Reklaam sulgub sekundi pärast

Miks tahavad suunamudijad üksteist läbi klobida? Poksitreener: ilmselgelt ei ole see professionaalne lähenemine

Joonatan Pärn

Poksitreener Artur Sinilill räägib, kui tõsiseltvõetavad on sisuloojad poksiringis!
Poksitreener Artur Sinilill räägib, kui tõsiseltvõetavad on sisuloojad poksiringis! Pildil: Logan Paul (vasakul), KSI (keskel), Jake Paul (paremal) — FOTO: Kollaaž / ©MPIFS / Capital Pictures / Scanpix / ©MAR / Capital Pictures / Scanpix / Scanpix

"Ilmselgelt ei ole see professionaalne lähenemine poksi kui sporti," nendib Poksiklubi Sirge treener Artur Sinilill, kommenteerides maailmas üha laiemalt levivat trendi, kus sotsiaalmeediastaarid ja suunamudijad omavahel poksiringis vastamisi lähevad.

Suunamudijate ja sisuloojate tee poksini sai alguse 2018. aastal, mil populaarset Youtube'i kanalit omav KSI (Olajide Olatunji) otsustas internetis alanud tüli, samuti Youtube'is tegutseva Joe Welleriga, lahendada poksiringis. Sisuloojate võitlust jälgisid miljonid vaatajad. Pärast oma võitu kasutas KSI võimalust, et kutsuda välja kaks tolle aja suurimat internetistaari: vennad Jake ja Logan Pauli, vahendab The Guardian

KSI matš Logan Pauliga lõppes aga viigiga. Seejärel kohtusid poksiringis Logani vend Jake ja KSI vend Deji Olatunji, kelle Paul tehnilise nokaudiga alistas. Praeguseks on vendadest Paulidest kujunenud professionaalsed poksijad. Jake on pidanud kokku üheksa matši: kaheksa professionaalse poksijana ning ühe amatöörina. Logan on seevastu võidelnud kolmes matšis, millest üks oli amatöörmatš, üks profimatš ning samuti osales mees näidismatšis, kus võitles kaasaegse poksimaailma suurtegija Floyd Mayweather Junior'iga.

Sisuloojast poksija Jake Paul (vasakul) poksiringis endise vabavõitluse staari Nate Diaz'ega (paremal).
Sisuloojast poksija Jake Paul (vasakul) poksiringis endise vabavõitluse staari Nate Diaz'ega (paremal). — FOTO: USA TODAY Sports / Scanpix

"See on huvitav väljakutse neile endile. Ilmselgelt ei ole see professionaalne lähenemine poksi kui sporti. Need on lihtsalt mingisugused sõu-üritused," kommenteerib sisuloojate üha sagedasemat poksiringi ilmumist Poksiklubi Sirge treener Artur Sinilill. Ta lisab, et ilmselgelt on sellised võitlused mingil määral seotud raha teenimise eesmärgiga. 

On selge, et poksimatšidel, kus sisuloojad osalevad, liiguvad suured rahasummad. 7. augustil peetud poksimatši eest erru läinud vabavõitluse staari Nate Diaz'ega, teenis Jake Paul hinnanguliselt 2 miljonit dollarit (üle 1,8 miljoni euro), vahendab The Independent.

"Mind üllatas, et lühikese ajaga on võimalik selline tase saavutada."

"Iseenesest on (Jake) Paul suhteliselt lühikese ajaga suutnud omandada poksi seisukohast päris hea tehnika. Üllatavalt andekas, aga loomulikult pole ta tipptasemel ning kaotas inglasele (profipoksijale) Tommy Fury'le. Ta andis hea lahingu ja oli võistluslik matš. Mind üllatas, et lühikese ajaga on võimalik selline tase saavutada," nendib Sinilill.

Siiski ei saa Sinilille sõnul sisuloojate poksimatše liigitada profispordiks: "Seal ei ole spordi mõttes midagi kaalul: mitte mingisuguseid tiitleid nagu maailmameister või olümpiavõitja, mis on amatööridel. Profipoksis on teatud vööd, mille nimel võisteldakse. Siin lihtsalt pannakse kokku paar ja suunatakse meediasse ja sealt võidavad siis finantsilisest seisukohast kõik. Rahvale läheb peale, et kuulsused üritavad seal (poksiringis) midagi näidata või üksteisele tõestada."

Sinilill kinnitab, et professionaalsel tasemel poksimiseks peab treenima aastaid:  "Jake Paul on lühikese ajaga (umbes viie aastaga) suutnud hea taseme saavutada. Loomulikult ei ole see maailmameistri tase, aga vaadates tema liigutusi, on ikka midagi seal olemas. Edasi läheb see teosammul, kui tahad oma taset tõsta ja kõige tõsisemate poksijatega võistelda. Sinna on veel pikk tee."

Kommentaarid puuduvad