Reklaam sulgub sekundi pärast

Liha ei söö, loteriid ei mängi: Krishna liikumise üks juhtidest avab ukse enda uskumuste maailma

Uku Adrian Ilves

Lennart Eistre
Lennart Eistre — FOTO: Erakogu

Eesti Krishna teadvuse liikumise üks juhte Lennart Eistre on rändjutlustaja, kelle eesmärk on õpetada ja innustada inimesi Jumalat armastama ja leidma seeläbi end vaimses elus üles. Usk on viinud teda minevikus muu hulgas üheksaks aastaks Krishna templisse munga kombel pühendunult usku praktiseerima. Erinevaid käske ja keeldusid ta piiravaks ei pea. Vastupidi, need aitavad tal hoopis hästi elada ja õnnelikkust säilitada.

Krishna teadvus (ingl Krishna consciousness) tähendab Lennarti sõnul lühidalt seda, et inimene on teadlik Jumalast ja käitub vastavalt oma suhtele Jumalaga. Teadvuse asemel öeldakse kõnekeeles ka „liikumine” või „religioon”. Viimane mõiste seostub Lennarti sõnul läänemaailmas küll liialt kristlusega, samas on Krishna järgimisel ja kristlusel mitmeid ühiseid tõekspidamisi ja reegleid. Jumala olemasolus veendus ta keskkoolis ning leidis just Krishnas enda jaoks tee, mis muutis kogu tema ellusuhtumist.

Lennarti sõnul usuvad Krishna teadvuse järgijad, et laias laastus on Jumal üks ja sama isik. „Just nagu meil on üks päike, keda kutsume eesti keeles päike, inglise keeles the sun, hispaania keeles el sol, soome keeles aurinko jne, aga tegu on sama objektiga, mis jagab valgust kõigi peale ja annab soojust. Samamoodi on meie arusaamine, et Jumal on üks ja armastab meid kõiki ning on vastavalt ajastule ja olukorrale andnud inimestele pühakirju ja prohveteid, kes aitavad inimestel iseenda ja Jumalaga suhet taastada.”

Milline on sinu enda lugu usu leidmise poole pealt. Kuidas asi algas?

Hakkasin keskkooliklassides mõtlema sügavamalt kolmele peamisele küsimusele: Mis on absoluutne tõde? Kuidas olla alati õnnelik? Miks on siin maailmas kannatused? Need kolm peamist küsimust panid mind veelgi rohkem süvenema ja erinevaid raamatuid lugema. Mulle on alati meeldinud igasugu raamatuid lugeda ja pärast seda meeldis veelgi rohkem. Vastused minu kolmele peamisele küsimusele hakkasid vaikselt tulema: ma lugesin väga palju erinevaid filosoofilisi, religioosseid ja spirituaalseid teoseid. Ma mäletan, et väga hästi mõjus tol ajal budism ehk siis Dalai-laama ja meie enda Eesti kuulsa filosoofi Gunnar Aarma teosed. Mingil hetkel – vist 11. klassis – istusin kodus ja sain aru, et Jumal on olemas.

Tegin kodus raamaturiiulis inventuuri ja tuli välja, et vaimseid teemasid käsitlevaid raamatuid on mul kodus omajagu. Üks neist raamatutest oli „Väljaspool sündi ja surma”, mis on üks Hare Krishna liikumise rajaja Sri Srimad A.C. Bhaktivedanta Prabhupada teoseid. See raamat oli imekombel meil olemas ja mu vanemad ei mäletanud, kuidas see tuli. Aga eks see on Jumala plaan, kuidagi see tuli. Selles raamatus kõlas kõik väga selgelt.

Ka meie, Krishna teadvuse järgijad oleme ju tuntud selle poolest, et levitame raamatuid tänavatel ja niimoodi jõuavadki need inimeste kodudesse. Lugesin ka kristlusest, islamist, judaismist, šamanismist...põhimõtteliselt tegin kõikide maailmareligioonidega tutvust läbi raamatute.

Enne polnud ma Jumala peale väga mõelnud, aga tänu just Gunnar Aarma poolt loetud teostele ma teadvustasin, et Jumal eksisteerib ja tema ongi absoluutne tõde ning ühendus Jumalaga ongi see kogu õnne allikas ning kõikide kannatuste lõpp.

