2023. aasta parimad laenud Eestis

Sisuturundus

laenud
Unsplash.com — FOTO: Unsplash.com Micheile Henderson

Laenamine on tänapäeva ühiskonnas oluline finantsvahend, mis võimaldab inimestel saavutada oma eesmärke, katta ootamatuid kulusid ja investeerida tulevikku. Eestis on mitmeid laenuvõimalusi, mis võivad olla kasulikud erinevate vajaduste jaoks. Laenamine mängib keskset rolli meie majanduses, võimaldades inimestel ja ettevõtetel juhtida oma finantse ja ellu viia suuremahulisi projekte, milleks nad muidu ei pruugiks piisavalt ressursse omada.

Üksikasjalikumalt uurides leidub Eestis laenuturul mitmeid erinevaid laenutüüpe, mis võimaldavad inimestel ja ettevõtetel valida enda vajadustele kõige paremini sobiva finantstoote. Need laenud hõlmavad tarbimislaene, hüpoteeklaene, auto laene, ärilaene ja paljusid teisi.

Tutvu laenu pakkumistega:

Tutvu kõigi aenu pakkumistega

Mis on laen?

Laenamine on finantsvahend, mille kaudu saab üks isik või ettevõte rahalisi vahendeid teiselt isikult, finantsasutuselt või organisatsioonilt, tingimusel et antud summa tuleb tulevikus tagasi maksta, lisaks tuleb tasuda laenu eest intressi. Laenud on üks olulisemaid instrumente raha haldamisel ning majandustegevuses, aidates inimestel ja ettevõtetel rahastada suuri projekte, osta vara, katta ootamatuid kulusid ning investeerida tulevikku.

Laenud võivad olla väga mitmekesised nii tingimuste kui ka eesmärkide poolest. Allpool toon välja mõned levinumad laenuliigid:

Tarbimislaen: See on üks levinumaid laenutüüpe, mida inimesed kasutavad igapäevaste vajaduste rahastamiseks, näiteks kodumasinad, reisid, meditsiinikulud jne. Tarbimislaenud on tavaliselt lühiajalised ja intressimäärad võivad olla mõnevõrra kõrgemad.

Eluasemelaen: Eluasemelaen on suuremahuline laen, mida kasutatakse kodu ostmiseks. Selle laenu tagatiseks on sageli ostetav kinnisvara. Laenu tagasimakseperiood on tavaliselt pikk, ulatudes aastakümnetesse, ja intressimäärad võivad olla fikseeritud või muutuvad.

Ärilaen: Ettevõtted kasutavad ärilaene oma tegevuse laiendamiseks, uute projektide rahastamiseks või likviidsuse tagamiseks. Ärilaenud võivad olla lühiajalised või pikaajalised ning neid võib tagada ettevõtte varadega või isegi isikliku tagatisega, eriti väiksematele ettevõtetele.

Auto- ja sõidukilaen: Auto ostmiseks kasutatakse spetsiifilisi laene, kus ostetav sõiduk võib toimida tagatisena. Laenu tagasimakseperiood ja intressimäärad võivad varieeruda sõltuvalt sõiduki hinnast ja laenutingimustest.

Õppelaen: See on laen, mida kasutatakse hariduse finantseerimiseks, eriti kõrghariduse jaoks. Õppelaenud võivad olla nii riiklikud kui ka erapankadest pärit, ja neil võib olla soodsamad tingimused võrreldes teiste laenutüüpidega.

SMS laen: SMS laenud on Eestis kiiresti populaarsust kogunud tänu nende kiirele kättesaadavusele ja lihtsusele. See laenuliik võimaldab teil taotleda laenu SMS-i teel ning saada vastus oma taotlusele mõne minutiga. SMS laenud sobivad eriti hästi ootamatute kulutuste katmiseks või lühiajaliseks rahavajaduseks. Kuigi need on kiired ja mugavad, tuleb meeles pidada, et intressimäärad võivad olla kõrgemad võrreldes teiste laenutüüpidega.

Krediitkaardilaen: Kuigi krediitkaardid võimaldavad teha ostusid ja makseid, saab neid kasutada ka laenude võtmiseks. Kui te ei maksa oma krediitkaardi võlga täies ulatuses iga kuu, koguneb intress, muutes selle laenuliigiks.

