Reklaam sulgub sekundi pärast

Korduvkasutatavad nõud ja veganroad: Tallinna jõuluturg toob tänavu kaasa mitmeid uuendusi

Tallinna jõuluturg
Tallinna jõuluturg — FOTO: Pressimaterjal

Tallinna Jõuluturg, kroonitud Euroopa parima jõuluturu tiitliga 2019. aastal, on taas avatud 1. detsembrist kuni 7. jaanuarini. Lisaks traditsioonilistele jõuluturu elementidele üllatatakse tänavu ka mitmete uuendustega, nagu näiteks korduvkasutatavad nõud ja veganroad.

Tallinna Jõuluturg avab oma lava, müügikioskid ja mõttelised väravad 1. detsembril kell 18. Avasõnad ütleb Kesklinna vanem Monika Haukanõmm, seejärel süüdatakse jõulutuled linna tähtsaimal jõulupuul. Piduliku avaürituse lõpul täitub Raekoja plats talvemuusikaga – laval säravad armastatud lauljad Ott Lepland ja Tanja Mihhailova-Saar ning Valge Gospeli koor

Eesti tähtsaimat väljakut ehib tänavu 14 meetri kõrgune kahar kuusepuu, mis saabus siia Kiili vallast. Jõulukuusk on ehitud tuhandete jõuluehetega ning heidab oma valguskettidega nii sooja kui ka külma valgust päkapikumaja-sarnastele müügikioskitele, kus, nagu tavaliselt, on eelistatud kohalikud tootjad.

Külmale ajale kohaselt saab varustada ennast ja oma kingikotte villaste käpikute, sokkide, sallide ja mütsidega. Vanad tegijad tulevad välja uute ja taasleitud mudelite ja mustritega. Uustulnukana avab oma müügikioski ALPAKA, kelle alpakavillast ja -nahast toodetes on ühinenud unikaalne Eesti disain ja hinnaline ökoloogiline materjal.

Piparkoogimaailmas puhuvad korraga uued ja vanad tuuled: esmakordselt on müügil Metsaoru piparkoogid, mis on valmistatud keskaegse retsepti järgi ning mis pidavat närve rahustama ja südame rõõmsaks tegema. Retsepti autor on püha nunn Hildegard, visionäär, kes teadis, kuidas kasu taimedest ja vürtsidest inimesele meele- ja suupärasemaks teha: ikka piparkookidega! Ka teised piparkoogimüüjad on klassikute kõrval oma valikut uuendanud üsna traditsioonisõbralikul moel. Näiteks on seekord valikus piparkoogid martsipaniga, Tallinnast pärit „mardileivaga“, mis näevad ootamatult esinduslikud välja. Kunstipärased piparkoogiteosed, mille kaunistused lähevad aasta-aastalt järjest uhkemaks, sobivad hästi kingituseks väliskülalistele ja kodust jõulumeeleolu täiendama. Mõned neist on valminudki spetsiaalselt Jõuluturu jaoks ja neid pole võimalik mujalt osta. 

Tõelise jõulutunde kogemiseks pakutakse Jõuluturul kuuma glögi, mida on valmistatud vist küll kõikidest marjadest ja viljadest, mida Eestis leida võib! Au sees on käsitööglögid, taas saab nautida viimastel aastatel rahva lemmikuteks saanud astelpaju- ja mustikaglögisid. Üle Raekoja platsi levivale vürtsikasmagusale glögilõhnale lisavad toekamaid jõulutoone jõuluroad, mis valmivad siinsamas. Keha saab kinnitada traditsiooniliste verivorstide, õlles haudunud hapukapsa ja maitsestatud kartulitega. Gurmaanidele pakutakse aeglaselt küpsenud hirveliha, jogurtis marineeritud kanaliha ja küüslaugumarinaadis sealiha ning käsitööna valminud sibula-äädika- ja juustu-šampinjonivorstikesi. 

Algava jõuluturu uustulnuk on leivavahvel karulauguvõiga. Veganite rõõmuks on ka taimne valik põnev ja maitsev Oma taimseid hõrgutisi on tulnud pakkuma meie lõunanaabrid lätlased, üllatades meid nutikate valikutega, nagu chia-kaaviar ja sojašašlõkk.

Keskkonnasäästlik mõtteviis on jõudnud ka jõuluturule – sel aastal on kasutusel korduskasutatavad nõud, mille pant on kaks eurot. Nõude tagastamisel kogumispunkti saab pandiraha tagasi.