Sealt läks asi veelgi põnevamaks: hakkasin mõtlema, kas ja kuidas oleks võimalik Jumalaga  ühendust saada. Sain aru, et ma ei ole tugitooli filosoof, kes lihtsalt palju teab ja loeb, vaid et mul on vaja praktikat ning sain aru, et selleks on vaja vaimseid inimesi, kelle käest õppida. Soovisin leida täielikku ühendust Jumala kõrgeima isiksusega. Ma mäletan, et sel perioodil olin sattunud huvitaval kombel Õigeusu kirikusse Tallinna vanalinnas. Seal tuli spontaanselt palve, et kallis Jumal, palun aita mul vaimselt edasi areneda. Vastus tuli Jumala poolt väga ruttu.

Mu vanem õde pani seda kõike tähele ja ütles, et kuule, et sa loed seda Krishnaiitide raamatut ja sulle meeldib jooga. Sa peaksid käima krishnaiitide templis. Minu õde huvitus samuti vaimsetest teemadest ja oli samuti käinud kõikvõimalikes Tallinna vaimsetes kohtades ja seal osalenud, loenguid kuulanud ning laulnud Hare Krishnat.

Pärast 12. klassi lõpetamist 2005. aastal läksin ema ja õega templisse. Seal olles uurisin kohe, kas neil on vaimseid inimesi, kellega suhelda, sest tahaks rääkida praktiseerimise võimalustest. Mind kutsuti ühele pühapäevasele erilisele üritusele. Olin seni harjunud pigem vaikse meditatsiooniga, mistõttu tundus Hare Krishna laulmine esmalt kummaline. Loengutest sain aga rohkem aru. Sel ajal hakkasin ka taimetoitlaseks, sest sain tänu Gunnar Aarmale aru, kui oluline on olla taimetoitlane nii eetilistel, vaimsetel, füüsilistel ja ka majanduslikel põhjustel. Vaimse praktika kohta öeldigi mulle, et me laulame Jumala Püha Nime ja see ongi peamine asi. Ka see tundus veidi üllatav, sest mina ootasin midagi sellist, et peab minema Himaalaja mägedesse koopasse ja seal mediteerima, ehk ilmselt midagi budismi laadset. Tuli aga välja, et Jumala püha nime laulmine, lausumine ja mediteerimine ongi põhiline, mis avab sulle kogu vaimse tee. Ostsin endale palvehelmed ja hakkasin kordama Hare Krishna mantrat.

2005. aasta sügisel läksin Tartu Ülikooli hispaania keelt ja kirjandust õppima. Ka Tartus oli Krishna tempel ning seal korraldati vastavaid üritusi. Sel ajal käisin ka osadel kristlaste üritustele, sest ma ei olnud veel täiesti kindel, et just Hare Krishna on täpselt minu tee. Aga ma nägin ja tunnetasin selles ühtsust – detailides on erinevusi, aga põhimõte on sama.

Ma sain otsekogemuse just Krishnaga, kelles kogesin Jumala olemust ja Jumala isiksust. Kristlus mulle väga meeldib ja ma olen osalenud ka mitmetel rahvusvahelistel ja ka väiksematel koosolemistel, kus on nii kristlased kui moslemid ja kõik religioossed liidrid, milles olen Eesti poolt Krishna teadvust esindanud.

Lennart Eistre
Lennart Eistre — FOTO: Erakogu

Kuidas sinu elu sel perioodil muutus?

Püha nime korrates kogesin, et Jumal ehk Krishna kutsub ja ootab mind tagasi enda juurde ning et ma olen leidnud enda jaoks just selle õige tee, mis on siis minu suhe Jumalaga. Jumal on kõikide meie looja. Ma sain aru, et ma kuulun kokku Krishnaga ehk Jumala kõrgeima isiksusega, nagu me teda kutsume. Et just selle vormi läbi on mul lõplik suhe Jumalaga ja see oli päris hea teadvustus. Ma hakkasin kogema rohkem. Ma nägin, kuidas kõikvõimalikud raskused ja probleemid lahenevad ära ning ma muutun aina õnnelikumaks, sest mantra kordamine toimis minu jaoks ja andis mulle vaimset õndsust, arusaamist ja teadmisi, kuidas maailmas õigesti elada ja toimida. Eesmärk on jõuda lõpuks vaimsesse kuningriiki. Sain aru, et nüüd pole muud teha kui sukelduda sisse ja hakata asja täiel määral edasi praktiseerima. Peagi täitub 19 aastat ajast, kui tulin templisse.

