Metsamoor, söögigurmaan ja vahvad lehmad: kes on eestlasi hullutav salapärane Metsavana?

Metsavana sõnul on sügisel tulemas veel üks torm.
Metsavana sõnul on sügisel tulemas veel üks torm. — FOTO: TV3

Metsavana on Eesti armastatud ilmatark, kes oma kodus Tartu lähedal igapäevaselt ilma ennustab. Varasemalt on härralt küsitud ainult ilma kohta, kuid kes ta ise on, on jäänud siiani müsteeriumiks. Võtsime Metsavanaga ühendust ja uurisime tema elukese kohta.

Kuidas üldse tekkis teil huvi ilma vastu? On te vanemad samuti ilmatargad olnud?
Minu vanemad olid absoluutselt puhtal kujul põllumehed. Eks mu sünnikoht ole ka selline ilus koht Tartumaal. Kaivi. Lapsepõlvekodu on Suure Emajõe juures ja eks see looduse keskel olemine mõjutas. Kalapüük oli asi, mis mind huvitas, aga mitte nii palju, et viitsiks loodust üksipulgi lahti harutada. Muidugi öeldakse, et koolist õpetajatelt sain ka natuke huvi juurde. Eelkõige oli minu kohtumine Vadim Želniniga… See pani nii-öelda viimase piisa karikasse. 

Nii, et vanaemad või vanaisad ei õpetanudki teile loodustarkusi? 

Loomulikult õpetasid. Kui ukse taga läheb kivitrepp märjaks, siis tuleb ilmamuutus ja järgmine päev võib vihma tulla. Samamoodi õpetasid nad mulle kõige lihtsama ilmaennustuse. Pange pool klaasi vett akna peale ja vaadake õhtul, kas on miskit muutunud. Kui äär on märg, siis järgmine päev hakkab ilm muutuma. Esimene tõuge oli siiski mu loodusõpetaja poolt Tõrva keskkoolis. Kiidan kõiki Tõrva õpetajaid, kes mul on olnud! Olen neile väga tänulik, et nad on mu selliseks teinud nagu praegu olen!

Kas ilmaennustamine on muidu teie päris töö? Kas teenite sellega raha või on see pigem hobi?

Ma ütleksin nii, et ta on ikka hobi. Praegu ma olen… kuidas öeldakse… juhtiv pensionärist põllupidaja. Palju on ikka teha ja mitmed imestavad “Kuidas sa mees jõuad?”. Perenaine on ka natuke üle 70 aastane. Meil on lehmad olemas ja praegusel ajal tundub, et oleme siin ainukesed mohikaanlased. Koos me siin askeldame.

Te mainisite ka perenaist. Kas Metsavana kõrval on ka siis Metsamoor?

(Metsavana naerab muhedalt)

Jah, on küll, aga tema on täiesti ristivastupidine minule. Tema on matemaatikaõpetaja.

Aga on teil lapsi ja kas äkki nemad on sama ala peal? 

Ei ole samal alal kahjuks. Nemad on läinud natuke teist liini pidi. Mingil määral nad natuke ka on. Poeg on Tallinnas kõrgsurveklaasitehases ja töötab seal. See mingil määral loodusega on ikkagi seotud. Poeg on lõpetanud tegelikult Tihemetsa tehnikumi metsanduse erialal. Tütar teeb puitdetaile. Põhimõtteliselt on ka tema seotud. 

Milline näeb sinu argipäev välja?

Pool viis tõusen ja lähen ukse peale ning vaatan, mis ilm näitab ja milline tuul on. Muidugi on tuult lihtsam tundma õppida. Ma olen muidu suur söögigurmaan ka. Alates kalatoitudest lõpetades suitsuliha ja muu säärasega. Ma sain äsja uue suitsuahju ja praegu teen ka Metsamoorile süüa. Ta läks täna esimest päeva kooli ja nüüd pean mina selle perenaise rolli üle võtma.

30. juuli sai meil prouaga 40. aastat koos oldud ja eks me siis kahekesi siin toimetame. Kell pool viis ärkan, kell kaheksa lehvitab mu Metsamoor tiibu ja läheb Raplasse gümnaasiumisse nendele põmmpeadele aru pähe panema. Mina tean enam vähem ta graafikut ja tean, millal menüü ette valmistada. 

Kas te kasvatate muidu ise oma toitu? Mainisite, et olete põllumees.

Juurvili on ikka oma. Kohupiim on, värske piim on. Ise teeme võid. Meie lehmad Võsapets, Tom, vanamemm Anna Karenina ja siis on nooremast generatsioonist Lotte, on ikka tublid.

Metsavana ehk Arvo Saidla on Eestis armastatud ilmatark, kes jagab oma teadmisi kogu Eesti rahvaga. Oma suurimaks eeskujuks peab Metsavana teist tuntud ilmatarka Vadim Želninit ning usub, et Vadim on pilve peal kurb kui näeb, kuidas praegusel hetkel loodus kliimasoojenemise tõttu kannatab.

Vaata ka Metsavana ennustust – mida toob algav sügis?

Kommentaarid puuduvad