Online-laenud: Interneti ajastul on online-laenud muutunud üha populaarsemaks. Need on kiiresti kättesaadavad laenud, mida saab taotleda veebis, ilma pangakontorisse minekuta. Sellised laenud võivad olla tarbimislaenud, väikelaenud või kiirlaenud.

Laenud võivad olla kas tagatud või tagatiseta. Tagatud laenud nõuavad tagatisvara, näiteks kinnisvara või sõiduki, mida laenuandja võib konfiskeerida, kui laenu ei tagastata. Tagatiseta laenud ei nõua tagatist, kuid nende intressimäärad võivad olla kõrgemad.

Mis on intress ja Euribor

Laenu intress ja Euribor on olulised mõisted laenude maailmas, mis mõjutavad oluliselt laenude hindu ja tingimusi. Vaatleme mõlemat mõistet lähemalt:

Laenu Intress:

Laenu intress on tasu, mida laenuandja võtab laenaja käest laenatud summa kasutamise eest. See on laenamise kulukomponent, mis võimaldab laenuandjal teenida kasumit ja hüvitada risk, mille nad võtavad, laenates raha teisele isikule või ettevõttele. Laenu intressimäär määratakse protsendina laenusummast ja see võib olla fikseeritud või muutuv.

Fikseeritud intressimäär: Fikseeritud intressimäär tähendab, et laenu intressimäär jääb kogu laenu perioodi vältel samaks. See annab laenajale kindluse, kuna nad teavad täpselt, kui palju nad peavad igakuiselt maksma. Fikseeritud intressimäär võib olla kõrgem alguses võrreldes muutuva intressimääraga, kuid see ei muutu laenuperioodi jooksul.

Muutuv intressimäär: Muutuva intressimäära korral sõltub laenu intressimäär turu tingimustest, nagu Euribor. See tähendab, et laenaja intressimäär võib tõusta või langeda vastavalt turu muutustele. Muutuva intressimäära laenud võivad olla alguses soodsamad, kuid nende puhul peab laenaja arvestama, et intressimäärad võivad tulevikus suureneda.

Euribor:

Euribor on Euroopa Ühendatud Pankade Pakkumiste Intressimäärade ehk Euroopa rahaturu viiteliborite lühendatud nimetus. See on Euroopa pangandussektori jaoks oluline intressimäärade viitenumber ja see määrab intressimäärad, mida pangad omavahel kasutavad. Euribor arvutatakse, võttes arvesse suuremate Euroopa pankade poolt pakutud hoiuseid ja laene.

Erinevad Euribori määrad: Euribori on mitmes erinevas perioodis, näiteks 1 kuu, 3 kuud, 6 kuud ja 12 kuud. Laenuandjad kasutavad neid Euribori määrasid, et määrata muutuva intressimäära laenude intressimäärasid. Näiteks, kui laenu intressimäär on “Euribor + 2%,” siis lisatakse vastava Euribori määrale 2% ja see on laenu intressimäär.

Mõju laenudele:

Euribor on oluline, sest see mõjutab otseselt muutuva intressimäära laenude makseid. Kui Euribor tõuseb, suurenevad ka muutuva intressimääraga laenude intressimäärad, suurendades laenu tagasimakseid. Vastupidi, kui Euribor langeb, vähenevad laenu intressimäärad ja laenude tagasimaksed.

Kokkuvõttes on laenu intress ja Euribor olulised mõisted, mida tuleb arvestada laenu võtmisel ja nende mõju rahalistele kohustustele mõista. Enne laenu võtmist on oluline uurida ja võrrelda erinevaid intressimäärasid ning valida laen, mis sobib kõige paremini teie finantsolukorraga. Samuti tuleb arvestada võimaliku intressimäärade muutumisega, eriti muutuva intressimäära laenude puhul.

