakse, et krediidikonto ühendab endas väikelaenu, krediitkaardi ja järelmaksu parimad omadused – laenu tingimused on sarnased väikelaenule, toimib krediitkaardina ning tasuda tuleb lepinguga määratud intressi ja laenumakset ainult vastavalt summale, mida oled kasutanud.

Kuidas krediidikonto töötab?

Krediidikonto puhul avatakse laenulimiit, mille summa sõltub sinu sissetulekust. Kui sul on avatud krediidilimiit, võid sa iga hetk sellelt raha kasutusele võtta – sa ei saa ühte fikseeritud summat, vaid võid võtta krediidikontolt vaid osa rahast kasutusele ning intressi peab maksma vaid kasutusele võetud summa pealt.

Kui soovid võtta raha krediidikontolt kasutusele, tuleb saata ainult SMS või teha sooviavaldus mobiilirakenduse kaudu – krediidiandja ei taha sinult rohkem andmeid ning kontrollib avalike registrite abil, kas sul puuduvad võlgnevused ja muu taoline.

Kui aga maksevõimekus on endiselt sama, mis krediidikontot luues, saad raha kohe kätte.

Krediidikonto plussid

 • Mugav majandada: ei pea tegema pidevalt uusi taotluseid, raha saab kasutada just sellisel määral nagu vaja. Kasutamata summa pealt ei pea tasuma midagi, seega ei pea kartma, et avatud krediidikonto tekitab probleeme kontol seisva raha pärast. Kui vajad lisaraha, saad vaid paari hiireklõpsuga taotleda summat.
 • Laenuprotsess on kiirem: mõni laenuandja lubab taotleda lausa otse SMS-i vahendusel. Mõistagi on protsess piiritletud selle osas, et laenuandja peab reaalselt üle vaatama sinu majandusliku seisu (päris niisama lihtsalt laenu ei anta), aga krediidikonto taotlustega tegeldakse enamasti esmajärjekorras.
 • Sa oled oma otsustes vabam: sul lubatakse valida ise sobiv maksekuupäev ja makseperiood, mitte ei arvestata tüüptingimusi. Nii on laenajal rohkem otsustusvabadust ning võimalus valida krediiditoode, mis sobib rohkem elustiiliga.

Krediidikonto miinused

 • Kõrge intress: krediidikonto pole kindlasti kõige soodsam laen. Isegi kõige soodsamad krediidikontod kipuvad jääma oma krediidi kulukuse määraga 40-50% vahemikku. Ehkki krediidikontol pole reeglina lepingutasu, on igakuine intress tunduvalt kõrgem kui tüüpilisel väikelaenul.
 • Tegemist on siiski kiirlaenuga: sisuliselt on krediidikonto ikkagi tavaline kiirlaen, kuid väikese nüansi muutusega. Pea meeles, et kuigi tagasimakseid tuleb teha ainult kasutatud summale, ei tohi anduda kiusatusele ja kasutada korraga kogu limiiti. Kui su laenulimiit on 1000€ ja vajad korraga ainult 300€, siis võtagi 300€ – ära laena end lõhki.
 • Summa võib olla liiga väike: krediidikonto summa sõltub sinu kuusissetulekust ning seega ei pruugi laenulimiit olla eriti suur. Seega on krediidikonto parem väiksemate ostude jaoks ja ei pruugi sobida neile, kellel on vaja suuremat rahasummat.

Mille jaoks võib krediidikonto laenulimiiti kasutada?

Krediidikonto on tagatiseta laen, millel pole kindlaks määratud otstarvet, mis tähendab, et laenulimiiti võib kasutada mistahes otstarbeks. Tihti kasutatakse seda autoremondi, hambaravi, koolituste- ja hariduse, reisimise ja kodutehnika ostmise finantseerimiseks kuid lisaks ka ootamatute väljaminekute tarbeks.

Mida võiks veel krediidikonto kohta teada?

 1. Maksehäiretega ei ole võimalik krediidikontot saada. Krediidikonto saamiseks on vajalik reaalne igakuine sissetulek ja puhas maksetaust. Krediidikonto taotlus võib saada negatiivse vastuse isegi siis, kui maksehäired on lõppenud, aga seda hiljuti (nt viimase 6 kuu jooksul).
 2. Krediidikontol võib olla raha ka ilma seda kasutamata ning korraga võib ka kasutada ainult osa krediidikonto summast. Krediidikonto avamisel ja hoidmisel pole mingeid teenustasusid, seega võib näiteks täna avada krediidikonto ja saada endale laenulimiidi, ent võtta summa kasutusele alles mitme kuu pärast.
 3. Krediidikontolt saab raha juurde võtta ka siis, kui osa summast on juba kasutusel – enamus laenupakkujaid lubavad taotleda ka lisalaenu, aga seda peab ikkagi eraldi taotlema ning seejärel laenuandja otsustab, kas sinu maksevõimekus võimaldab lisalaenu.
 4. Krediidikonto on üks kõige kiiremaid laenuteenuseid – kogu protsess alates taotlemisest kuni laenulepingu sõlmimiseni võib võtta aega vaid tunnike või alla selle, kui laenupakkuja vaatab taotluse kohe üle. Igal juhul saad aga krediidikonto avatud samal päeval.
 5. Krediidikonto ei takista pangast kodulaenu või muude laenude saamist seni, kuni oled kõik oma kohustused laenuandja ees täitnud. Ainus, mis läheb arvesse, on sinu maksevõimekus – kui sa suudad tasuda krediidikonto makseid ja pangalaenu, pole krediidikonto mingi takistus.

Enne laenu taotlemist!

Odavamat laenupakkumist on alati lihtsam leida, kui saate võrrelda erinevaid võimalusi korraga. Nende seast saate valida madalaima aastase intressimääraga või kõige meeldivamate maksetingimustega laenu mistahes puhuks. Parimad võrdluslehed selle jaoks on Parimkiirlaen, Laen24 ja Tarbimislaen koduleheküljed, kus on valikus Bondora, Credit24, Ferratum, Coop Pank jt. 

Kokkuvõtte: on sellel mõtet?

Pea meeles, et krediidikonto pakutava vabadusega kaasneb sinupoolne vastutus: ära kuluta krediidikonto raha uisapäisa suvaliste ostude tegemiseks, vaid võta laenulimiit kasutusse ainult siis, kui sul on reaalselt raha vaja mõnel olulisel põhjusel. Lisaks tasub enne laenu taotlemist võrrelda erinevaid laenupakkujaid võrdluslehtedelt.

Kommentaarid puuduvad