Nüüdseks käin juba mitmeid aastaid lisaks Eestile Baltimaades ja ka mujal maailmas – näiteks India ja Lõuna-Korea – ise jutlustamas. Ma olengi rändav Krishna teadvuse õpetaja. Mitte sellises kõrges staatuses, nagu on minu enda guru, aga ma rändan, jutlustan, annan loenguid, õpetan ja innustan inimesi Jumalat armastama ja leidma ennast vaimses elus ülesse.

Samuti olen 12 aastat andnud Krishna teadvust tutvustavaid tunde paljudele Eesti keskkooli- ja ülikooliõpilastele ning õpetajatele. Noored Eesti koolides tunnevad aina rohkem huvi maailma religioonide vastu ja kõikidele kooligrupiddele, kes meie Krishna templit sellise tunni raames on külastanud, on jäänud hea kogemus.

Koolitund Krishna Templis
Koolitund Krishna Templis — FOTO: Erakogu

Kas sinu pere on usklik?

Huvitav on see, et mu ema on alati uskunud Jumalasse, aga ta ei ole otsene praktiseerija, kes detailselt järgib. Aga näiteks ülestõusmispühadel ja jõuludel vaatab ta Eesti kirikute teleülekannet ning Jeesus Kristuse pilt on altari peal. Ta usub, et ülevalt poolt meid aidatakse. Aga ta pole koguduse liige.

Ehk selles mõttes pole mul varem olnud religioosset tausta. Mäletan, et tegin põhikoolis religiooniteemade üle ka natukene nalja ja võtsin seda veidi huumoriga.

Mida Krishna liikumise tunnuslause „Hare Krishna!” täpsemalt tähendab?

Hare Krishna tähendabki Jumala nime, „Hare” tähistab Jumala sisemist naudingu, õndsuse ja armastuse energiat, see on Jumala naispool. Ja Krishna on siis Jumala kõrgeim isiksus. Üks hing kahes kehas. Nende jumalik armastus ongi siis asja point, meie lihtsalt aitame kaasa sellele.

Kus Krishna inimesed peamiselt koos käivad ja kuidas oma usku praktiseerite?

Krishna tempel on avalik pühakoda Luise tänaval, kuhu inimesed võivad tulla, et saavutada rahu ja ülendumist. Krishna teadvuse liikumine tegutseb Eestis alates 1977. aastast. Praeguse seisuga on meil nii, et koos käivad peamiselt pereinimesed ja kohapeal ainult üks-kaks munka. Meie järgijad elavad enda kodudes, aga käivad koos, hoiavad templit annetustega üleval, korraldavad vaimseid programme, Jumalateenistust, loenguid, pidustusi jne. Kõik töötab läbi aastate väga hästi. Meie inimesed elavad peamiselt Tallinnas, aga ka Pärnus, Tartus ja Ida-Virumaal. Tõsiseid praktiseerijaid on Eestis kindlasti 200 ringis, ma arvan, et isegi rohkem. Huvilisi ja neid, kes on asjaga kuidagi seotud, on veelgi rohkem.

Traditsiooniliselt võib öelda, et templis elavad mungad on enamasti rohkem pühendunud, aga praktikas ei ole alati nii. Meie õpetus ja tegemised on niimoodi üles ehitatud, et ka pereelu elades saab olla inimesel Jumal keskpunktis, kohustused on veidi teistsugused, aga tegutsetakse Jumala nimel. Selles mõttes saab vaimsel tasandil igaüks olla täiesti pühendunud. See sõltub inimese enda valmisolekust ja tegutsemisest.

Krishna järgijad on tavainimesele tuntud tänavatel teatud riietuse ja laulude järgi, aga mida te peale Jumala kui looja täpsemalt veel usute? Millised on käsud ja keelud?