Laen maksehäirega

Laenu võtmine maksehäirega inimesel võib kaasa tuua mitmeid riske ja väljakutseid, mis muudavad selle ebasoovitavaks valikuks. Maksehäire tähendab, et isikul on minevikus olnud probleeme laenude või arvete õigeaegse tasumisega, mis võib viidata rahaliste raskuste või ebastabiilse rahalise olukorra olemasolule. Siin on mõned peamised põhjused, miks laenu võtmine maksehäirega inimesel võib olla riskantne:

Kõrgemad intressimäärad: Maksehäirega inimestel on sageli madalam krediidiskoor, mis võib põhjustada laenuandjatele suuremat riski. Selle tulemusena võidakse neile pakkuda laene kõrgemate intressimääradega, mis muudavad laenu kallimaks.

Raskused laenu saamisel: Maksehäire võib muuta laenu saamise raskemaks, kuna paljud traditsioonilised laenuandjad võivad keelduda laenu väljastamisest või pakkuda vaid piiratud tingimustega laene.

Suurenenud võlgnevus: Laenu võtmine maksehäirega võib suurendada juba olemasolevat võlgnevust ja finantsraskusi. Kui laen ei ole hästi hallatav või tagasimaksmisel tekivad raskused, võib see viia veelgi suurema võlgnevuseni.

Võlgade nõudmine: Laenuandjad võivad kasutada juriidilisi meetmeid, et nõuda võlga maksehäirega inimeselt. See võib hõlmata vara konfiskeerimist või kohtu kaudu võla sissenõudmist, mis võib mõjutada inimese finantsolukorda ja mainet.

Rahaline surve: Maksehäirega inimene võib olla juba rahaliselt surve all ning uue laenu võtmine võib suurendada selle survet. Kui laenuga kaasnevad kõrged intressimäärad ja lühikesed tagasimakseperioodid, võib see tekitada veelgi suurema koormuse igapäevastele finantsidele.

Krediidi halvenemine: Kui laen ei ole võimalik õigeaegselt tagasi maksta või kui sellega tekivad probleemid, võib see veelgi halvendada inimese krediidiskoori, mis omakorda võib raskendada tulevikus laenude saamist ja soodsate tingimuste leidmist.

Rahaline stress: Laenu võtmine maksehäirega inimesel võib põhjustada suurt rahalist stressi ja ärevust. Võimalus, et laenu ei suudeta tagasi maksta, võib kaasa tuua une- ja terviseprobleeme ning mõjutada üldist elukvaliteeti.

Kokkuvõttes on laenu võtmine maksehäirega inimesel oluline otsus, mis nõuab hoolikat kaalutlust ja realistlikku hindamist. Enne laenu taotlemist peaks inimene kaaluma alternatiivseid finantslahendusi, nagu eelarve koostamine, võlgade konsolideerimine või võlgade restruktureerimine. Samuti on oluline konsulteerida finantsnõustajaga, et saada professionaalset nõu oma konkreetse olukorra kohta ning hinnata, kas laenu võtmine on mõistlik ja teostatav.

Olulised kaalutlused enne laenamist

Laenamine on oluline finantsotsus, mis võib mõjutada teie rahalise olukorra pikka aega. Enne laenu taotlemist tasub hoolikalt kaaluda järgmisi tegureid:

Finantsseisukord: Analüüsige oma praegust finantsseisundit ja veenduge, et olete võimeline laenu tagasi maksma. Koostage eelarve, mis näitab, kuidas laenukohustused mõjutavad teie igapäevast elu.

Intressimäärad: Uurige hoolikalt laenuandja pakutavaid intressimäärasid. Intress võib oluliselt mõjutada laenu kogukulu. Võrrelge erinevaid pakkumisi ja valige madalaima intressimääraga laen.

Tagasimaksegraafik: Määrake kindlaks, milline saab olema teie laenu tagasimaksegraafik. See peaks olema teie finantsolukorraga kooskõlas ja arvestama ootamatuid kulutusi.

Laenutingimused: Lugege hoolikalt läbi kõik laenulepingu tingimused. Olge teadlik võimalikest varjatud kuludest ja lisatasudest.

Kasu ja riskid: Kaaluge hoolikalt laenu saamise eeliseid ja riske. Küsige endalt, kas laen on tõesti vajalik ja kas teil on plaan selle tagasimaksmiseks.

