Jaagup Kreem oma prominentsest onust: igatsen tema plahvatuslikku loomingu kirjutamise vajadust

Jaagup Kreem
Jaagup Kreem — FOTO: Silver Siilak

1. juunil möödub 75 aastat luuletaja, näitleja ja lavastaja Juhan Viidingu (1948–1995) sünnist. Saates “Hommik Anuga” oli külas Viidingu õepoeg, muusik Jaagup Kreem, kes rääkis lähemalt oma onu loomingust ja sellest, mida ta tema puhul kõige rohkem igatseb.

”Juhanist üks eredamaid mälestusi on see, kui ma tulin 15-aastasena Malevast koju ja ma olin ära õppinud ühe laulu, milleks oli ”Poja juurde sõjaväkke”. Minu emal oli väikevend, ehk onu Juhan oli külas, mina olin õhinas ja rääkisin onule, et õppisin laulu ära. Ma teadsin, kui palju peab tema just lugu headest tekstidest,” meenutas Jaagup Kreem.

Kreem võttis kitarri ja mängis onule selle ette. ”Ta ütles, et tõepoolest on tegu väga hea tekstiga, aga teises salmis peaks see muutuma. Ma ütlesin, et kust sina seda tead ja onu vastas, et tema kirjutas selle teksti. Ma ei teadnud, et see konkreetne laul oli just onu kirjutatud. See on läbi aegade üks lemmikuid,” rääkis Kreem kokkusattumusest.

Muusik räägib, et ainukene luuleraamat, mis tal kabinetis laual seisab, on justnimelt Juhan Viidingu oma. ”See on olnud seal aastaid. Kui endal ühtegi head mõtet ei tule, siis loen mõnda luuletust,” kirjeldab Kreem. Ühtlasi tõdeb ta, et pole julgenud onu Juhani tekste puutuda ja leiab, et need on nii täiuslikud, et teistel pole samuti vaja nendele tekstidele uusi viise peale teha. Kuid enim igatseb Kreem oma onu juures just plahvatuslikku loomingu kirjutamise vajadust.

Vaata täispikka intervjuud Jaagup Kreemiga lähemalt siit.

Kommentaarid puuduvad