Meil on vastavalt pühakirjadele täielik arusaamine, kuidas Jumal välja näeb, mis talle meeldib ja mis talle ei meeldi, kuidas ta käitub, kes on tema sõbrad ja perekond jne. Teistes religioonides ei ole nii detailseid nägemisi Jumala isiksusest. Laias laastus saame aru, et Jumal on üks ja sama isik, kes saatis nii Kristuse ja Muhamedi. Just nagu meil on üks päike, keda kutsume eesti keeles päike, inglliskeeles the sun, hispaania keeles el sol, soome keeles aurinko jne, aga objekt on sama, mis paistab kõigi peale ja annab soojust. Samamoodi on meie arusaamine, et Jumal on üks, kes meid kõiki armastab ning kes on vastavalt ajastule ja olukorrale andnud inimestele pühakirju ja prohveteid, kes aitaksid inimestel taastada temaga oma suhet. Jumal on laias laastus sama, aga Krishna puhul sa mõistad teda sügavamalt. Eesmärk on Jumalat armastada ja teenida. Enam-vähem sama põhimõte on ka kristluses ja islamis.

Me julgustame kõiki teenima Jumalat kas läbi Krishna teadvuse, kristluse, islami või muu religiooni. Peamine on laulda Jumala püha nime ja kogeda, et sinu armastus Jumala ja kogu loome vastu kasvab.

Budism on n-ö ametlikus mõttes ateistlik, aga kui vaadata, kuidas budistid kummardavad Buddhat, on see põhimõtteliselt samamoodi, nagu meie kummardame templis Krishnat. Lihtsalt ametlikult on nende filosoofia ateistlik, kuid meie oma mitte. Meie uskumuse kohaselt oli ka Buddha Jumala kehastus, kes tuli sellisena lihtsalt vastavalt ajale ja olukorrale.

Me usume, et me kõik elame igavesti: keha hävib, sest keha on ajutine, aga hing on igavene. Samuti tunnistame me ümbersündi.

Krishna teadvus tähendab seda, et sa oled teadlik Jumalast ja sa käitud vastavalt oma suhtele Jumalaga. Krishnat võib nimetada ka liikumiseks või religiooniks, just sõna religioon tegelikus mõistes. Ladina keeles tähendab sõna religioon ühendust Jumalaga. Krishna teadvuse kohaselt lähevad kõik muud elu aspektid harmooniliselt korda siis, kui sa teenid Krishnat ehk Jumalat. 

Tegelikult on Krishna teadvuse praktika ja pühakirjad rohkem kui 5000 aastat vanad, olles sedasi maailma vanimaks religiooniks. Kuid kuna need teadmised on ajatud siis on need ka praegu väga aktuaalsed, sest need selgitavad elu ja maailma just sellistena nagu need on.

Krishna teadvuse põhivundamendiks ehk Krishna õpetuse alustalaks on neli vabaduse printsiipi: kaastunne ja armastus, puhtus, askeetlikus ja tõearmastus ehk ausus. Sellel põhineb inimese edasine vaimne praktika ja kui need on paigas, saab inimene väga hästi ja selgelt vaimsel teel edasi liikuda.

Kaastunne väljendub muu hulgas selles, et me ei söö liha, kala ega muna ehk oleme taimetoitlased. Ei ole vägivalda teiste elusolendite vastu.

Askeetlikus tähendab seda, et sa oskad elada lihtsalt ja tervislikult: ei suitseta, ei joo alkoholi ega tarbi uimastavaid aineid.

Puhtus tähendab nii sisemist kui välist puhtust. Näiteks seda, et sa ei tegele ebavajaliku seksuaaleluga. Seksuaalelu ja selle tegelik funktsioon on mõeldud laste saamiseks pühas abielus mehe ja naise vahel, et kasvatada ja aidata ka oma lastel nii materiaalselt kui vaimselt areneda. Me usume, et seksuaalelu väljaspool seda on patune, millega ei saa inimene õnnelikuks. Abielu on universaalne jumalik printsiip, mis ei sõltu konkreetsest traditsioonist.

Neljas on ausus ja tõearmastus, mis tähendab muu hulgas seda, et me ei mängi hasartmänge ega loteriid. See tähendab samuti, et inimene oskab õigesti austavalt suhtuda teistesse elusolenditesse ega peta või kuritarvita neid ükskõik mis viisidel. Need on põhiasjad ja kui inimene neid järgib, siis ta saab vabaks ning nii vaimselt kui füüsiliselt terveks ning tal on palju kergem liikuda edasi Jumala edasiste korralduste täitmisel.