Võrdlemine: Ärge kiirustage otsusega. Võrrelge erinevaid laenupakkumisi ja otsige parimat lahendust vastavalt oma vajadustele ja võimekusele.

Õiguslikud kaitsemeetmed: Mõistke oma õigusi ja kohustusi laenulepingu alusel. Kui teil on küsimusi või muresid, pöörduge laenuandja poole ja saage selgitusi.

Alternatiivid: Enne laenamise otsustamist kaaluge alternatiivseid finantsvõimalusi. Võib-olla on olemas parem võimalus, mis ei nõua laenu võtmist.

Rahaline planeerimine: Koostage põhjalik finantsplaan, mis hõlmab laenu tagasimaksmist ja säästmist tulevikuks. Planeerimine aitab teil säilitada finantsstabiilsust ja vältida võlgadesse sattumist.

Laenude võrdlused

Kui soovite leida parimat laenupakkumist, mis sobib teie vajadustega kõige paremini, siis allpool on toodud kiirlaenude võrdlus ja mõned tegurid, mida peaksite arvestama enne kiirlaenu taotlemist. Kiirlaenude intressimäärad, lepingutasud, laenuperioodid ja KKM võivad erineda erinevate laenuandjate vahel.

Bondora

Bondora kiirlaenupakkumine pakub laenusummasid vahemikus 500 kuni 10 000 eurot ning laenuperioode 3 kuni 60 kuud. Intressimäär algab 9,66% juurest (täpne intressimäär sõltub iga laenaja individuaalsest olukorrast), ja krediidi kulukuse määr võib varieeruda vahemikus 20,79% kuni 59,9%.

Personaalne intressimäär: Bondora süsteem arvutab välja iga laenaja andmete ja krediidiajaloo põhjal parima võimaliku intressimäära, mis sulle pakutav on.

Kiirem ja vähem bürokraatlik kui pangad: Saad laenu kiiremini ning ilma liigsete formaalsusteta.

Varjatud tasud puuduvad: Sa ei pea muretsema ootamatute lisakulude pärast.

Suur kliendibaas: Üle 300 000 klienti usaldavad meid oma finantsvajaduste lahendamisel.

Tagatiseta laenud ja lihtne taotlemine: Laenud ei nõua tagatist ning taotlemine on väga lihtne ja kiire.

Kiire laenupakkumine: Saad teada oma laenupakkumise vaid 5 minutiga.

Internetipõhine taotlemine: Laenutaotluse saad esitada täielikult interneti teel.

24/7 automaatne laenuprotsess: Meie teenused on kättesaadavad igal ajal, 24/7.

Laenu ennetähtaegne tagasimaksmine lisatasudeta: Võid laenu tagasi maksta varem, ilma lisakuludeta.

Igakuise laenu tagasimakse suuruse saad ise valida: Sul on võimalus valida laenumakse suurust vastavalt oma eelistustele ja võimekusele.

Ferratum

Laenusumma vahemik: Ferratum võimaldab laenusummasid vahemikus 100 kuni 5 000 eurot, mis võimaldab klientidel valida endale sobiva laenusumma vastavalt nende vajadustele.

Minimaalne laenuperiood: Laenu saab võtta isegi vaid üheks päevaks, mis annab suure paindlikkuse laenu tagasimaksmise ajakava kujundamisel.

Maksimaalne laenuperiood: Ferratum ei sea kindlat kuupäeva laenuperioodi lõppemiseks, võimaldades klientidel laenulimiiti kasutada nii kaua kui neil vaja on.

0% intress uutele klientidele: Esimesed 30 päeva on uutele klientidele intressivabad, mis tähendab, et laenates kuni 5000 eurot ja tagastades selle 30 päeva jooksul, ei pea klient maksma intressi.

Professionaalne ja sõbralik klienditeenindus: Ferratumil on kõrge Google’i reiting 4,8/5, mis näitab nende klienditeeninduse sõbralikkust ja usaldusväärsust.

Kiire protsess interneti teel: Kogu laenuprotsess on kiire ja toimub interneti teel, mis tähendab, et pole vajadust telefonikõnede või lisaküsimuste järele.

