Tanel Veenre sihib aina kõrgemaid tippe: mu unistused saavad kogu aeg teoks

Kerli Kivistu

Tanel Veenre
Tanel Veenre — FOTO: Kerli Kivistu

Tanel Veenre on kunstnik, kelle loominguga on tutvunud paljud inimesed üle maailma. Äsja avas ta näituse Lissabonis ja peagi täidab ta ühe suure unistuse kodumaal. Vestlesime Lissabonis, mida selline võimalus tema jaoks tähendab ja kuidas ta näituse avamiseks inspiratsiooni kogus.

25. märtsil avas Lissabonis asuv Galeria Reversos Eesti ja Portugali ehtekunstnike Tanel Veenre ning Teresa Milheiro ühisnäituse ”Beyond Borders”. Veenre on kollektsiooni loomisel kasutanud materjalidena Eesti firma Bolt tõukerattaid, millest ta on loonud pop-kunstist mõjutatud kõrvarõngaid, käevõrusid ja kaelaehteid.

”Esitlen tõesti oma uut verivärsket seeriat Portugalis, mis sai tehtud inspireerituna Bolt’i tõuksist. Galerii Reversoga olen teinud tegelikult koostööd aastaid. 25. juubeliaasta puhul tegid nad taaskord pakkumise midagi ägedat korraldada ja see tundus mulle intrigeeriv värske mõte, millega ennast käima tõmmata,” ütleb Veenre naerusuiselt.

Eestlased Lissabonis Tanel Veenre näituse avamisel
Eestlased Lissabonis Tanel Veenre näituse avamisel — FOTO: TV3

Veenre sõnul on Lissabonis avatud kaasnäitus teistest siiski palju erinev. ”Tavapäraselt ma teen oma loomingut, aga selle projektiga hüppasin nii-öelda kastist välja. See Bolt’i teema on veidi selline popart, ehk need ehted on alumiiniumist, värvilised, lihtsasti kantavad ja heas mõttes pealiskaudsed,” kirjeldab kunstnik oma värsket loomingut.

Seega oligi tema eesmärk teha tõuksist midagi ilusat ja erilist. ”Need on lihtsad asjad, mida võib ka niisama üritusele minnes kanda. Mulle meeldib väljend – eluterve pealiskaudsus. Oluline on anda ruumi inimestele ja eelkõige kandjale,” arutleb Veenre oma loomingu üle.

Tanel Veenre ja Teresa Milheiro ühisnäitus ”Beyond Borders”
Tanel Veenre ja Teresa Milheiro ühisnäitus ”Beyond Borders” — FOTO: TV3

Aastate jooksul on Tanel Veenre avanud välismaal palju näitusi. ”Mul on ka karjäär, mis on nähtamatu ja mida tavaliselt ei teata, sest inimesed teavad eelkõige minu kõrvamarju. Mul on olnud ikkagi umbes 400 välisnäitust ja see ei ole liialdus,” avaldab Veenre. Eestis on ta peagi avamas ühte näitust, edasi läheb ta USA-sse ja juunikuu alguses on ta näituse avamine Lõuna-Prantsusmaal. ”See on professionaalne kunstniku elu,” märgib ta.

Ta rõhutab, et siiski kunstikuks olemine ei ole tema jaoks põhiline sissetulek. ”Peamine tulu tuleb siiski brändist ja disainist, mis on toodetud tehases ja mida ma müün suures koguses, sealt tuleb käive. Kunstniku tööle ma pigem panen raha alla, see on minu südamerahu ja inimeseks olemise rõõm,” sõnab Veenre.

Portugal on olnud tema südames juba pea 20 aastat. ”Minu esimene näitus oli siin aastaid tagasi Belemi kultuurikeskuse juures. Kadri Mälk oli kontaktiks, kellel oli väga hea suhe kohaliku ehtekogukonnaga. See oligi esimene sõit siia ja pärast seda mul on olnud erinevate projektide raames Portugalis palju näitusi,” teeb Veenre ülevaate.

Kuid ta tõdeb, et alati on tore leida põhjust tulla tagasi Lissaboni. ”Kõndsin siin ringi, päike paistis ja ma tundsin, et elukvaliteet on hea, aga ma ka tean, et see on selline turisti pilk. Kuid tooksin Lissaboni puhul välja selle vana maailma säilimise ja need lõputud ilusad vaated. Lihtne on armuda sellesse linna, sest ta avaneb sulle iga nurga tagant uuesti,” arutleb Veenre.

Ta tunneb, et Portugalis võetakse tema looming väga soojalt vastu. ”Esmakordselt mind üllatas kui introvertsed tegelikult portugallased on, ma tundsin, et see on eestlase mentaliteedile nii sarnane. Nad on reserveeritud ja sissepoole vaatavad. See oli suur üllatus ja see ühendas meid koheselt. See kumab ka kunstis, et nad on mõtlikud ja sisukad, seega meil on ka kogukondade vahel erakordne kontakt,” avaldab Veenre.

Tanel Veenre karjäär on tõusujoones olnud aastaid ja jätkub sama lennukalt. ”Mu unistused saavad kogu aeg teoks. See, mida ma praegu siin teen, see on ju tegelikult unistus. Ümber on kihvtid inimesed ja huvitavad vestlused. Ma olen ka inimtüüp, kes kohe teeb oma unistused teoks, ma ei oota, et asjad juhtuvad, ma panustan kirglikult sellesse, mida tahan,” avaldab Tanel Veenre oma moto.

Tallinnas avab ta oma näituse juba 6. aprillil. ”See on minu jaoks mahukas ja raske väljatulemine. Ma tahan selle teha täislikult ära, nii et ma oleks rahul. Ka see on minu ühe suure unistuse täitumine,” õhkab ta.

Kommentaarid puuduvad