Ja loomulikult püha nime kordamine. Mina ise palvetan iga päev palvehelmestel ja kordan Jumala pühasid nimesid ehk Hare Krishna mantrat. Iga päev vähemalt poolteist tundi, see on absoluutne miinimum. Tavaliselt rohkem. See on hästi lihtne meetod ennast vaimselt ja ka materiaalselt ülendada. Krishna teadvus on täielik harmoonia vaimse ja materiaalse vahel, et sa oskad rakendada mateeria Jumala teenistusse. Ei ole ka nii, et me loobume kõigest, see ei ole ainult munkade liikumine. Sa võid olla kes iganes: kokk, koristaja, riigi president või kodus lapsi kasvatav pereisa või pereema.

Lennart Eistre
Lennart Eistre — FOTO: Erakogu

Sul endal on ka mungana elamise kogemus olemas. Miks selle tee ette võtsid?

Jah, ma ise elasin üheksa aastat Tallinna Krishna templis mungana, ehk aastatel 2010-2019 pärast ülikooli lõpetamist. Elasin koos teiste munkadega, kes olid põhiliselt Eestist, aga ka Lätist ja mujalt. Meil oli väga kihvt meeskond ja vanemmunk, kes meid õpetas ja juhendas. Üheksa aastat sai templis vaimset praktikat sajaprotsendiliselt rakendatud, oli igasuguseid ägedaid projekte, jutlustamisi ja üritusi. See on suur õnnistus, et mul selline võimalus oli.

Kas sa abiellumise ja pere loomise peale oled kunagi mõelnud?

Pärast seda templis elamist mõtlesingi, et äkki peaks abielluma...aga sain kuidagi aru, et ei olegi põhjust, sest ei ole nii suurt soovi. Ma olengi aru saanud, et minu roll on olla rändav õpetaja, kellel ei ole vajadust luua endale klassikaline pere. Samas ma mõistan ja toetan seda, et enamustel inimestel on see vajadus ja soov. Perekond on püha asi ning Jumala poolt antu ning selle õiget toimimist peab igati toetama. Mul pereloomise plaani hetkel ei ole. Ma aitan inimkonda. ja Enamus inimesi, keda ma õpetan ja kellele jutlustan, on abielus või plaanivad abielluda. Kui ma tahaksin, on ka mul see võimalus olemas, ega keegi mind ei keela. Kõigil on oma roll, sa pead ise ausalt vaatama, mis sinu tegelik olukord ja soovid. Kui on sellised soovid, tuleb neid täita vastavalt Jumala süsteemile, siis sa saad läbi õigetele etappidele õigesti hästi areneda. Aga kui sa oled sellise loomusega, et sul pole seda vaja, siis ei ole ju mõtet seda kunstlikult teha. Aga sel juhul peaks inimene selle järgi ka ausalt elama, mitte nii, et väliselt eitad, aga sisemiselt tahad. Kui inimene pere ei loo, siis see tähendab täpset tsölibaadi järgimist.

Kas ja mis raskusi sellest hoidumine sulle põhjustanud on?

Kuna ma saan usu ja oma templis elamise kogemuse järgi aru, kuidas loodusseadused töötavad, siis on väga lihtne. Muidugi võivad tekkida olukorrad, kus tunned vastupidist mõju või survet, aga ma oskan seda suunata ja kontrollida ning siis on kõik hästi. Nagu võib lennukiga lendamisel tekkida turbulents. Samamoodi on siin maailmas ka, et erinevad energiad võivad meid mõjutada, aga kui sa oskad olla vaimsel tasandil, siis sa ei lase sellel ennast kaasa haarata, sa talud selle ära ja siis on see läinud.

Põhiline on see, et tuleb suunata oma energia Jumala teenistusse ja teiste elusolendite aitamisele. Siis on lihtne kontrollida oma mõistust ja meeli. Peamine ongi see, et inimene peab ületama oma iha, viha, ahnuse, kadeduse ja illusiooni. Vastasel juhul on ta nende asjade orjaks. Jumala Püha Nime kordamine ning tema teenimine teeb aga meeltekontrolli saavutuse kergesti võimalikuks. Siis on lihtne olla õnnelik ja rahul.

Kommentaarid puuduvad