Madal intressimäär: Intressimäär algab 2% kuus, mis võib olla konkurentsivõimeline võrreldes teiste laenuandjatega.

Paindlik maksegraafik: Ferratum võimaldab kohandada maksegraafikut vastavalt klientide vajadustele ning võtta maksepuhkust või muuta maksekuupäeva lisatasuta.

Kogemusrikas pank: Ferratum on Põhjamaadest alguse saanud pank, kellel on üle 10 aasta kogemust laenuandjana, mis annab klientidele kindluse, et tingimused on läbipaistvad ja nende isikuandmeid hoitakse turvaliselt.

Creditea

Creditea pakub krediidikontot ehk krediidiliini, mille krediidi kulukuse määr (KKM) on aastas 27,24% (maksimum KKM/maksimum 45,93%). Siin on mõned näidistingimused:

Kui kasutad 1000 euro suurust krediidilimiiti fikseerimata aastaintressiga 24%, siis igakuiste maksete kogusumma on 1135 eurot ja tagasimaksete summa on samuti 1135 eurot.

Eeldusel, et krediidilimiit võetakse kasutusele kohe ja täies mahus ning makstakse tagasi 1 aasta jooksul 12 võrdse tagasimaksena.

Lisaks on võimalik valida tagasimakseperiood vahemikus 3 kuni 60 kuud. Täpsemate tingimuste ja nõu saamiseks soovitatakse külastada Creditea veebilehte aadressil creditea.ee ning konsulteerida asjatundjaga numbril 6119090. Creditea pakub klientidele paindlikkust ja võimalust kohandada oma krediidilimiiti vastavalt nende vajadustele ja maksevõimele.

Credit24

Credit24 on Eesti juhtiv tarbimislaenude pakkujate hulgas ning pakub eraisikutele tagatiseta lühiajalisi tarbimislaene ja krediidikontot. Siin on mõned olulised aspektid Credit24 laenupakkumiste kohta:

Laenusumma ja laenuperiood: Credit24 võimaldab laene suurusega 50 kuni 10 000 eurot ning laenuperioode kuni viieks aastaks, mis annab klientidele valikuvabaduse oma rahaliste vajaduste rahuldamisel.

Krediidikonto limiit: Credit24 pakub laene Krediidikonto limiidi alusel, mis võimaldab klientidel võtta laenu vastavalt oma vajadustele ja maksevõimele.

Intressimäär ja KKM: Credit24 näitab laenukalkulaatoris selgelt intressimäära ja krediidi kulukuse määra (KKM), mis aitab klientidel mõista laenu maksumust. Näiteks 1000 euro laenamisel 12 kuuks fikseeritud intressimääraga 24% aastas on KKM 27,24% aastas.

Tagasimakseperiood: Credit24 võimaldab valida tagasimakseperioodi vahemikus 3 kuni 60 kuud, mis võimaldab klientidel kohandada oma maksegraafikut vastavalt oma finantsolukorrale.

Lepingutasu: Credit24 lepingutasu võib varieeruda sõltuvalt laenutingimustest. Näites mainitakse 40 euro suurust lepingutasu.

Konsulteerimine ja tingimused: Enne laenulepingu sõlmimist soovitatakse tutvuda Credit24 veebilehe tingimustega aadressil credit24.ee ning vajadusel konsulteerida asjatundjaga numbril 614 3400. See aitab klientidel olla hästi informeeritud ja teha teadlikke finantsotsuseid.

Erinevad intressimäärad: Credit24 pakub laene erinevate intressimääradega, sõltuvalt laenutingimustest ja kliendi krediidiskoorist. Näiteks 1000 euro laenamisel 12 kuuks fikseeritud intressimääraga 36,36% aastas on KKM 55,47% aastas.

Credit24 pakub mitmekülgseid laenutooteid ja võimalusi klientidele oma rahaliste vajaduste rahuldamiseks, kuid enne laenulepingu sõlmimist on oluline põhjalikult tutvuda tingimustega ning konsulteerida vajadusel asjatundjaga, et tagada parimad laenutingimused oma individuaalsele olukorrale.