Tegusatele ja uudishimulikele turukülalistele avab oma uksed käsitöökoda, kus osavate käsitööliste juhendamisel saab endale meisterdada helkuri või isikupärase jõuluehte, või viimistleda oma topsikaunistamise oskusi.

3. detsembril, I advendil, kuulutavad välja advendiaja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna praost Jaak Aus. Koos süüdatakse advendiküünal, saateks hardad jõululaulud Tallinna praostkonna kirikute ühendkoorilt, kus osalevad EELK Tallinna Kaarli kiriku Kontsertkoor ja kammerkoor Canorus, Jaani kiriku segakoor ja kammerkoor Aktiva, Püha Vaimu kiriku kammerkoor, Toomkiriku segakoor Laudate Dominum, Peeteli kiriku kammerkoor, Misjonikoor ja Tallinna Kammerkoor.

Esimesel advendil, 3.detsembril, saabuv Jõuluvana avab oma hubase majakese ukse iga päev kell 12-18. Kel luuletus või laul hästi peas, saab Jõuluvanalt maiustuse! Tagasihoidlikumad saavad esitada oma kinginimekirjad ja jõulusoovid Jõuluvana postkasti. Pere pisematele pakuvad jõululusti kolm klassikalist karusselli.

Jõuluturu lava on tänavu täidetud kireva kultuuriprogrammiga. Esinejate päralt on lava reedeti ja laupäeviti kell 17–19 ja pühapäeviti kell 12–14, üles astuvad mitmed tuntud kollektiivid ja artistid, mõned neist ammused Jõuluturu-staarid, nagu rahvatantsutrupid Sõleke ja Leigarid ning kaasaegse tantsu trupid JJ Street ja TantsuGeen. Lisaks astuvad üles Birgit Sarrap, Mihkel Matiisen ja teised rahva lemmikud. Uutmoodi sarmi toob lavale Iiri tantsurühm Solas. Eeskava ja jooksvaid sündmusi juhivad vanad tuttavad jõuluvanad Äffy ja Arlet.

Tallinna jõuluturg
Tallinna jõuluturg — FOTO: Pressimaterjal

Jõuluüritusi on täis kogu vanalinn. Kontserdisari „Elavad aknad“ toob elu Viru tänava vaateakendele 2. ja 10. detsembril kell 16, kui need muutuvad kontserdilavaks. Iga lava lööb särama 15 minutiks, nii et soojalt riietatud jalutaja saab Viru tänaval kontserti kuulata pea kahe tunni jagu. Programmi juht on Siim Aimla, esinevad noored muusikud MUBA-st ja tantsijad Eesti Tantsuagentuurist juhendaja Julia Koneva käe all. Säravaks täheks on Kalle Sepp.

Hopneri maja kutsub 9. 10. ja 17. detsembril kelll 16 ja 18 vanalinna ringkäikudele koos muinasjutuvestjaga. Algus Hopneri maja ees, Raekoja plats 18. 

1., 2. ja 3. detsembril tulevad Euroopa rohelise pealinna projekti raames esitlusele valgusetendused viies kohas vanalinnas:

Etendus „Imagine“ kell 16:30 ja 19:00 Komandandi aias
Etendus „Raba“ kell 17:00 ja 19:30 Harju mäel
Etendus „Mets“ kell 17:30 ja 20:00 Hirvepargis
Etendus „Blossom“ kell 18:00 ja 20:30 Toompargis
Etendus „Maakene“ kell 18:30 ja 21:00 Tornide väljakul

Jõululaupäeval, 24. detsembril kell 16 kuulutab Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart välja jõulurahu, tehes seda traditsiooniliselt sõnadega, millega kuulutas jõulurahu välja kuninganna Kristiina juba 368 aastat tagasi. Juba nädal aega hiljem, 31. detsembril, on kõik oodatud Raekoja platsile uut aastat vastu võtma. Vana aasta lõpetab ansambel Legend, uue aasta rütmid valib DJ Havi. Jõuluturg ei maga, vaid on avatud ka 1. jaanuaril!

Jõuluturg suleb oma väravad 7. jaanuaril 2024. Uude aastanumbrisse libisenud jõulupidustused võtab kokku lastekollektiivide kontsert, kus üles astub ka Lalaloo. Lapsed kui meie tulevik sümboliseerivad kenasti meie kõigi lootusrikkaid uusaastasoove ning sobivad hästi avama tegusat argiaega. Uus Jõuluturg tuleb juba kümne kuu pärast! 

Kommentaarid puuduvad