UUED TUULED KUNINGAKOJAS! Kes on Suurbritannia värske kuningas Charles III?

Charles
Foto: Scanpix

Peale kuninganna Elizabeth II surma neljapäeval on Ühendkuningriik kiiresti kohanemas tema vanima poja Charlesi ametisse astumisega. Buckinghami palee teatel võtab ta endale suveräänse tiitli kuningas Charles III ja tema abikaasa Camilla tiitliks on “konsort-kuninganna” (valitseva kuninga abikaasa).

Charles sündis Elizabethi ja tema abikaasa prints Philipi perre 14. novembril 1948. aastal. Ta sündis Buckinghami palees Londonis kell 21.14. Veidi rohkem kui kuu aega hiljem ristiti ta Inglismaa Canterbury peapiiskopi, Inglismaa kiriku kõrgeima astme esindaja poolt Charles Philip Arthur George’iks.

Noor prints käis koolis, mitte ei olnud palees koduõppel. Sarnaselt oma isale, käis Charles Gordonstouni internaatkoolis Ida-Šotimaal. Hiljem õppis ta Cambridge’i ülikoolis ajalugu.

Charles
Foto: Hugo Burnand/Pool/Getty Images

Nüüd, 73-aastasena, on Charles eeldatavasti vanim Briti monarh, kes on kroonitud. Charles on oodanud kõige kauem troonile tõusu kõigist Briti ajaloo troonipärijatest. Viimastel aastatel, kui tema ema tervis halvenes, võttis ta Elizabethi avalikke tseremoniaalseid rolle siiski rohkem enda kanda. 

Tema emast sai kuninganna Elizabeth II 1952. aasta veebruaris 25-aastaselt. Peale Elizabethi troonile tõusmist sai troonipärijaks tol ajal kõigest 3-aastane prints Charles.

Milline on Charlesi uus tiitel kuningana?

Buckinghami palee teatel hakkab Charles olema tuntud kui kuningas Charles III. Meedias on spekuleeritud, et ta oleks võinud valida mõne muu nime, näiteks Arthur või George. Charles pärib ka teisi tiitleid, näiteks Inglismaa kiriku ja Rahvaste Ühenduse juhi tiitlid. Enne ema surma kandis ta Walesi printsi tiitlit. Kuninganna surm tähendab, et kuningas Charles III pilt hakkab olema ka Ühendkuningriigi rahal ja postmarkidel. 

Charles sai Walesi printsiks 1. juulil 1969. aastal Walesi Caernarfoni lossis toimunud tseremoonial, mil ta oli 20-aastane. 2019. aastal tähistas ta koos kuningannaga 50 aasta täitumist oma ametisseastumisest.

Enne kui Charles troonile astus, oli tema poeg William tuntud kui Cambridge’i hertsog. Nüüd, kui Williamist on saanud troonipärija, võtab ta endale Cornwalli hertsogi tiitli. Seda tiitlit, mis loodi kuningas Edward III 1337. aasta harta alusel ja mis oli reserveeritud valitseva monarhi vanimale pojale, kandis varem Charles.

Oma esimeses kõnes kuningana teatas Charles reedel, et Williamist ja tema abikaasast Catherine’ist saavad uued Walesi prints ja printsess.

Millise tiitli saab Charlesi abikaasa Camilla?

Charles abiellus Camilla Parker Bowlesiga 2005. aastal. Ta lahutas 1996. aastal oma esimesest abikaasast, printsess Dianast, kes suri aasta hiljem maailma vapustanud autoõnnetuses Pariisis.

Kui Charles ja Camilla abiellusid, teatati, et Camillat ei kutsuta monarhiks saades mitte kuningannaks, vaid “printsess-konsortiks”.

Charles
Foto: Chris Ison/AFP/Getty Images

Kuid avalduses, millega tähistati Elizabethi troonile astumise 70. aastapäeva, teatas kuninganna, et juhul kui Charlesist saab uus kuningas, hakkab tema abikaasa Camilla kandma “konsort-kuninganna” tiitlit. 

Peale Elizabethi surma tegi Charles avalduse oma “armastatud ema” kohta, tänades rahvast ja maailma toetuse eest. “Me leiname sügavalt kalli Elizabethi lahkumist,” kirjutas ta. “Ma tean, et tema kaotust on sügavalt tunda kogu riigis, kuningriikides ning lugematute inimeste poolt kogu maailmas.”

Charles ütles, et tema perekond on nüüd sisenemas “leina ja muutuste perioodi”.

Hiljem pöördus ta esimest korda monarhina rahva poole, kiites oma ema pärandit avalikus teenistuses ja pühendumist oma perekonnale. Ta ütles: “Ka mina luban nüüd pidulikult, et kogu järelejäänud aja jooksul, mille Jumal mulle annab, hoian meie riigi keskmes olevaid põhiseaduslikke põhimõtteid.”

Allikas: The Washington Post

Kommentaarid puuduvad