Mõned teemad laenamisega seoses

Laen kinnisvara tagatisel

Kinnisvara tagatisel laenamine on mõistlik valik suuremate projektide finantseerimiseks, nagu kinnisvarainvesteeringud või ettevõtte laiendamine. Kinnisvaraga tagatud laenud pakuvad tavaliselt madalamaid intressimäärasid, kuna tagatis annab laenuandjale kindluse. Siiski tuleb mõista, et kinnisvara tagatisel laenuga kaasneb risk – kui te ei suuda laenu tagasi maksta, võidakse teie vara konfiskeerida.

Laen auto tagatisel

Autoomanikele võib auto tagatisel laenamine olla kasulik lahendus. See võimaldab teil kasutada oma sõidukit tagatisena laenu saamiseks. Auto tagatisel laenud on tavaliselt kiired ja lihtsad, kuna auto väärtust on lihtne hinnata. Kuid sarnaselt kinnisvara tagatisel laenule tuleb ka auto tagatisel laenuga olla ettevaatlik ja tagada õigeaegne tagasimaksmine.

Laen ilma konto väljavõtteta

Mõnikord ei ole teil võimalust esitada pangakonto väljavõtet laenutaotluse osana. Siiski on olemas laenud, mis võimaldavad teil laenu saada ilma konto väljavõtteta. See võib olla kasulik neile, kes ei ole tavaliselt seotud traditsiooniliste pangateenustega.

Laen kohe kätte

Kiire rahavajaduse korral võib olla oluline saada laen kohe pärast taotluse heakskiitmist. Laen kohe kätte võimaldab teil kiiresti reageerida ootamatutele kulutustele või võimalustele. Siiski peate olema valmis selle eest, et sellised laenud võivad kaasneda kõrgemate intressimääradega.

Kiire laen

Väikelaenud on mõeldud olukordadeks, kus raha on hädasti vaja ja ootamine ei ole võimalik. Need laenud pakuvad kiiret heakskiitu ja rahastamist ning võivad olla elupäästvad ootamatute kulude korral. Siiski tuleb olla teadlik kõrgematest intressimääradest ja lühematest tagasimakseperioodidest.

Laen kiirelt

Laenamine kiirelt võib olla võimalik erinevatel platvormidel. Kiirete laenude peamine eelis on paindlikkus ja kiirus, mis võib olla kasulik ootamatute rahaliste väljakutsete korral.

Online laen

Üha enam laenuandjaid pakub võimalust taotleda ja hallata laenu online-platvormide kaudu. See muudab laenamise protsessi mugavamaks ja võimaldab teil jälgida oma laenuandmeid reaalajas. Samas on oluline järgida turvalisuse parimaid tavasid ja kaitsta oma isiklikke andmeid.

Uus laen

Laenuturg areneb pidevalt, tuues välja uusi laenutooteid ja -võimalusi. Uued laenud võivad pakkuda innovatiivseid lahendusi ja konkurentsivõimelisemaid tingimusi. Oluline on jääda kursis uute võimalustega ja kaaluda, kas need vastavad teie finantsvajadustele ja eesmärkidele.  

Laenud Eestis

Laenud Eestis on rahalised vahendid, mida inimesed või ettevõtted saavad laenuandjatelt, nagu pangad, krediidiühistud või online-laenupakkujad, teatud tingimuste alusel. Laenud võivad olla mõeldud erinevateks eesmärkideks, näiteks kodu ostmiseks, auto soetamiseks, hariduse finantseerimiseks või äritegevuseks.

Kokkuvõte

Milline laen sobib teile? See sõltub teie konkreetsetest vajadustest ja finantsolukorrast. Enne laenu võtmist kaaluge hoolikalt erinevaid võimalusi ja võrrelge laenupakkumisi. Oluline on valida laen, mis sobib teie eelarvega ja mille tingimused on teile vastuvõetavad. Ärge kiirustage otsusega ja pidage nõu finantsnõustajaga, kui vajate lisateavet.

Loodame, et see artikkel aitas teil paremini mõista erinevaid laenutüüpe ja nende eeliseid ning et leiate endale sobiva laenulahenduse.

Loe lisaks kiirlaenud ja väikelaenud.

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega või konsulteerida spetsialistiga.

Kommentaarid puuduvad